Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Nikon D80 - Wybór obiektywu portretowego

    Witam wszystkich nikonowców,

    Swój post zacznę od tego, iż jestem amatorem fotografii. Od 2 lat posiadam aparat Nikon D80 + nikkor 18-135. Aktualnie posiadam kwotę około 800zł i mam do was takie pytanie. Chciałem kupić obiektyw portretowy + lampe. Po dłuższej rozmowie z "googlami" wybór padł na:

    Obiektyw - Nikkor 50mm f/1.8 D AF -- 484zł
    Lampa - Nissin Di 622 - 383 zł

    Chciałbym poznać wasze zdanie na temat w/w rzeczy. Prosiłbym tylko o nie pisanie zdań typu "dołóż 200-300zł", gdyż studentowi dziennemu trudno jest zebrać większą sumkę

  2. #2

    Domyślnie

    Ten obiektyw bardzo dobrze sprawdza się jako portretowy. W mieszkaniach jest trochę ciasno, ale spokojnie daje radę. Nie da się co prawda zrobić zdjęć "zza stołu", ale nie jest źle. Jakość obrazu rewelacyjna. Duże przysłony jak najbardziej używalne. Mały, lekki i względnie szybki.
    Co do lampy, to myślę, że też się sprawdzi. Osobiści używam SB-600, ale najczęściej odwrócony palnik i ustawienia ręczne parametrów - w dobie cyfrowej wystarczy kilka zdjęć i masz dobrane ustawienia dla pomieszczenia / odległości.
    Podsumowując - zestaw portretowy bardzo dobry, za bardzo dobre pieniądze.
    D750 | D7100 | N80 | N 24-120/4 | N18-200 3,5-5,6 VRII| N28-105 3,5-4,5 | N 50/1,4D | T 17-35 2,8-4 | N 35/2D | S C100-400/5-6,3 | SB-600 | SB-800


  3. #3

    Domyślnie

    Było trylion razy... Lampy nie znam więc się nie wypowiem, chociaż wygląda raczej mało zachęcająco i proponował bym używane SB600 ale jak chcesz po taniości to...

    Co do szkła to jak już wspomniałem - było trylion razy w milionie wątków - nic lepszego i taniej nie znajdziesz - portretówka tzw "dedykowana" to dopiero N AF 85/1.8 za ok 1,5k nowa i ok 1,1k używana.

    50/1.8 to dobre szkło w bardzo dobrej cenie - jeśli nie ma kasy na nic więcej - sprawdzi się. Miałem i wspominam z sentymentem chociaż 50/1.4D też miałem i była lepsza Nie za bardzo jest sens coś innego doradzać bo skoro piszesz
    Prosiłbym tylko o nie pisanie zdań typu "dołóż 200-300zł", gdyż studentowi dziennemu trudno jest zebrać większą sumkę
    Wyjaśnij mi to - tak już po za wątkiem... bo ja też studiowałem dziennie kierunek na którym miałem się kiedy i gdzie narobić, żeby się czegoś porządnie nauczyć ale jakoś udawało mi się coś tam odkładać
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mariusz888 Zobacz posta
    Wyjaśnij mi to - tak już po za wątkiem... bo ja też studiowałem dziennie kierunek na którym miałem się kiedy i gdzie narobić, żeby się czegoś porządnie nauczyć ale jakoś udawało mi się coś tam odkładać
    Dorabiam gdzie się da, ale nie mogę całej kasy przeznaczyć na aparat. Mam tez swoje wydatki,a na dodatek idą święta, a potem sylwester wiec ciężko bedzie z uzbieraniem dodatkowej fajnej sumki

    Cytat Zamieszczone przez brezior
    Podsumowując - zestaw portretowy bardzo dobry, za bardzo dobre pieniądze.
    Dziękuje


    To jeszcze takie pytanie. Pewnie znajdę odpowiedź w innych wątkach, ale na wypadek zapytam również tutaj, gdyż zalezy mi na czasie. Tak jak pisałem jestem amatorem. Jeżeli powiedzmy kupiłbym: Nikon Speedlight SB-600 to czy nie będzie ona zbytnio zaawansowana? Na obiektywach jako tako się znam bo miałem z kilkoma doczynenia, ale z lampami nigdy, dlatego myśłałem pierw o zakupie czegoś taniego i prostego.

  5. #5

    Domyślnie

    Wręcz przeciwnie SB-600 to dedykowana lampa nikona prosta w obsłudze, która będzie ładnie współpracować w trybach automatycznych typu TTL TTL BL.
    pozdr
    było żółto i czerwono
    był też FUJI, ale wykończyła go czerwona zaraza
    fotografie Stankiewicz Tomasz

  6. #6

    Domyślnie

    Mam 50/1.8 i jako budżetowy obiektyw portretowy sprawuje się z D80 znakomicie Choć ostatnio go używam mało ze względu na 35.
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  7. #7

    Domyślnie

    mam 50 af 1.8d i szczerze mówiąc jest to moje ulubione szkło. Stosunek ceny do jakości jest rewelacyjny. Raz go wystawiłem na giełdę forumową bo potrzebowałem kilku stówek do innego szkła ale na szczęście się nie sprzedał i nie zamierzam się z nim rozstawać.
    FX D4s || D700 || 16mm f2.8 || AF 50mm f1.8 || AF-S 70-200 f2.8 VR || AF-I 300mm f2.8 || SB-800

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcelluss Zobacz posta
    Prosiłbym tylko o nie pisanie zdań typu "dołóż 200-300zł", gdyż studentowi dziennemu trudno jest zebrać większą sumkę

    No więc...dołóż 200-300zł i dozbieraj do lampy systemowej


    Poważnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcelluss Zobacz posta
    Prosiłbym tylko o nie pisanie zdań typu "dołóż 200-300zł", gdyż studentowi dziennemu trudno jest zebrać większą sumkę
    OK, nie będę Ci więc pisał tego, czego nie chcesz przeczytać, w zamian napiszę coś innego...
    Sam kiedyś kupiłem 50-tkę 1.8 właśnie do portretu, ponieważ na tamten czas na nic lepszego nie było mnie po prostu stać. Kosztowała ona wtedy 499 PLN w FJ i przez prawie 2 lata udało mi się nią zrobić parę naprawdę dobrych portretów. Coś, co jednak wyjątkowo mi nie pasowało to przerysowania. Po prostu ogniskowa, która w przeliczeniu na pełną klatkę wynosi 75mm jest zbyt krótka jak dla mnie. Oczywiście jest wiele osób, którym ona pasuje, ale ja do nich nie należę. Dlatego więc sprzedałem tą 50-tkę i kupiłem 85-tkę i dopiero teraz jestem mega zadowolony, gdyż jest pod absolutnie każdym zwględem lepsza od 50-tki.
    Podsumowując : jeśli faktycznie nie jesteś w stanie dołożyć, to 50 1.8 jest dobrym wyborem na początek, gdyż zamiast siedzieć i zamartwiać się brakiem kasy lepiej jest cieszyć się z robienia zdjęć. Musisz jednak liczyć się z tym, że jak kiedyś podepniesz pod swoją puszkę 85-tkę, to zapragniesz jej natychmiast Dlatego uważam, że lepiej jest kupować produkty docelowe i dozbierać do 85 1.8 (najlepiej używkę) niż kupować półśrodki, przy odsprzedaży których się traci, ale decycja oczywiście należy do Ciebie. Pozdrawiam
    D80+MBD80 l N18-70 l N70-300VR l N85 1.8D l SB800 l Lowepro SS200AW

  10. #10

    Domyślnie

    Nikkor 85 1.8 i koniec kropka.
    Moja prywatna strona: http://shox.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •