Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie 50/1.8 prośba o pomoc z FF

    Witam wszytkich
    Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.
    Otóż kupiłem sobie jakieś 2tyg temu obiektyw jak w temacie. Wczoraj chciałem sprawdzić jak jego AF i okazuje się że ma FF. Czytałem w wielu postach że często to się zdarza w tych obiektywach.
    Proszę więc o pinie czy FF jakie występuję w moim szkle jest duże, czy może mieści się w normie. A może trzeba je wymienić, tylko czy to może być podstawą do reklamacji szkła, czy trzeba by je oddać na gwarancje do serwisu??
    Co poradzicie??

    Ostrość ustawiana na dół pudełka. Zdjęcie z D80.

    Oto test
    F 1.8

    F 2.2

    F 2.8

    F 3.5

  2. #2

    Domyślnie

    Mówiąc szczerze to spaprałeś ten test. Celowałeś w pudełko zapałek przy f/1.8 mając aparat pod kątem 45 stopni względem pudełka, wydaje mi się że aparat złapał ostrość na górnej krawędź "draski" a nie na lini między pudełkiem a stołem (dokładnie tam powinieneś celować - ciężko będzie trafić). Jeśli już wykonujesz tego typu domowe testy, lepszy wynik uzyskasz na 3 bateriach stojących jedna za drugą, i celując w środkową dowiesz się czy masz front czy back focus (czasami rolę gra odległość od obiektu). Aparat oczywiście na statywie. Ale na koniec powiem Ci, że też kiedyś robiłem testy i z 50tka wydawało mi się że ma FF, ale w normalnym użytkowaniu, zawsze trafiała tam gdzie chciałem, więc wniosek nasuwa się sam - rób zdjęcia, nie pudełek, bateryjek, linijek - po prostu wyjdź w teren, fotografuj piękne kobiety, ulice w deszczu, kościoły, góry i co tylko chcesz. Jak już to zrobisz, wrócisz do domu, i się okaże, że rzeczywiście większość zdjęć nieostra to można wysyłać szkło do serwisu, niech działają...

    Pozdrawiam
    W życiu piękne są tylko chwile
    Blog

  3. #3

    Domyślnie

    a ja mam bradzo podobny problem od jakiegos czasu. identyczna sytuacja, i jestem pewny ze to nie szklo tylko puszka. nie wiem jak u ciebie ale u mnie ewidentnie puszka na wszytskich moich szklach ma podobną rzecz. wysylam na dniach puszke do kalibracji, zobaczymy co zrobia. boje sie ze zaplace 100zl a oni mi odesla nieruszona puszke. identyczne problemy mam w d300. za to d50 jest idealna.
    podpis niezgodny z regulaminem

  4. #4

    Domyślnie

    aparat na statywie, kąt ok 45 st, AF punktowy celowany na pewno w dolną krawędź pudełka.

    Ale słuszna uwaga, oo prostu wezmę go i zacznę pstrykać. Życie skoryguje.
    Dzięki za radę. Zobaczymy jak będzie współpracował.


    Sprawdzę na innym szkle i jutro napiszę jak wypadnie 18-70 (tylko na jakiej ogniskowej najlepiej sprawdzać??).

  5. #5

    Domyślnie

    Tez mialem FF, wyregulowalem imbusem w puszcze, teraz trafia elegancko;]
    D90 + słoik po Kieleckim

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chcesz być pewny to testuj tak jak na optycznych, czyli ustaw powierzchnię na którą ostrzysz pod kątem prostym do osi obiektywu. W tym przypadku faktycznie obiektyw mógł ostryć na najbliższy punkt w obrębie pola AF.

    Ewentualnie zrób test na bateriach, to dobrze pokazuje FF.
    S5Pro, N35/2D, N60/2.8D, N18-105VR, S10-20, SY8, E400
    Dużo metalowych obiektywów z gwintem

  7. #7

    Domyślnie

    za tydzień jadę na urlop i trochę będę pstrykał więc zobaczymy jak będzie się zachowywał. Jeśli będzie kiepsko to zrobię jeszcze test na bateriach i ewentualnie oddam puszkę (lub szkło) do serwisu. Wyczytałem gdzieś że kalibracja puszki ok 100pln kosztuje więc chyba wolę zainwestować niż kalibrować samemu. A swoją drogą to jak kalibrowałeś bo czytałem że niektórzy kręcą 3 śrubkami pod naklejka puszki, a niektórzy jakąś jedną przy matrycy??

    Dzięki za rady

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •