Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53
  1. #1

    Domyślnie Firma fotograficzna a podatek

    Witam.
    Chcę otworzyć własną dzialalnosc gospodarczą. Firma fotograficzna - usługi foto.

    Jaki wybrać rodzaj opodatkowania? Który będzie bardziej korzystny? Ryczałt czy Vat?
    Czym się różnią?

  2. #2

    Domyślnie

    dałeś mało danych... ale jak się domyślam pieniądze z PUP będziesz miał i firma jednoosobowa... Jeśli tak bierz ryczałt.... No chyba ze planujesz wielkie inwestycje poczynić ale to musisz coś więcej napisać. teraz to wygląda tak : założyłbym se firmę a co mi tam. zapytam się na forum co mam zrobić...
    D80: N 50 f/1.8; S 70-200 f/2.8; T 17-50 f/2.8; T 11-16 f/2.8; S 85 f/1.4; SB600; SB 900; ( i trochę studia)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez willy_fil_ Zobacz posta
    teraz to wygląda tak : założyłbym se firmę a co mi tam. zapytam się na forum co mam zrobić...
    a co w tym dziwnego? Od tego jest forum, aby pytać. Mamy tu specjalistów z różnych dziedzin, więc można się dowiedzieć wszystkiego tak jak to już miało i ma miejsce.
    Paweł

  4. #4

    Domyślnie

    ryczałt na początek, kiedyś może podatkowa książka przychodów i rozchodów
    Vat to insza inszość, chyba, że dostałeś dotację i chcesz go odzyskać
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  5. #5

    Domyślnie

    a kto się dziwi? Mówię tylko jak to wygląda... może to pomoże

    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=100825

    pozdrwiam
    D80: N 50 f/1.8; S 70-200 f/2.8; T 17-50 f/2.8; T 11-16 f/2.8; S 85 f/1.4; SB600; SB 900; ( i trochę studia)

  6. #6

    Domyślnie

    hmm czyli jednak lepiej ryczałt?

  7. #7

    Domyślnie

    dołączając się do tematu przykładowo, jeżeli złożyłem oświadczenie w urzędzie skarbowym, że chcę zostać podatnikiem podatku VAT w celu odzyskania sobie tego VATu ponieważ poniosłem koszty z tytułu inwestycji to czy jeżeli działalność zamknę powiedzmy po 1.5 roku od jej założenia będę musiał zwrócić z powrotem ten VAT do urzędu skarbowego lub jego część?
    To na pewno jest istotna sprawa dla osób, które zastanawiają się co wybrać ryczałt czy VAT a nie są w stanie stwierdzić jak im się interes potoczy. Mówie tutaj o zwrocie VATu z zakupów z dofinansowania.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 15-11-2010 o 14:09 Powód: orto. ("spowrotem")
    Kto chce- szuka możliwości, kto nie chce- szuka wymówek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lok_men Zobacz posta
    dołączając się do tematu przykładowo, jeżeli złożyłem oświadczenie w urzędzie skarbowym, że chcę zostać podatnikiem podatku VAT w celu odzyskania sobie tego VATu ponieważ poniosłem koszty z tytułu inwestycji to czy jeżeli działalność zamknę powiedzmy po 1.5 roku od jej założenia będę musiał zwrócić spowrotem ten VAT do urzędu skarbowego lub jego część?
    To napewno jest istotna sprawa dla osób, które zastanawiają się co wybrać ryczałt czy VAT a nie są w stanie stwierdzić jak im się interes potoczy. Mówie tutaj o zwrocie VATu z zakupów z dofinasowania.
    Zaraz, czy przypadkiem nie przyjąłeś złej kolejności? Tzn. zasada jest taka, że najpierw zostajesz czynnym podatnikiem vat i dopiero od tego momentu masz prawo odliczać ten vat od zakupów. Jeśli na te inwestycje masz faktury z wcześniejszą datą, niż zostałeś czynnym vatmanem, to się nie da.
    No i nie ma alternatywy "ryczałt czy vat". Pierwsze to forma rozliczeń podatku dodchodowego, a drugie, to podatek od towarów i usług. Można być na ryczałcie i płacić vat, to osobne podatki
    A jeśli chodzi o zamknięcie działalności, to musisz wtedy zwrócić vat od środków trwałych i wyposażenia, jakie w tym momencie będziesz posiadał. Zwracasz w takiej wysokości, w jakiej odliczyłeś przy zakupie. Przed likwidacją najlepiej sprzedać wszystko, wtedy vat będzie tylko od ceny sprzedaży.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ajt Zobacz posta
    Zaraz, czy przypadkiem nie przyjąłeś złej kolejności? Tzn. zasada jest taka, że najpierw zostajesz czynnym podatnikiem vat i dopiero od tego momentu masz prawo odliczać ten vat od zakupów. Jeśli na te inwestycje masz faktury z wcześniejszą datą, niż zostałeś czynnym vatmanem, to się nie da.
    No i nie ma alternatywy "ryczałt czy vat". Pierwsze to forma rozliczeń podatku dodchodowego, a drugie, to podatek od towarów i usług. Można być na ryczałcie i płacić vat, to osobne podatki
    A jeśli chodzi o zamknięcie działalności, to musisz wtedy zwrócić vat od środków trwałych i wyposażenia, jakie w tym momencie będziesz posiadał. Zwracasz w takiej wysokości, w jakiej odliczyłeś przy zakupie. Przed likwidacją najlepiej sprzedać wszystko, wtedy vat będzie tylko od ceny sprzedaży.
    Faktycznie złą kolejność obrałem :/ sorry laik w tych sprawach jestem, ale chciałem wprowadzić tę kwestię do dyskusji ponieważ uważam, że dla wielu osób starających się o dotacje będzie to miało znaczenie. Co do "ryczałt czy vat" to też palnąłem:/, ale wracając do sprawy skoro ajt wytłumaczyłeś tę kwestię to czy w przypadku dofinasowania z UE, gdzie zakupiony sprzęt, który wlicza się do środków trwałych i wyposażenia nie można sprzedać przez okres 5 lat od zakupu to czy jest jakieś wyjście z sytuacji, aby tego Vatu nie musieć zwracać urzędowi skarbowemu? Nie orientuję się, ale może darowizna na kogoś z członków najbliższej rodzinny wchodzi w grę? Być może ktoś już miał z tym do czynienia? Czy w przypadku dofinasowań można taki manewr zastosować? A tak na marginesie co do tego zwrotu vatu w przypadku zamknięcia działalności słyszałem, że nie zwraca się 100% wartości vatu jaką się odzyskało, ale wartość pomniejszoną o amortyzację wszystko zależy po jakim czasie od otrzymania zwrotu vatu zamknie się działalność, ale to jaki pisałem tylko słyszałem i nie chciałbym znów palnąć jakiegoś głupstwa więc proszę o sprostowanie kolegów obeznanych w temacie
    Kto chce- szuka możliwości, kto nie chce- szuka wymówek.

  10. #10

    Domyślnie

    Z własnego doświadczenia wiem że na tak postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.
    Co wybrać? ryczałt czy VAT.Nawet narzucająca się i wydająca się na logiczną odpowiedź:wybrać ... się do US,
    jest zbliżona do poprawnej.
    Raz kiedyś wybrałem ryczałt,dostałem książkę przy i rozchodów.Po pół roku działalności i braku "przy",US przyznał
    jednak ryczałt od początku działalnosci rezygnując łaskawie i w drodze wyjątku z odsetek.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •