Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie d40. ff przy recznym ostrzeniu, przy af ok

    jak w tytule.

    w dawnych czasach ( ;) ) korzystalem z normlanych małoobrazkowych puszek, więc wydawałoby się że jeszcze umiem ustawiać ostrość. A tu d40 mnie zaskoczył - kiedy ustawiam ręcznie ostrość (w wizjerze jest idealnie), to po wykonaniu zdjęcia jest stosunkowo duzy front focus przy kitowym obiektywie. Co ciekawe, gdy af ustawia ostrość, wszystko jest ok.

    Ma ktoś pomysł co się w puszce mogło rozregulować?
    ta przypadlosc wystepuje niezalenie od ustawienia korekcji dioptrii w wizjerze.

    pierwszy wlasciciel, wykorzystywana w stosunkowo "spokojnych" warunkach, wczesniej nie korzystalem z mf w nikonie, bo af byl trafny, wiec nie milo mnie to odkrycie zaskoczylo. pytam glownie, bo samyang wypuszcza 35mm, i d40 z nim bylaby - dla mnie - idealnym zestawem. idealnym - gdyby nie niemoznosc poprawnego ustawienia ostrosci recznie...

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 25-01-2011 o 20:56 Powód: pis. ("puszcze")

  2. #2

    Domyślnie

    http://leongoodman.com/sergei/backfocus.htm

    Jedna śrubka jest od AF druga chyba od ręcznego.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez infrared Zobacz posta
    jak w tytule.

    w dawnych czasach ( ) korzystalem z normlanych małoobrazkowych puszek, więc wydawałoby się że jeszcze umiem ustawiać ostrość. A tu d40 mnie zaskoczył - kiedy ustawiam ręcznie ostrość (w wizjerze jest idealnie), to po wykonaniu zdjęcia jest stosunkowo duzy front focus przy kitowym obiektywie. Co ciekawe, gdy af ustawia ostrość, wszystko jest ok.

    popros jakiegos roslego kolege, zeby Ci zrobil japonie pod okiem... jak opuchlizna zejdzie i oko sie letko cofnie to wszystko powinno byc ok

    tymczasem zdaj sie na AF

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomek67 Zobacz posta
    http://leongoodman.com/sergei/backfocus.htm

    Jedna śrubka jest od AF druga chyba od ręcznego.
    dzięki, nie znalazłem tego wczesniej.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak zachowuje się kontrolka ostrości? Może masz przestawione dioptrie w wizjerze?

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie była podobna sytuacja z MF przy Heliosie. W wizjerze ostro, zdjęcia nieostre. Tylko na liveview ostrzyło jak trzeba. Nie wiem, czy to ma jakiś związek, ale sprawdź dokładnie czy twoja pucha nie ma FF/BF. Ja przez pół roku użytkowałem D5000 z 18-55 i operując tylko na dużych GO nie zauważyłem żadnych wad autofocusa, a jakieś ewentualne braki ostrości zrzucałem na niecelność AF. Dopiero jak kupiłem 35mm/f1.8 wyszło, że puszka ma BF. Za tydzień będę w Wawie i oddam puchę do serwisu, dam znać czy regulacja AF pomogła też w manualnym ostrzeniu.
    to be a rock and not to roll

  7. #7

    Domyślnie

    gdyby komuś przydarzyła się podobna sytuacja - nie uwierzycie jak się naprawiło: otóż, gdy sprawdziłem radę tomka, i podniosłem lustro w aparacie co by sprawdzić czy stosowne śrubki do regulacji się tam znajdują (po raz pierwszy, nigdy tego wczesniej nie robilem, bo nie jestem fanatykiem zdjęć powyzej f=11, więc drobinek kurzu nie dostrzegam ;) ) - po wyłączeniu aparatu - i co za tym idzie - opadnięciu lustra, założyłem obiektyw, przymocowałem aparat do statywu i spróbowałem ustawić ostrość ręcznie/za pomocą af - naprawiło się.
    widać rozregulowanie było niewielkie, i inne (niż normalnie podczas zdjęć) podniesienie i opuszczenie lustra, musiało to naprawić. tak więc przed kręceniem śrubkami każdemu polecam stosowna metodę. a nuż, jak u mnie, zadziała. :]
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 25-01-2011 o 20:58 Powód: orto. (" a nóż")

  8. #8

    Domyślnie

    Hmm, ale w czym to podniesienie i opuszczenie lustra było 'inne' niż przy zwykłym zdjęciu? Mechanizm jest ten sam, lustro opadło z taką samą siłą jak przy zwykłym zdjęciu. Może to po prostu kwestia użycia statywu?
    to be a rock and not to roll

  9. #9

    Domyślnie

    Regulację ostrości na matówce robi się przy pomocy podkładek. Regulacja lustra zmienia kadr. Akurat D40 nie ma pokrycia 100%, ale lepiej uważać. Oprócz obcięcia kadru przesuwa się też wskaźnik punktu AF i można się niemiło zdziwić.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie matówek.
    Tu jest kilka do wyboru.
    http://www.focusingscreen.com/index.php?cPath=22_107
    A tu na dole strony są szczegóły.
    http://www.focusingscreen.com/privacy.php
    Jaki typ najlepiej sprawdza się przy ustawianiu ostrości ??

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •