Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie Balans bieli -> D80+SB800

    Co powiecie na temat balansu bieli w D80 i SB800 ? Nikona mam od 2 tyg. i zauważyłem, że przy robieniu zdjęć z lampą i standartowym ustawieniu WB na A, aparat ma tendencję do podwyższania temp. i zdjęcia wychodzą za niebieskie. Na próbę ustawiłem WB na "słoneczko" i efekt się powtóżył. Dodam że zauważyłem też nierówną pracę aparatu przy ustawieniach głowicy lampy pod różnym kątem, z lub bez dyfuzora oraz z lub bez wysuniętej z lampy białej "karteczki". Na niektórych zdjęciach WB był prawidłowy na innych nie. Czy można to jakoś zaleczyć? pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    No a czemu nie ustawić balansu bieli na "lampe błyskową"???

    ja wprawdzie nie mam lampy zewnętrznej ale przy wbudowanej taki WB mi działa piknie Nie wiem czemu kombinować tak "pod górę?"

  3. #3

    Domyślnie

    instrukcja str. 58 i 59. Wybór temp. barwowej , Ustaw WB : Lampa Błyskowa .
    Cytat : Dla ustrawień innych niż K i PRE balans bieli można "dostrajać" w zakresie +3 /-3 z krokiem co 1. Wybór mniejszych wartości nada kolorom na zdjęciu odcień nieco żółty lub czerwony , wybór wartości większych nada zdjęciom nieco bardziej niebieskawe zabarwienie.
    D80, S10-20, S30/1.4,N50/1.4G, N80-200, sb-800,bronica ec-tl, nova 5,mini trekker aw
    http://szuwar.deviantart.com/

  4. #4

    Domyślnie

    Kochani, to nie takie proste! Może nie naświetliłem tego dokładniej. Chodzi o to, że wykonując serię ujęć np. na ślubie kościelnym, używam różnych ustawień głowicy lampy dla światła odbitego. Nie mogę wtedy ze względu na brak czasu bawić się ustawieniami WB. Muszę mieć takie ustawienia, ktore pozwolą robić mi zdjęcia przy użyciu lampy w każdych warunkach (wewnątrz jak i na zewnątrz). I to właśnie przy tych różnych ustawieniach głowicy lampy wychodzą zdjęcia o różnej temp. barwowej. Korekcja podana w instrukcji wprowadza zmianę mającą wpływ na wszystkie wykonane zdjęcia, a sęk w tym, że u mnie jedne wychodzą dobrze a inne są za "zimne" i po wprowadzeniu korekty ze str. 58 i 59 instrukcji, pewnie zdjęcia złe będą dobrymi, a dobre staną się złymi. A może zrezygnować z funkcji pomiaru światła 3D?

  5. #5

    Domyślnie

    rada jedna i podstawowa: rób te foty w nefach! Wtedy kwestia balansu bieli znika - ustawisz sobie to potem przy wywoływaniu z nefa wedle uznania i dasz dla wszystkich fotek z jednego miejsca taki sam. Zero problemu.

    PS _ Z Twojego pierwszego postu wynika, że masz 2 problemy - jedne z ustawieniem głowicy lampy i tym jak to działa na efekt WB na zdjęciach i drugi z samym WB bez względu na ustawienia lampy na głowicy - na OBA problemy - NEF!
    Ostatnio edytowane przez jm ; 27-12-2006 o 15:18

  6. #6

    Domyślnie

    skoro korzystasz ze światła odbitego to zwracaj uwagę na kolor ściany / sufitu - płaszczyzny od jakiej odbija się światło lampy, w razie czego to kwestia prób...
    zawsze możesz np. w bardzo prostym programie jakim jest Picasa2 skorygować zdjęcia w .jpeg - suwaczki odpowiedzialne za temperaturę i nasycenie
    MarcinWilk

  7. #7

    Domyślnie

    To nie takie proste. Na slubie i weselu niektórzy robia po 1 tys zdjęć. Zabawa z innym wołaniem każdego nefa (zmiana WB) przestaje być zabawą.
    To nie tylko w d80, ale tak jest chyba we wszystkich body - w d200 też tak mam.
    lampa na wprost - zdjęcia bardziej niebieskie. odbite od białego! - cieplejsze.
    Zafunduj sobie dyfuzor, jakiś lumiquest albo podobny i rób z zawsze odchylonym palnikiem. Światło lepsze niz na wprost, a wb lepszy.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To nie takie proste. Na slubie i weselu niektórzy robia po 1 tys zdjęć. Zabawa z innym wołaniem każdego nefa (zmiana WB) przestaje być zabawą.
    .
    No dobrze ale na ten 1000 zdjęć to ok. 250 jest z kościoła, 250 plener, 250 wesele, 250 coś innego - tak teoretyzuję...
    Ale weźmy te 250 z kościoła - oświetlenie to samo, chcemy żeby kolorystycznie te 250 fotek wyglądało tak samo - no więc dalej upieram się, że można to zautomatyzować na etapie wywoływania NEfa! Raz ustalić prawidłowy WB i "zadać" w programie dla reszty zdjęć.
    Podobnie z fotami z wesela - no chyba że każda jest z innego pomieszczenia...? - niemożliwe!

  9. #9

    Domyślnie

    swoja droga ten automatyczny WB z lampa ktory mial byc przelomowym wynalazkiem jest mocno przereklamowany. przedlbysk pomiarowy nie zawsze sie sprawdza - po pierwsze pomiar temp barwowej nie wychodzi najlepiej (a temu miedzy innymi ten przedblysk sluzy) a po drugie czesto zakloca naswietlenie danej sceny... temat na czasie - choinka wystarczy ze przylapie blyszczaca bombke, zmierzy odbite swiatlo od niej i obcina zasadniczy blysk. zdjecie za ciemne... tak wiec wzrost liczby przeroznych ficzerow jest wprost proporcjonalny do ilosci klopotow jakie niesie za soba ich stosowanie.

  10. #10

    Domyślnie

    to nie jest raczej zaden pomiar wb.
    nie jestm pewien co to w ogóle jest i kiedy jest to uwzgledniane w ustawianiu WB.
    marketingowa gadka jest byt ogólna by cos wywnioskować.

    dlaczego?
    bo wiadome jest jaka jest temp barwowa błysku i ona sie nie zmienia.
    aparat może najwyżej miec info, że jest włączona lampa
    ustawiony WB na jakąś wartość - złóżmy na błyskawicę, też musi odpowiadać iluś tam kelwinom. Czyli nie moze aparat uwazględniać temp błysku, bo ma sztywno określone kelwiny i go rzeczywista temp nie obchodzi.

    jedynie w wb auto coś sie może dziać, body ma info, że lampa jest włączona. Albo chodzi o dołączane filterki na palnik - moze wtedy jest info do body o tym, ale to tez może odgrywać rolę tylko w wb auto. nie sprawdzałem
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •