Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Pomiar światła w D90 z manualnym obiektywem

    Witam!
    Czy ktoś może zna sposób, oczywiście poza światłomierzem, jak obejść problem braku pomiaru światła w D90 po podłączeniu manualnego obiektywu.
    Ponoć wyłączony softowo.
    Proszę o radę, pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    1. Ustawiaasz przesłonę i czas względem tego co robisz.
    2. Masz już czas, przesłonę, ISO.
    3. yobrażasz sobie czy światło jest mocne czy słabe. Wyobrażasz sobie w sensie: oceniasz to światło.
    4. POrównujesz wyobrażenie do warunków jakie ustawiłeś. Jeśli zależy Ci na GO, nie ruszasz przesłony, regulujesz czas, albo krótszy albo dłuższy.
    5. Cykasz poglądową fotkę. Jeśli przepał: regulujesz czasem lub przesłoną (zależy na czym Ci zależy) by było mniej światła. Jeśli odwrotnie to odwrotnie.
    6. Robisz drugie zdjęcie. To powinno być już dobre. Jeśli nie jest wprowadzasz sobie następne regulacje.

    Pomocą może być kartka pół biała pół czarnai regulacja na histogram, ale ja po jednym zdjęciu raczej wiem jak wyregulować aparat z manualnym szkiełkiem.

  3. #3

    Domyślnie Dzięki Korsarz

    Widzisz, od kilkudziesięciu lat bawię się w foto i ten sposób znam, mam dość dobry światłomierz w oku i do tego 36 letni Leningrad 4.
    Chodzi mi o możliwość włączenia pomiaru w body, gdy działam z obiektywami M42+adapter.
    Raz jeszcze dziękuję za pomoc, jeśli nie mnie, to na pewno komuś innemu Twoje rady będą pomocne.
    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Reguła "Sunny 16" w cyfrówkach też działa i pozwala na wstępne dobranie punktu 2, jeśli mamy trudności z oceną światła a nie mamy światłomierza.
    Czyli czas = +/- odwrotność ISO (np. ISO 200, czas 1/250), a przysłona przy silnym słońcu = 16. Jak jest ciemniej, to otwieramy. Tu już doświadczalnie.
    Potem ew. możemy zmienić zależności ISO/czas/przesłona tak by nie zmienić ekspozycji i przechodzimy do punktu 5
    C5050Z i jakieś APS-C...

  5. #5

    Domyślnie

    draco1234, z pewnością wiesz o dandelionach czyli chipach aktywujących pomiar światła, innej rady to... chyba nie ma... Przynajmniej ja nic nie słyszałem o alternatywnym oprogramowaniu bez blokady.

    Gratuluję tego Leningrada, świetny światłomierz, ja niestety swój popsułem jak miałem 8 lat, rozkręciłem i tak już został

  6. #6

    Domyślnie

    Wiem i dandelionach, ale jakoś nie mam zaufania.... Leningrada dostałem w dniu narodzin od Dziadka wraz z Zorkim4, oba sprzęty na chodzie...

  7. #7

    Domyślnie

    W fotografii bez światłomierza przydaje się też BKT czasu.
    http://rafalec.digart.pl/
    Nikon D5K || 6 razy Nikkor || Nissin

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez draco1234 Zobacz posta
    Wiem i dandelionach, ale jakoś nie mam zaufania.... Leningrada dostałem w dniu narodzin od Dziadka wraz z Zorkim4, oba sprzęty na chodzie...
    draco1234 powiem Ci że miałem ten sam problem.
    Zdecydowałem się na zakup przejściówki M42=>NIKON z Dandelionem, powiem że jestem pod WIEEEELKIM wrażeniem.
    Nie będę się tu podniecał ale jest to rewelacja, używam z INDUSTAR-61L/Z MC 50/2.8.
    Daje jeszcze jedną dodatkową funkcję poza pomiarem światła, potwierdzenie ostrości w trybach AF i MF
    Tryb MF to wiadomo, potwierdza po ustawieniu ostrości
    a tryb AF to dopiero wypas, wciskasz spust migawki do końca (zdjęcia nie można zrobić bo nie ma ostrości)
    dopiero po złapaniu ostrości spust zostaje odblokowany i wyzwala się migawka.
    Tego chyba nie ma nawet D3x.
    ...ale pojechałem.
    Ostatnio edytowane przez dareksad ; 17-11-2010 o 22:22

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez draco1234 Zobacz posta
    Czy ktoś może zna sposób, oczywiście poza światłomierzem, jak obejść problem braku pomiaru światła w D90 po podłączeniu manualnego obiektywu.
    Niestety, nie ma takiego sposobu.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •