Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw do krajobrazu: Nikkor 24-70 2.8 czy Nikkor 14-24 2.8 do DX

    Witam,

    Jak już*było to wykasujcie i mnie zlinczujcie jak nie to proszę o poradę.

    Jestem posiadaczem D300 i między innymi Nikkora 18-200mm do krajobrazów i na wakacje - wiem co chcecie napisać - ale na tamten czas ten obiektyw to była najlepsza opcja.

    Tak czy inaczej, zaczynam myśleć o D700 do mojego macro i chciałbym dobrać*do niego obiektyw do everyday use. Mam już 50mm 1.8 i 150mm 2.8 Macro. I teraz.. co waszym zdaniem lepiej sprawdzi się w krajobrazie + fotki w pomieszczeniach + zamiar focenia jakiś eventów typu ślub chrzest itd.

    Głównie chodzi mi o ostrość obrazu. Czytałem opinie o tych obiektywach i oba są super.
    Co na moim miejscu byście wybrali. Czy 14-24 2.8 to troche nie za szeroko na pełną klatkę?
    24-70 jest bardziej wszechstronny ale nie wiem czy te 24 to nie za dużo jak na krajobraz... chciałbym też używać filtrów...

    dzieki za jakiś feedback

    artur
    Artur Borzęcki Photography
    Nikon D700 ; N24-70mm 2.8 ; N50mm 1.8 ; Sigma 150mm EX Macro ; SB 900

  2. #2

    Domyślnie

    o sory w tytule miało być FX oczywiście..
    Artur Borzęcki Photography
    Nikon D700 ; N24-70mm 2.8 ; N50mm 1.8 ; Sigma 150mm EX Macro ; SB 900

  3. #3

    Domyślnie

    Nie odpowie Ci nikt - zakres jaki podałeś sprawia że można Ci tylko polecić oba na raz jak chcesz używać filtrów to 14-24 odpada. Z drugiej strony jak chcesz robić zdjęcia w ciasnych pomieszczeniach to 14-24 będzie lepszy niż 24-70. Ogólnie jako every day use znacznie lepszy jest wg mnie 24-70 do krajobrazu oba się nadadzą - bo jeden jest super szeroki a drugim można trochę przyciąć widok i coś bardziej wyłowić z otoczenia oba szkła są bardzo ostre jeśli chodzi o pracę pod słońce to 14-24 jest słabszy od 24-70 i jest to główna (i chyba jedyna) wada 14-24 - bo w 24-70 sprawę mocno też ratuje dużo głębsza osłona przeciw słoneczna, a i sam mniej blikuje wg mnie jedyne wyjście to mieć oba
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  4. #4

    Domyślnie

    mam oba te szkla z d700 i oba sa swietne, jesli jednak musisz dokonac wyboru to bardziej uniwesrsalny wg mnie bedzie 24-70
    Pozdrawiam A.

  5. #5

    Domyślnie

    A 16-35 VR? Zakres idealny, tylko czy f4 Ci wystarczy...
    forum.niekojarze.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Ja kupiłem 14-24 właśnie do krajobrazów, ale w krajobrazach nie zawsze potrzebuję szeeeeerokiego kąta, ale warto zrobić coś na węższym. Niestety szkiełko to się nie sprawiło, bo na jednym końcu jest baaaaaardzo szeroko, a na drugim bardzo szeroko. Pozostałem zatem przy 24-70 i jest to optymalny wybór. Zastanawiam się nad 16-35f4 do krajobrazów. Na jednym końcu jest szeroko, a na drugim wystarczająco wąsko.
    Pozdrawiam
    Jacek
    "Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr"

  7. #7

    Domyślnie

    I to jest słuszna idea! 16-35/4 został stworzony do krajobrazów na FX i tam się sprawdza (w D300 będzie uniwersalnym zoomem). Nawet, wstyd się przyznać, w góry nie targam statywu...
    A f4 przy czułościach jakie daje D700 to naprawde nie mało.
    70F,D70s,D700,P7000,D7100, szklarnia N z gwintem na filtry 77 i inne graty (w tym m.in. SB700)

  8. #8
    Oszczędny w słowach Awatar marcus777
    Dołączył
    06 2010
    Miasto
    Ziemia Obiecana
    Posty
    207

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikonamający_na_7 Zobacz posta
    A f4 przy czułościach jakie daje D700 to naprawde nie mało.
    i jeszcze dochodzi świetnie działający VR

  9. #9
    GL
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturborzecki Zobacz posta
    Witam,

    Jak już*było to wykasujcie i mnie zlinczujcie jak nie to proszę o poradę.

    Jestem posiadaczem D300 i między innymi Nikkora 18-200mm do krajobrazów i na wakacje - wiem co chcecie napisać - ale na tamten czas ten obiektyw to była najlepsza opcja.

    Tak czy inaczej, zaczynam myśleć o D700 do mojego macro i chciałbym dobrać*do niego obiektyw do everyday use. Mam już 50mm 1.8 i 150mm 2.8 Macro. I teraz.. co waszym zdaniem lepiej sprawdzi się w krajobrazie + fotki w pomieszczeniach + zamiar focenia jakiś eventów typu ślub chrzest itd.

    Głównie chodzi mi o ostrość obrazu. Czytałem opinie o tych obiektywach i oba są super.
    Co na moim miejscu byście wybrali. Czy 14-24 2.8 to troche nie za szeroko na pełną klatkę?
    24-70 jest bardziej wszechstronny ale nie wiem czy te 24 to nie za dużo jak na krajobraz... chciałbym też używać filtrów...

    dzieki za jakiś feedback

    artur
    Zanim zaczniesz kupować sprzęt musisz coś zrozumieć. Cyfra tym różni się od analoga, że zapis obrazu odbywa się za pomocą pikseli, a te w odróżnieniu od ziarna mają identyczną wielkość i regularną strukturę. Skutkuje to tym, że im większe pole chcesz złapać, tym większy obszar będzie musiał być odwzorowany za pomocą jednego piksela. Jest to największa bolączka cyfry w krajobrazie i powód dla którego jest ona do tego celu średnio przydatna (no chyba że to mają być fotki do internetu). Wyobraź sobie bowiem jak wygląda np drzewo oddane przez 16 pikseli.
    Dlatego jeśli już koniecznie masz fotografować cyfrą, nie przesadzaj z szerokimi obiektywami. A jeżeli natomiast do tematu chcesz podejść profesjonalnie, to zamiast wydawać kilkanaście tysięcy na nowe body cyfrowe i topowy obiektyw, kup analoga.
    W tańszej opcji wystarczy zwykły mały obrazek. Da to znacznie lepsze wyniki niż cyfra, a że wymagania jakie taki aparat stawia przed obiektywami są znacznie mniejsze, tu również nie wydasz majątku. Za 2-3 ty kupisz znakomity zestaw+ drugie tyle na jakiś sensowny statyw. Krajobrazów nie robi się seriami, więc wydatki na film także nie powinny za bardzo boleć, trzeba tylko uważać żeby nie naświetlić na lotniskach .
    W opcji droższej mamy analogowy średni format, ale tu też zmieścisz się w 3-5 tys więc tragedii nie ma. Znowu trzeba będzie kupić porządny statyw, no i trzeba pamiętać, że koszty filmów i ich wywołania/skanowania będą większe, ale zanim dogonisz kosztami zestaw cyfrowy minie sporo czasu, a efekty będą powalająco lepsze.


    Cytat Zamieszczone przez Nikonamający_na_7 Zobacz posta
    I to jest słuszna idea! 16-35/4 został stworzony do krajobrazów na FX i tam się sprawdza (w D300 będzie uniwersalnym zoomem). Nawet, wstyd się przyznać, w góry nie targam statywu...
    A f4 przy czułościach jakie daje D700 to naprawde nie mało.
    Krajobrazy z ręki, na f/4 i wysokim iso... po takich radach twoja teza kategoryczna odnośnie powodów powstania 16-35 f/4 nie brzmi zbyt wiarygodnie.

  10. #10

    Domyślnie

    Krajobrazy z ręki, na f/4 i wysokim iso... po takich radach twoja teza kategoryczna odnośnie powodów powstania 16-35 f/4 nie brzmi zbyt wiarygodnie.
    Dokładnie... 100% racji - jak komuś zależy na jakości to nie kręci ISO milion tylko bierze statyw, zapodaje ISO 200 i tyle... z ręki na wysokich ISO to można sobie coś strzelić przy okazji jak jest się na wakacjach/ wycieczce itd ale pisanie że tak się robi krajobrazy np w środku nocy sprawia że kto choć raz to robił, od razu zacznie się podśmiewać - zresztą co ja będę udowadniał - otwórz jakąkolwiek książkę o fotografii i znajdź tam rozdział "fotografia nocna" ew nawet "fotografia krajobrazu" (to do Nikonamający_na_7)
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •