Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Question Problem z monitorem - czym i jak kalibrować?

    Witam,

    Obecnie mam monitor Benq G2220HD. Obrabiam na nim zdjęcia i często zdjęcia które u mnie wyglądają ok u innych są mniej lub bardziej:

    - nasycone
    - kontrastowe
    - jasne

    W monitorze mam kilka trybów wyświetlania:

    - Standard - niby standardowe ustawienia ale nie idzie na tym pracować, białe nie jest białe tylko lekko żółtawe, kolory są mega blade, zero kontrastu..
    - Photo - lekko lepszy kontrast nasycenie i jasność,
    - Movie i sRGB - tu już wogóle kolory i kontrast jest bardzo wysoki

    Jak ustawie standard, zdjecia u mnie jeśli będą ok to u kogoś innego przesycone. Jak ustawie Photo Movie itp to u mnie będzie ok a u kogoś blado..

    Jakim programem albo wg jakiego wzornika ustawić jasność kontrast i nasycenie żeby znaleść złoty środek, żeby u innych osób nie były one bardzo blade albo bardzo przesycone tylko różniły się w granicach akceptowalnych dla przeciętnego Kowalskiego?

    Odrazu piszę że produkty wieszane przed monitorem za kilkaset zł odpadają, kalibracja gdzieś w firmie odpada (za duże koszty żeby to kalibrować co 2-4 tyg.), odpada też zakup jakiegoś genialnego EIZO za 3000zł bo jak narazie na to mnie nie stać więc prosiłbym o powstrzymanie się od takich rad.. Potrzebuję czegoś co mogę użyć w domu i wg tego wszystko poustawiać i co nie będzie mnie nic kosztować. Daję sobie głowe uciąć że coś takiego jest.

    Może są jakieś zdjęcia do ściągnięcia z neta które trzeba otworzyć i tak wszystko ustawić żeby nie były ani blade ani przesycone itd? Zdjęcia obrobione na super sprzęcie idealnie skalibrowanym? Jakieś wzorniki do kontrastu?

    Help!
    ;]

  2. #2

    Domyślnie

    Bez urzadzenia do kalibracji to mozesz sobie pokrecic......
    A zakup EIZO tez nie pomoze bo i tak trzeba go kalibrowac
    Jedynym rozwiazaniem jest znalezienie kogos z kalibratorem i oprofilowanie monitora
    Albo jak masz oko jak sokol i widzisz kolory jak Van Gogh to dawaj na oko

  3. #3

    Domyślnie

    wiem ze na oko to sobie można pokręcić, ale to i tak lepiej niż zostawić na standardowym ustawieniu czyli bladym jak ściana i niepotrzebnie przesycać zdjęcia albo dać ustawienie Photos czy Movie i mieć u siebie obraz ok a u innych żeby był blady jak ściana.. chciałbym to ustawić własnie na oko tak żeby nie było ogromnej różnicy między moim monitorem a innymi.

    do tego trzeba mi jakieś zdjęcie najlepiej z ludzmi na nim, zdjęcie po obróbce na skalibrowanym monitorze, żebym ustawiając nasycenie do tego zdjęcia miał pewność że będzie chociaż troche lepiej niż było.

    Linka do strony którą znalazłem:

    http://www.lagom.nl/lcd-test/

    Myślę że ta witrykna w kalibracji na oko sprawę praktycznie załatwia.

    PS. Albo ta:
    http://trurl.asua.org.pl/photo/books/calib/theory.xml
    Ostatnio edytowane przez swider ; 16-08-2010 o 23:56
    ;]

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •