Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Medical-Nikkor 120/4IF na Allegro :)

    Widzieliście?
    Na Allegro jest do kupienia Medical-Nikkor 120/4IF.
    To bardzo ciekawy obiektyw, doskonały do makro i portretów. Szkoda, że sprzedający nie ma do niego zasilacza, bo cała frajda z medicala, to focenie z wbudowaną pierścieniową lampą błyskową.
    Ostatnio na niemieckim ebayu sam pojemnik na baterie do Medicala poszedła za.... 160 euro

    http://allegro.pl/item1327981262.html
    Nikoniarz-majsterkowicz

  2. #2

    Domyślnie

    o lol. nawet nie wiedziałem, że takie cuda istnieją!
    Marcinie, jako znawca na ile wyceniasz to szkło z aukcji?
    "Nie chcieć to znaczy chcieć nie chcieć." Mundek

  3. #3

    Domyślnie

    Baaaardzo ciężko powiedzieć.
    Gdyby był z zasilaczem (LA-2 do sieci lub LD-2 na baterie) to byłby to bardzo wartościowy makroobiektyw.
    A bez zasilacza jest w zasadzie bezużyteczny, bo fotografowanie w świetle ciągłym tym obiektywem jest wyjątkowo upierdliwe - pierścień ostrości jest jednocześnie pierścieniem przysłon (dla skali 1:11 jest zawsze f/4, dla 1:1 jest zawsze f/32). Jest to obektyw nie połączony ze światłomierzem (ani CPU, ani AI, ani non-AI), więc ekspozycje trzeba dobierać poprzez zadanie odpowiedniej korekcji ekspoycji w stronę "+". Poza tym w Medicalu nie można ustawić ostrości na nieskończoność. 1:11 to najmniejsza skala odwzorowania...
    Poza tym brakuje też SPECJALNEGO przewodu do wyzwalania błysku, który też jest praktycznie nie do zdobycia, no chyba, że domorosły elektronik przerobi ten egzemplarz na odpowiednie zasilanie / wyzwalanie.
    To, co jest wystawione na Allegro warte jest może 200-250 zł. Zauważ, że każdy typowy Micro-Nikkor + najtańsza lampa pierścieniowa daje obecnie ZNACZNIE większe możliwości.... A 105/4 na Allegro jest do kupienia już za 500 zł
    Nikoniarz-majsterkowicz

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin_G Zobacz posta
    Szkoda, że sprzedający nie ma do niego zasilacza, bo cała frajda z medicala, to focenie z wbudowaną pierścieniową lampą błyskową.
    A Ty jako taki majsterkowicz nie dałbyś rady takiego zasilacza zmajsterkować?
    Mamiya + Sony

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kh29228 Zobacz posta
    A Ty jako taki majsterkowicz nie dałbyś rady takiego zasilacza zmajsterkować?
    Hm.... ja to generalnie raczej opto-mechanik jestem, a nie elektronik. Ale widzę to tak:
    Zrobienie przewodu wyzwalającego nie powinno być problemem. Sygnalizację gotowości do błysku można olać, bo Medical ma własną diodę gotowości do błysku (wiedzieliście co tym?) Czyli kwestia poprowadzenia dwóch przewodów do jakiejś typowej kostki ISO z centralnym stykiem.
    Gorzej z zasilaniem: wtyczka zasilająca ma też 4 styki, więc pewnie z zasilacza do obiektywu doprowadzone są różne napięcia....

    Uprzedzając kolejne pytanie: w najbliższym czasie nie bardzo mam czas zająć się taką modyfikacją
    Nikoniarz-majsterkowicz

  6. #6

    Domyślnie

    czy można mały OT uczynić?

    bo mówimy w tym wątku o szkle bardzo rzadkim, a ostatnio znalazłem "hasłowo" obiektyw Zeiss 60mm f/4.5 UV Planar. Nic o tym szkle w internecie nie znalazłem. Marcin jesteś specem od takich dziwnych wynalazków. Znasz to szkło?
    Mamiya + Sony

  7. #7

    Domyślnie

    Nie - nie znam tego obiektywu. Ale w internecie znalałem informacje, że wyprodukowango go....około 5 sztuk
    http://photographyoftheinvisibleworl...nar-460mm.html
    Nikoniarz-majsterkowicz

  8. #8

    Domyślnie

    o fuck... tylko 5 sztuk. To się nazywa rzadkie szkło... chociaż Twój link odwołuje się do wersji f/4 a nie f/4.5
    Mamiya + Sony

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kh29228 Zobacz posta
    o fuck... tylko 5 sztuk. To się nazywa rzadkie szkło... chociaż Twój link odwołuje się do wersji f/4 a nie f/4.5
    Wersja 4.5 to ten 6-sty, nieudany egzemplarz.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Bo to jest obiektyw f/4, ale coś się zablokowało i nie da się odkręcić filtra szarego "-1/3EV"
    My tu śmichy hichy, a to pewnie kozacki obiektyw jest - tak jak UV-Micro-Nikkor 105/4,5
    Nikoniarz-majsterkowicz

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •