Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2010
    Miasto
    Włocławek/Poznań
    Posty
    151

    Domyślnie Nikon D100 moje odczucia

    Witam w związku z tym, że w internecie dośc mało mozna znaleźc na temat tego aparatu postanowiłem go tutaj opisać - co mi sie podobało , co nie itp.
    Przedtem posiadalem sony a200 i canona 450d
    Na plus:
    - ergonomia - naprawde w stosunku do tych aparatów wyżej korpus ( nawet bez podpiętego gripa) trzyma sie o wiele lepiej - palec nie uciek pod body niektóre funkcje od razu pod palcem
    - górny wyswietlacz - myslałem że mi coś takiego jest niepotrzebne ale kiedy przekonałem się jak szybko mozna z niego sczytywać info na temat ekspozycji to stwierdziłem, ze nie kupie już lustrzanki bez tego ekranu ( w sumie byłem na niego zmuszony bo na głownym ekranie te dane sie nei wyświetlaja)
    - główny wyswietlacz - fakt jest mały ale mz idealny do szybkiego podgladu fotki a dodatkowo jest bardzo jasny ( w dzień używałem podświetlenia -2 czyli najnizszego )
    - śrubokręt - na pewno bedzie to plusem jednak nei doczekałem sie śrubokrętowego szkła za kadencji D100 u mnie
    - wizjer - pryzmat od razu widać róznice w jasnosci w stosunku do przedtem uzywanych aparatów ( poza tym strasznei duze lustro ma ten aparat)
    - praca przy ISO 200-500 - tutaj mozna było normalnie zdjęcia robic bez obawy o zbedne szumy także podczas wyciagania z cienii
    - zaskakująca długa praca na bateriach jak na starsza konstrukcje - na dwóch akumulatorach zrobilem ok 1300 zdjec a jeszcze bylo troche energii
    - z korpusu gumy sie nie odklejały - jak na 7 letni aparat ogolnie wszystko dobrze sie trzymało ale mozliwe że trafiłem na tak dobrze zachowany egzemplarz
    - cena - dzisiaj taki aparat mozna dostać w cenie ok 700 zł i mysle ze to dobra propozycja dla osoób ktore do końca nie wiedzą czego chcą - wystarczy go kupić i wtedy widać co jest nam tak naprawde w aparacie potrzebne
    - nieźle radzący sobie WB i pomiar światła ( nie dotyczy pracy z lampą błyskową)

    teraz pora przejść do minusów:

    - prędkość zapisywania zdjęć na karcie i pojemnośc bufora - to chyba najwieksza wada - bufor mieści 4 Nefy lub 6 jpegów max ale to nei jest najgorsze. Najgorsze to prędkość jego oprózniania - 4 Nefy w zależnosci jeszcze od wielkości zgrywały mi się na Karte Sandisk Ultra II przez 40-50 s - naprawde to czasem potrafi wkurzyć. Poza tym był pewien bug w moim egzemplarzu chyba - gdy zdjęcia sie zapisywały a ja wyłaczałem aparat górny ekran nie gasł a czytnik normalnie zapisywal zdjęcia jeszcze te 40 s - wszystko byłoby ok gdyby nie to że te zdjęcia nigdy się nei zpisywały mimo iz wszystko na to wygladalo - na poczatku straciłem przez to sporo ujęć. Dodatkowo wgranie zapisanego zdjęcia to też z 15-20 s ( jesli znalzło sie ono juz na karcie, z bufora otwiera od razu)
    - wyzsze iso - naprawde chwilami była to masakra zwykle dużo cropuje a od iso 800 w troszke gorszych warunkach no niestety ale szum było widać. Kiedyś z ciekawości zrobiłem eksopzycje 5 minutową z niekaliborwanym ISO 2 ( 6400 jesli mnie pamiec nie myli) i niezle sie usmialem - nie wiedzialem zd cien az tak moze bic szumem - praktycznie nic nie bylo czarne a przy okazji zrobilo sie fioletowo troche jak na darkach z optyczne jak testuja matryce CCD)
    - brak iso 100 - mi tego brakowało chocby ekwiwalentu czasem, iso 200 to bylo dla mnie za duzo
    - wspolpraca z wbudowana lampa blyskowa - to była masakra - nie zrobiłem ani jednego dobrze naświetlonego zdjecia - zwykle nieźle przepalała - nie wiem czy to tylko w moim egzemplarzu ale naprawde komunikacja aparat wbudowana lampa to kiepsko ( wiem ze zaraz powiecie ze tej wbudowanej sie nei stosuje itp ale czasem jednak zachodzila koniecznosc blysniecia u mnie )

    To by chyba było na tyle o czym zapomniałem dopisze w póxniejszym terminie jakby ktoś miał jakiekolwiek pytania nt tego aparatu to sluzę pomocą na PW.
    Ogólnie mogę napisać, że z aparatu byłem zadowolony i mysle ze jest on wart swojej ceny i naprawde mozna nim niezle zdjecia robić.
    A700, Sigma 100-300/4, MTO , troche CZJ
    Jednak (S)tara miłość nie rdzewieje

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    faktycznie mało można znaleść, to jest model z 2002 roku i ma już kilku następców
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  4. #4

    Domyślnie

    no trochę ta opinia już mało istotna - kupić dziś cyfre z 2002 roku to nie jest najlepszy pomysł. No i przebieg to on musi mieć D100 w latach 2002-2003 kupowali wyłacznie zawodowcy i agencje - pamiętam - 11.200,00 zł zapłaciłem za to body i było to troche grosza, amatorzy mało kiedy tyle wydawali na aparat więc on musi być mocno wyjechany, ale to nic. Robił zdjęcia fajne ale dziś nie byłbym w stanie na nim pracowac - do podanego przez Ciebie mikro-bufora i wolnego zapisu dodam największa jego wadę - koszmarna ostrość zdjęć formatu JPG. Tak jak w d300 robię większość w JPGach tak z D100 nie mam ani jednego - tylko RAW i obróbka - inaczej po prostu tragedia. Dodatkowo błądzący autoWB. No, chyba dziś znalazłbym parę telefonów o lepszym obrazku a już Nokia N8 i jej aparat 12mln na pewno daje mu radę . Ale za 200 zł można sobie kupić do zabawy, jak by nie było z D100 mam parę obrazków do dziś wiszących na ścianie - i D3 nie zrobiłem lepszych, więc nie tylko technologia ale i co innego ważnym jest w tej zabawie .

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2010
    Miasto
    Włocławek/Poznań
    Posty
    151

    Domyślnie

    No nie wiem czy taka mało istotna skoro dośc duzo ludzi pytało gdy ten aparat wystawiałem na allegro. Co do przebiegu to powiem Ci że moj miał 1500 zdjęć zrobionych w 7 lat . 200 zł - tiaa sprzedalem za 800, ale widze ze niektorzy sa samolubni i nie potrafia docenic tego, że ktoś chce pomóc ludziom, którzy nie mają grosza na nowinki techniczne pisząc opinie tutaj na forum.
    A700, Sigma 100-300/4, MTO , troche CZJ
    Jednak (S)tara miłość nie rdzewieje

  6. #6

    Domyślnie

    Jednym słowem, jak ktos nie ma na D3X i D3s, zachęcasz do kupna d100?
    D800

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2010
    Miasto
    Włocławek/Poznań
    Posty
    151

    Domyślnie

    jak ktos ma ok 700 zł do wydania to jak najbardziej. Napisanie tej opinii miało na celu poinformowanie ewentualnych uzytkowników o wadach i z zaletach aparatu ktory co jakis czas jednak pojawia sie na allegro, a o tak wolnym zgrywaniu z bufora jednak nigdzie nie jest napisane.

    ps. nie wiem co maja najlepsze modele seri DX do najstarszego DXXX ale no ok
    A700, Sigma 100-300/4, MTO , troche CZJ
    Jednak (S)tara miłość nie rdzewieje

  8. #8

    Domyślnie

    Kurcze Panowie! Człowiek chce się podzielić jakąś wiedzą, a Wy wybrzydzacie. Po to jest to forum. Jak ktoś nie chce czytać, to niech nie czyta. Nie każdego stać na profi puszki.
    maki-dobra robota.
    Pozdr.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2010
    Miasto
    Włocławek/Poznań
    Posty
    151

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stachumuszel Zobacz posta
    Kurcze Panowie! Człowiek chce się podzielić jakąś wiedzą, a Wy wybrzydzacie. Po to jest to forum. Jak ktoś nie chce czytać, to niech nie czyta. Nie każdego stać na profi puszki.
    maki-dobra robota.
    Pozdr.
    A nie do mnie to "dobra robota' ? / dzieki za wsparcie chociaż Ty, masz niezły sprzęt, a nadal jesteś "normalny" ( ofc nie obraź sie za ten text - wiesz o co chodzi )
    A700, Sigma 100-300/4, MTO , troche CZJ
    Jednak (S)tara miłość nie rdzewieje

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez M2SC Zobacz posta
    A nie do mnie to "dobra robota' ?
    Oj sorry. Oczywiście M2SC-dobra robota . To przez ten deszcz
    Pozdr.
    Ostatnio edytowane przez stachmuszel ; 01-09-2010 o 14:26
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •