Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Metz - moduł SCA 3401

    Mam Metza 40 MZ-2 z adapterem SCA 3401. Instrukcję dla lampy (nie identycznej, ale podobnej: 40 MZ-3i) znalazłem w sieci, ale nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji do adaptera SCA 3401.

    Na adapterze SCA jest parę przełączników:
    - NORM/REAR (to pewnie synchronizacja na przednią i tylną roletkę)
    - -1/3 - 0 - +1/3
    - ON/OFF (to nie jest wyłącznik ani lampy głównej ani pomocniczego palnika)
    - -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3
    I jeszcze jakaś diodka z rysunkiem słoneczka i torsu.

    Jeśli nie adres do stosownego PDF to może ktoś mi zechce pomóc, cóż to za przełączniki?

    Z góry dziękuję za życzliwość i pomoc.
    Nikon D600, D7100,
    Nikkory: 28-80, 50 F:1.8D, 18-55 F:3.5-5.6 G II ED (DX), 80-200 F:2.8, Sigma 170-500 F:5-6.3D, Sigma 14 F:2.8 fish eye, Sigma 70-200 F:2.8 APO DG HSM, Tamron SP 10-24 F:3.5-4.5 DX, kilka zacnych manualnych stałek.

  2. #2

    Domyślnie

    Stopka SCA-3401 to prehistoryczna dedykacja do w pełni manualnych analogowych korpusów Nikona. Realizowała zaawansowane funkcje niedostępne z poziomu korpusu w systemie SCA-3000. Wraz z pojawieniem się korpusów z AF i wyświetlaczami pojawiły się nowe dedykacje do systemu SCA-3002 i stopki nosiły już oznaczenie SCA-3402. W tym zmodernizowanym systemie przełączniki w stopce utraciły swą funkcjonalność, gdyż możliwa była zmiana tych parametrów z poziomu body. Jednak dla kompatybilności ze starymi korpusami zachowano stary układ przełączników.

    Obecnie przy cyfrowych korpusach położenie tych przełączników nie ma żadnego znaczenia. Jedynie przełącznik diody może powodować problemy. Zapali się wówczas dioda na czerwono i należy ją wyłączyć. Zgodność styków stopki lampy z tymi na sankach aparatu może uniemożliwiać wyzwolenie błysku. W przypadku migotania ikony lampy na wyświetlaczu cyfrowego korpusu i braku możliwości wyzwolenia błysku wystarczy zaklejenie dolnego, lewego styku na sankach i wszystko działa.



    1. NORM/REAR – realizowała synchronizację z drugą kurtyną migawki.
    2. -3-2-1-0-1-2-3 realizowała korektę ekspozycji i powiązana była z przełącznikiem nr 3.
    3. -1/3 -0 – 1/3 – pozwalała na precyzyjną zmianę parametrów ekspozycji i w połączeniu z przełącznikiem nr 2 dostępny był pełen zakres korekty +-3,1/3EV z krokiem 1/3EV.
    4. Dioda aktywności błysku światłem wypełniającym, a obecnie odpowiednik iTTL-BL
    5. Przełącznik pomiędzy błyskiem normalnym, a wypełniającym, zapalał diodę nr 4.

    Pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Istotnie, zaklejenie styku spowodowało, że lampa w ogóle daje się wyzwolić. Ale działa źle, w trybie TTL wyzwala się ale nie działa automatyka naświetlania. W żadnym z trybów nie przenoszą się wartości ISO, przysłony, ogniskowej z korpusu.
    Najwidoczniej albo lampa albo adaptor są niesprawne.
    Co prawda kupiłem ją, żeby robić makro w manualu (z całkowicie manualnym Vivitarem Serie 1), ale szkoda że nie mogę wykorzystać większości jej funkcji. Owszem, działa automatyka lampy, jeśli aparat uruchomię w trybie A i na lampie ręcznie ustawię przysłonę, ISO i ew. ogniskową obiektywu.
    Nikon D600, D7100,
    Nikkory: 28-80, 50 F:1.8D, 18-55 F:3.5-5.6 G II ED (DX), 80-200 F:2.8, Sigma 170-500 F:5-6.3D, Sigma 14 F:2.8 fish eye, Sigma 70-200 F:2.8 APO DG HSM, Tamron SP 10-24 F:3.5-4.5 DX, kilka zacnych manualnych stałek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MilekS Zobacz posta
    Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Istotnie, zaklejenie styku spowodowało, że lampa w ogóle daje się wyzwolić. Ale działa źle, w trybie TTL wyzwala się ale nie działa automatyka naświetlania. W żadnym z trybów nie przenoszą się wartości ISO, przysłony, ogniskowej z korpusu.
    Najwidoczniej albo lampa albo adaptor są niesprawne.
    (...) ale szkoda że nie mogę wykorzystać większości jej funkcji. Owszem, działa automatyka lampy, jeśli aparat uruchomię w trybie A i na lampie ręcznie ustawię przysłonę, ISO i ew. ogniskową obiektywu.
    Chyba nie doczytałeś wyjaśnienia Dorjana do końca...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcinez Zobacz posta
    Chyba nie doczytałeś wyjaśnienia Dorjana do końca...
    Doczytałem DO KOŃCA a zwłaszcza środek. I rozumiem jak POWINNA działać lampa z tym modułem. Ale ta nie działała, nie uzyskując ŻADNEJ komunikacji z korpusem, z wyjątkiem funkcjonowania centralnego styku synchronizacji.
    Tryb TTL nie działał w ogóle, jakkolwiek zaklejenie styku umożliwiło WYZWOLENIE lampy. Ale ekspozycja całkowicie błędna, chyba pełna moc błysku. Przełączniki na module - całkowicie bez wpływu na ekspozycję. Po prostu niesprawny sprzęt.
    Temat dla mnie - do zamknięcia, bo lampę zwróciłem sprzedawcy.
    Nikon D600, D7100,
    Nikkory: 28-80, 50 F:1.8D, 18-55 F:3.5-5.6 G II ED (DX), 80-200 F:2.8, Sigma 170-500 F:5-6.3D, Sigma 14 F:2.8 fish eye, Sigma 70-200 F:2.8 APO DG HSM, Tamron SP 10-24 F:3.5-4.5 DX, kilka zacnych manualnych stałek.

  6. #6

    Domyślnie

    To odpowiedz mi tylko na jeszcze jedno pytanie: z jakim korpusem i za pomocą jakiej stopki podłączałeś lampę? Jeśli korpus to D90 to jednak nie doczytałeś i nie zrozumiałeś, jeśli inny to przepraszam.
    Ostatnio edytowane przez marcinez ; 11-09-2010 o 13:24

  7. #7

    Domyślnie

    Czy moduły 3402 w wersjach M7 i nowszych też mają takie przełączniki? Patrząc po zdjęciach w internecie, wydaje mi się, że są już "gładkie", bezprzełącznikowe.
    A jeżeli tak - to czy modul 3401 będzie w jakikolwiek sposób współpracował z lampą 54-mz4i?
    Na body pewnie nie bardzo (?), ale czy np przy odpaleniu zdalnym lampy w trybie A, korekta naświetlania w module (-3:+3) będzie działać, czy nie?
    F70, F100, S5Pro, S 10-20, N24 2.8D, N35 1.8G, N50 1.8D, N85 1.8D, N180 2.8D.
    Metz 40MZ3i, Metz 54MZ4i, Sony A5000 i A6600.
    ex -
    F3HP, F80s, D610, N18-200, A6300

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grissley Zobacz posta
    Na body pewnie nie bardzo (?),
    Ja mam body na którym działa (3401 i 3402 M2 czyli podobny)


    U ciebie wyzwalanie i potwierdzenie 'piorunka' to ma działać.

    Cytat Zamieszczone przez grissley Zobacz posta
    odpaleniu zdalnym lampy w trybie A
    tzn?
    chyba nie piszesz o "zdalnym" w sensie Metza?

    Cytat Zamieszczone przez grissley Zobacz posta
    w trybie A, korekta naświetlania w module (-3:+3) będzie działać, czy nie?
    Tryb A mierzy tak samo, choćbyś spinką do włosów spowodował błysk - jaki problem sprawdzić to na CYFRZE?
    Obstawiam więcej szans, że ta korekta działa, ale nigdy nie miałem powodu ustawiać. Naświetlenia - miód, subiektywnie bardziej lubię niż iTTL.

    PS. Wzmiankowana lampa 40MZ ma fantastyczny szereg ustawien manualnych.
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 04-04-2012 o 20:41
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    Ja mam body na którym działa
    F90X zapewne
    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    (3401 i 3402 M2 czyli podobny)
    Ja mam 3401M1, czyli od Twojej stopki moją dzieli co najmniej 5 generacji
    Na Twojej stopce masz pod D80 wspomaganie AF i podawanie do lampy danych o ogniskowej i przysłonie?


    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    chyba nie piszesz o "zdalnym" w sensie Metza?
    Nie, nie piszę o metzowej stopce do zdalnego błyskania. Umyśliłem sobie, że chciałbym sobie odpalać radiowo Metza, który błyskałby w trybie własnej automatyki z taką korektą, jaką ustawię sobie na stopce.
    Ale właśnie sprawdziłem, że w trybie A lampa błyska idealnie powtarzalnie, bez względu na ustawienie korekty.
    Czyli ta korekta to pewnie tylko w TTL działa :/


    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    PS. Wzmiankowana lampa 40MZ ma fantastyczny szereg ustawien manualnych.
    Ta lampa to w ogóle fantastyczna jest - szkoda, że z nowymi korpusami już trochę się gryzie (przynajmniej na starych stopkach)
    F70, F100, S5Pro, S 10-20, N24 2.8D, N35 1.8G, N50 1.8D, N85 1.8D, N180 2.8D.
    Metz 40MZ3i, Metz 54MZ4i, Sony A5000 i A6600.
    ex -
    F3HP, F80s, D610, N18-200, A6300

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grissley Zobacz posta
    Czy moduły 3402 w wersjach M7 i nowszych też mają takie przełączniki? Patrząc po zdjęciach w internecie, wydaje mi się, że są już "gładkie", bezprzełącznikowe.
    A jeżeli tak - to czy modul 3401 będzie w jakikolwiek sposób współpracował z lampą 54-mz4i?
    Na body pewnie nie bardzo (?), ale czy np przy odpaleniu zdalnym lampy w trybie A, korekta naświetlania w module (-3:+3) będzie działać, czy nie?

    Ad1. Tak. SCA we wszystkich wersjach 3402 mają takie przełączniki. Dostęp do nich uzyskujesz po otwarciu maleńkich „drzwi”, a zamknięta stopka na zdjęciach wydaje się gładka.

    Ad2. Tak. Współpraca będzie ograniczała się do w pełni manualnych korpusów i w tym przypadku uzyskasz synchronizację na drugą kurtynę i ewentualnie błysk dopełniający. Natomiast korektę ekspozycji w zakresie +-3EV z krokiem 1/3EV masz dostępną już na ekraniku lampy, więc żadne przełączniki do szczęścia nie są potrzebne. Takie ustawianie korekty przełącznikami wymagane było w lampach bez wyświetlacza LCD (np.32MZ-x). W sumie stopka SCA-3401 tylko ogranicza możliwości 54MZ-4i we współpracy z cyfrowymi korpusami i poza centralnym stykiem wyzwalającym błysk do niczego więcej nie służy.

    Ad3. Przy odpalaniu zdalnym potrzebna jest co najmniej zwykła fotocela i tutaj masz dostęp do trybu auto (A) z możliwościami korekty i ręcznego ustawiania parametrów (ISO, przysłona, zoom palnika). Moc błysku dobierana jest automatycznie przez własny system tyrystorowy lampy. Korekta EV pojawia się w trybie „A” w miejscu zmiany mocy lampy trybu „M”, czyli na samym dole pod symbolem przysłony.
    Tryb manualny (M) oferuje skalę ustawień od wartości siły błysku 1/256 do 1/1 i na dodatek przy pełnej mocy możesz używać nawet najkrótszych czasów dostępnych w cyfrowym body. Ta lampa zachowuje się podobnie jak lampy studyjne i przy zdalnym wyzwalaniu synchronizuje do 1/8000s. Rodzaj stopki SCA przy używaniu fotoceli nie ma znaczenia.
    Rodzaj stopki nie decyduje również o dostępności trybu stroboskopowego.


    Kupując do lampy 54MZ4i stopkę SCA-3402 w wersji co najmniej M6, a najlepiej najnowszą M10 uzyskasz poprawne działanie również trybu iTTL, oraz iTTL-BL przy podpięciu jej do korpusu cyfrowego, a wszystkie parametry ekspozycji są przenoszone do lampy automatycznie. Dalsze rozszerzanie możliwości lampy wiąże się z zakupem bezprzewodowych SCA 3083 M2 digital.

    Pozdrawiam.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •