Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar taboo
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    Józefosław
    Posty
    23

    Domyślnie Jak rozpoznać slajd porysowany przez Lab od tego przez aparat

    Witam,

    Ostatnio zrobiłem sobie pierwszą rolkę slajdów. Oddałem do wywołania i zaramkowania (w Warszawie, przy ul. Prostej - może ktoś się domyśli). Otóż jak je odbierałem, to na miejscu stwierdziłem, że każdy slajd ma rysy. Dokładnie w środku każdego kadru mniej więcej w równych odległościach od góry i jego boków. Czasami takich rys jest kilka i równoległych do siebie. Tak jakby ktoś wziął metalową blaszkę i każdy slajd nią "przejechał". Podpytałem pana, czy aby na pewno wszystko poszło ok. Twierdził, że tak i że taki układ rys sugeruje, że zrobił je aparat. Nie znam się, więc się zamknąłem i poszedłem. No i dodatkowo poszło 59 zł
    Aczkolwiek byłem zły, bo jak na pierwsze slajdy wyszły generalnie całkiem fajnie i szkoda mi, że są porysowane.
    Zawziąłem się i postanowiłem zrobić test. Kupiłem najtańszą rolkę filmu, założyłem do aparatu, wypstrykałem, wyjąłem i chciałem zobaczyć, czy są rysy. No i nie ma ich. No i jak tak patrzę na wnętrza mojego aparaciku to nijak nie da rady, żeby powstały takie rysy jak te na slajdach ... aparat to Canonet QL17 GIII. Po prostu klisza nie styka się z niczym takim co mogłaby ją porysować i to jeszcze w odstępach (co klatkę) centralnie w środku kadru

    Czy ten pan mnie wprowadził w błąd? czy jak? Dla porównania chciałbym oddać następną rolkę slajdów do innego laboratorium. Gdzie polecacie w Warszawie?
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 31-07-2010 o 11:18 Powód: pis. (Pan->pan)
    smacznego,
    taboo

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez taboo Zobacz posta
    Witam,...

    Ostatnio zrobiłem sobie pierwszą rolkę slajdów. ...Czy ten Pan mnie wprowadził w błąd ? czy jak ? Dla porównania chciałbym oddać następną rolkę slajdów do innego laboratorium. Gdzie polecacie w Warszawie ?
    było już na ten temat kilka wątków. mpwt, który wywołuje chyba najwięcej slajdów, oddaje je do ROSSMANNA.

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar taboo
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    Józefosław
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    było już na ten temat kilka wątków. mpwt, który wywołuje chyba najwięcej slajdów, oddaje je do ROSSMANNA.
    To prawda. Niemniej pytanie było trochę szersze i szczególnie chciałbym się dowiedzieć, czy są różnice w uszkodzeniu slajdu przez Lab vs. aparat.
    smacznego,
    taboo

  4. #4

    Domyślnie

    Najczęściej problem leży jednak w minilabie. W aparacie film jest suchy, a więc emulsja jest twarda a w minilabie mokra emulsja bardzo łatwo się rysuje. Według mnie 99,9% przypadków porysowania filmu powstaje przy wywołaniu. Oddawaj tam, gdzie mają maszyny ramowe (chyba tak się to nazywa) a nie przeciągowe. Wtedy slajd jest zanurzany w chemikaliach a nie ciągany setką rolek

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar taboo
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    Józefosław
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    Najczęściej problem leży jednak w minilabie. W aparacie film jest suchy, a więc emulsja jest twarda a w minilabie mokra emulsja bardzo łatwo się rysuje. Według mnie 99,9% przypadków porysowania filmu powstaje przy wywołaniu. Oddawaj tam, gdzie mają maszyny ramowe (chyba tak się to nazywa) a nie przeciągowe. Wtedy slajd jest zanurzany w chemikaliach a nie ciągany setką rolek
    Dziękuję za radę. Przed oddaniem będę pytał o typ maszyny.
    smacznego,
    taboo

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez taboo Zobacz posta
    To prawda. Niemniej pytanie było trochę szersze i szczególnie chciałbym się dowiedzieć, czy są różnice w uszkodzeniu slajdu przez Lab vs. aparat.
    na pewno są, niektóre są nie do odróżnienia na oko. W Twoim przypadku jest to ewidentnie wina labu. Takie objawy świadczą o tym, że blokuje im się jakaś rolka (co obrót) i dlatego rysy są takie "powtarzalne". Gdyby to była wina aparatu, rysy byłyby przez całą długość kliszy (film jest ciągnięty przez dociskacz).

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar taboo
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    Józefosław
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    na pewno są, niektóre są nie do odróżnienia na oko. W Twoim przypadku jest to ewidentnie wina labu. Takie objawy świadczą o tym, że blokuje im się jakaś rolka (co obrót) i dlatego rysy są takie "powtarzalne". Gdyby to była wina aparatu, rysy byłyby przez całą długość kliszy (film jest ciągnięty przez dociskacz).
    No właśnie, też mi się tak wydawało, na mój chłopski rozum. Jak wywołam kolejną rolkę (chyba w profilab'ie) to podzielę się spostrzeżeniami.
    smacznego,
    taboo

  8. #8

    Domyślnie

    W profilabie mają maszyny ramowe, przynajmniej kiedyś tak było w głównych punktach. Powinno być OK.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez taboo Zobacz posta
    No właśnie, też mi się tak wydawało, na mój chłopski rozum. Jak wywołam kolejną rolkę (chyba w profilab'ie) to podzielę się spostrzeżeniami.
    a może spróbuj w Rossmannie?
    edit: na temat Profilabu słyszałem kilka opinii, nie wszystkie pozytywne

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar taboo
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    Józefosław
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    a może spróbuj w Rossmannie?
    edit: na temat Profilabu słyszałem kilka opinii, nie wszystkie pozytywne

    Jeśli w Profilabie wyjdą rysy, to pójdę Rossmanna. A jeśli i tu będą rysy, to chyba oddam aparat do konserwacji ... taki ma plan.
    smacznego,
    taboo

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •