Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    10

    Domyślnie Jaki zestaw wybrać?

    Witam.
    Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem puchy D90 i szkiełka 50/1.8.
    W chwili obecnej zastanawiam się nad rozbudową szklarni. Ze względu na fundusze zdaję sobie sprawę że szału nie będzie, ale chciałbym wybrać najlepszą możliwą opcję. Kwota do wydania to max. 2200zł.
    Poszukuję jakiegoś przyjemnego zestawu, który służył by mi do fotografii ludzi (portrety i całe sylwetki, głównie).
    Oczywiście powinien to być jakiś zdrowy kompromis pomiędzy jakością optyki a możliwościami.
    Raczej byłbym skłonny kupić szkiełko Nikkora, o third party różne rzeczy słyszałem, ale może mnie przekonacie

    Dość wstępu, oto moje propozycje:

    Nikkor AF-S VR 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED - z tego co czytałem optycznie jest bardzo dobry, wręcz super za tą cenę. Zakres 70-200 powinien być używalny do portretów, jedyna wada tego pomysłu - aby cyknąć całą sylwetkę, musiał bym stać około 8.5 metra od tej osoby. Nie jestem w stanie ocenić czy to jakiś wielki problem? Ew. 50/1.8 ratowała by sytuację, lub po prostu zapchać tą dziurę 18-55, w ekstremalnych przypadkach chyba da radę?

    Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3,5-5,6G IF-ED VR - problem z sylwetkami byłby załatwiony, niestety nie jestem przekonany czy 85mm będzie wystarczające do zbliżeń? No i podobno ten obiektyw potrafi dać nieciekawy bokeh (wiem, przy tej jasności w ogóle ciężko mówić o sensie tego podejścia, ale jednak ). Dystorsja na 16mm też raczej wyklucza jego użycie na ludzkiej sylwetce?

    Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR - po prostu, w miarę tanio załatwić sprawę zooma, do tego dokupić stałkę 85/1.8. Pytanie, czy to faktycznie najlepsza opcja, skoro de facto mam już tą 50mm, która daje mi ekwiwalent 75mm?

    Ew. chętnie wysłucham innych propozycji w temacie, oby mieściły się w podanej kwocie.

    Pierwszy post a już na godzinę czytania, uff. Z góry dzięki za opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    jesli mialbys ochote zmieniac obiektywy, to proponuje
    35 1.8
    85 1.8
    oczywiscie nikona
    calos 2200

  3. #3

    Domyślnie

    Popieram propozycję kolegi wyżej.
    Myślę że do portretu nie ma lepszego rozwiązania niż kilka jasnych stałek.
    x-pro2 + xt-10 | 23 2.0 + 35 1.4 + 50 2.0 <3
    www.ma-foto.pl

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    10

    Domyślnie

    A czy ta 35mm nie daje czasem za dużych zniekształceń jak na tego typu fotografię?
    85mm jest faktycznie bardzo, bardzo kuszącą propozycją.

  5. #5

    Domyślnie

    z bardzo bliska tak. ale jak chcesz objac calosc postaci, niebedzie problemu
    do "zblizen" bedzie 85

  6. #6
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ako Zobacz posta
    A czy ta 35mm nie daje czasem za dużych zniekształceń jak na tego typu fotografię?
    85mm jest faktycznie bardzo, bardzo kuszącą propozycją.
    35 na DX jest calkiem przydatne do popiersia i calych sylwetek, popatrz tu http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=87122 znajdziesz wiele przykladowych zdjec z tego szkielka

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    10

    Domyślnie

    Faktycznie wyglada to kapitalnie, jednak kilka osób podpowiada mi, że na DX z tą 35 może mi trochę braknąć szerokiego kąta. Zwłaszcza jeżeli chciałbym coś cyknąć z góry/dołu.
    Może 85 stałka i 18-105 kit byłby najbardziej uniwersalnym zestawem mimo wszystko?
    18-105 zdecydowanie leży daleko od tej 35, ale może do szerszych ujęć będzie w porządku? Lub nawet 18-55, dużo tańszy a optycznie chyba nie tak bardzo gorszy jeżeli już o tej klasie obiektywu mowa...

  8. #8

    Domyślnie

    od 18 masz: 18-105, 18-55, ew. 18-70. korzystalem z kazdego. teraz uzywam 18-70 ale sporadycznie, bo zalozona mam prawie na stale 35. na ostatniej imprezie podpialem na 20 zdjec wlasnie 18-70, ale spokojnie moglbym sie obejsc.
    mozliwosci jest naprawde sporo. moze faktycznie zamiast 35 wez ktorys z tych, co zaczynaja sie na 18 i zobaczysz, czy rzeczywiscie uzywasz tak czasto tej ogniskowej

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Pszczyna
    Posty
    10

    Domyślnie

    W takim razie wezmę tego 18-105, zobaczę jakie ogniskowe najczęściej wykorzystuję z szerokiego zakresu i potem pomyślę o zakupie stałki. A i na obiektyw spacerowy się nada. Do tego 85/1.8 bo ten na pewno fajnie uzupełni moją 50.

    Dzięki za odpowiedzi, oczywiście jeżeli ktoś chciałby coś jeszcze dodać, to proszę

  10. #10

    Domyślnie

    Do tego co napisałeś że chcesz fotografować to już masz obiektyw. Ale ze wszystkich które wymieniłeś najlepiej zrobisz, jak nabędziesz 70-300 VR. Po pierwsze - jest świetny. Po drugie i ważniejsze - jest zupełnie innym szkłem niż 50/1.8, więc rozszerzysz swoją szklarnię na zupełnie nowe pole. 18-105 to pomyłka, 16-85 ujdzie, ale ja i tak wolę 18-70 - jakbyś potrzebował dobrego "kita".
    A jak jeszcze masz siłę na kombinowanie, to zamień 50/1.8 na 50/1.4 lub 35/1.8 - nie pożałujesz raczej
    85/1.8 ma sens, bo daje Ci ekwiwalent 135mm na pełnej klatce, co jest super do portretu. Ale uczciwie dodajmy, że 35 czy 50 też da radę.
    Third party możesz sobie odpuścić, chyba że przejdziemy do rozdziału z szerszymi szkłami niż 18mm, to tu akurat Nikkor słabiutko, polecałbym Sigmę jakąś raczej lub Tokinę 11-16/2.8 - tak wybiegając w przyszłość.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •