Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Unhappy Nikon D90 i problem z kartą pamięci SDHC

    Witajcie. Od czwartku jestem użytkownikiem aparatu firmy Nikon, model D90 z obiektywem 18-105 VR kupionym w zestawie (kit). Czy szczęśliwym i zadowolonym to będę mógł stwierdzić po solidnej dawce testów tego sprzętu. Na aparat Nikona napalony byłem od dawna. Wcześniej, dzięki uprzejmości znajomych miałem w łapach i fotografowałem Nikonami D50, D70(s), D2H, D90, D200. Fotografowałem też Canonami, ale ergonomia Nikona i opcje w aparatach tej firmy bardziej przypadły mi do gustu. No, ale dość tych wstępów. Opiszę, w czym jest problem.

    Wczoraj miałem okazję porobić trochę zdjęć tym swoim Nikonem D90, a że nie miałem jeszcze karty pamięci do aparatu, to wcześniej, tego samego dnia, czyli w sobotę, wybrałem się do Media Markt i zakupiłem (jak szaleć, to szaleć) kartę pamięci SDHC class 10 8GB TOSHIBA High Speed Professional (o taką dokładnie). Kartę sformatowałem w aparacie z poziomu menu i mogłem zacząć robić zdjęcia.

    Wybrałem się na jedną miejską imprezę (pokaz walk rycerskich) i nacykałem tam 135 fotek. Potem, późnym wieczorem byłem jeszcze na koncercie i tam też ponad 100 zdjęć trzasnąłem. Aparat numerował po kolei zdjęcia na karcie w domyślnym folderze (100NCD90) i wszystkie zrobione zdjęcia, zapisane na karcie, dostępne były do poglądu z menu aparatu.

    Wieczorem (w nocy właściwie) skopiowałem te wszystkie zdjęcia na dysk twardy za pośrednictwem czytnika kart pamięci (o taki), ale zdziwiłem się, kiedy nie mogłem z poziomu Eksploratora Windows skasować tych zdjęć w folderze, usuwając je do systemowego Kosza. Wyskakiwał błąd Windows, że nie można przeprowadzić operacji, albo że zbyt długo system próbuje dostać się do karty (timeout i czy ponowić operację).

    Nic to, myślę, spróbuję w dzień, w niedzielę, sprawdzić, czy z poziomu Linuksa uda mi się skasować te zdjęcia. Uruchomiłem sobie bootowalną dystrybucję - Fedora 13 Spin live CD z menadżerem pulpitu Xfce, włożyłem kartę pamięci do czytnika, na pulpicie pokazała się nowa ikonka z obrazkiem karty pamięci, kliknąłem na nią i wyświetliły mi się miniaturki obrazków a przy każdej miniaturce zdjęcia był dodatkowo obrazek kłódeczki. Myślę sobie, czyżby domyślnie aparat zapisywał zdjęcia z ochroną pliku przed skasowaniem? No, ale nie znalazłem takiej opcji w menu, żeby to włączyć i wyłączyć, mimo, że obecnie nie rozstaję się z wydrukowaną instrukcją do aparatu.

    Przełączyłem widok plików na szczegółowy, z nazwami na liście i były tam wszystkie pliki obrazków + kilka plików, typu 12%costam, 1#4blabla. Pliki te pewnie zapisał aparat. Nic to. Klikam na jakiś plik obrazka na liście, żeby wyświetlić go w programie graficznym. Program mi go wyświetlił, klikam w drugi i wyskoczył błąd w dostępie do pliku. Program graficzny się wywalił. No to wyjąłem kartę i włożyłem ją do aparatu, żeby zobaczyć zdjęcia, a aparat pokazuje mi tylko 14 pierwszych zdjęć. Nie ma reszty, czyli 180 dalszych fotek! Sprawdzam, czy są inne foldery na karcie. Nie ma, ustawiam jako domyślny NCD90 i ten sam NCD90 jako folder do przeglądania zdjęć. Innych zdjęć z karty mi nie pokazuje, mimo, że pod Linuksem wyświetliłem fotkę robioną na końcu, czyli wczoraj wieczorem.

    Myślę sobie, włączę migawkę i zrobię jakieś zdjęcie. I tak jak w folderze były widoczne zdjęcia od 1 do 14 (czyli ostatnie było DSC_0014.JPG), to po kłapnięciu lustra i zapisaniu nowej fotografii pojawił się nowy plik o numerze DSC_0015, czyli tak, jakby reszty zdjęć nie było. Sformatowałem jeszcze raz kartę w aparacie, zrobiłem nowe zdjęcie (DSC_0001.JPG), włożyłem do czytnika pod Windows i nadal, jedyne co mogę zrobić, to tylko je skopiować na komputer, ale nie usunąć z karty.

    Przyznam, że aparatu nie podłączałem jeszcze przewodem USB do komputera, nie instalowałem programów i sterowników pod Windows XP do Nikona. Skoro mam czytnik kart, to na razie kopiuję zdjęcia przez czytnik. Wcześniej miałem kompakt SONY na karty Memory Stick i o ile z folderu zdjęciowego zmienić nazwy plików nie mogłem, to byłem w stanie je kopiować i usuwać, a aparat po skasowaniu zdjęć numerował kolejne fotografie nie od 01, ale od numeru ostatniego pliku, który miał w pamięci.

    No i teraz pytanie do bardziej doświadczonych: czy mam walniętą kartę pamięci, skoro takie cuda się dzieją ze znikaniem części zdjęć? I czy faktycznie nie da się z poziomu czytnika kart pamięci pod Windows usunąć plików z karty SDHC? Szczerze mówiąc, trochę mnie to denerwuje, nie wspominając już o tym, że wczoraj aparat mi się zawiesił podczas robienia zdjęć i wesoło migał sobie na wyświetlacz komunikat Err - przełączanie pokrętłem z ON na OFF nic nie zmieniało, dopiero wysunięcie akumulatora i ponowne włączenie lustrzanki pomogło. No i od czasu do czasu po włączeniu aparat nie reaguje, nie potrafi ustawić właściwej przysłony i na wyświetlaczu oraz w wizjerze miga F--. Co dalej robić z tym fantem? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

  2. #2

    Domyślnie

    Boszeeeee na Polski rynek ida chyba jakies odpady tych Nikosi......nowy sprzet i bledy.....
    Err pokazuje sie przy bledzie karty, F-- przy braku polaczenia z obiektywem, czesto wystarczy poruszyc obiektywem, ale to nie jest temat.....
    Sformatuj karte, podlacz aparat do kompa kablem USB i wtedy zobacz co bedziesz mogl zrobic.....
    Albo masz walnieta karte ale to nie problem bo przeciez Media Frak daje 5 lat gwary na te karte....hehe tak napisali.
    Osobiscie polecam karty sandisca i chyba bym nie kupowal takich niesprawdzonych sprzetow.....
    Jest jeszcze taka opcja, mam wrazenie ze ten czytnik jest do D. moze tak byc bo Hama to taki no name z nadrukiem
    Jak pisalem podepnij aparat przez kabez USB i zobacz czy z karta wszystko ok......nie powinno byc tak ze po skopiowaniu zdjec gina pliki z karty!
    Dwie opcje, KARTA albo CZYTNIK!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Greg77 Zobacz posta
    Albo masz walnieta karte ale to nie problem bo przeciez Media Frak daje 5 lat gwary na te karte....hehe tak napisali. Osobiscie polecam karty sandisca i chyba bym nie kupowal takich niesprawdzonych sprzetow...
    Wiesz, kart to ja nie kupuję na Allegro, a nie podejrzewam, żeby w MM sprzedawali jakieś podrabiane. Zresztą żadnych innych kart jak SanDisk, TOSHIBA, Lexar, Panasonic nie planuję kupować i używać z moją D90-tką. A to są karty rekomendowane, które Nikon poleca do swoich aparatów.

    Cytat Zamieszczone przez Greg77
    Jest jeszcze taka opcja, mam wrazenie ze ten czytnik jest do D. moze tak byc bo Hama to taki no name z nadrukiem Jak pisalem podepnij aparat przez kabez USB i zobacz czy z karta wszystko ok..
    Oczywiście, że sprawdzę przez połączenie USB aparatu z komputerem czy da się kasować pliki z karty. Niestety, innego czytnika nie mam, i na razie nie jestem w stanie sprawdzić. A jakie czytniki są dobre? Skoro Hama jest do d... A tak przy okazji czytników, to kiedyś pożyczyłem jeden czytnik (osoba, która mi go pożyczała odpięła go od swojego komputera) i zasiadłem przy laptopie z Windows Vista żeby zrzucić pliki z karty Memory Stick. Podłączyłem ten czytnik (a raczej "czytnik") i zobaczyłem komunikat: "Zainstaluj odpowiednie sterowniki do urządzenia USB". I nie pomogła nawet Vista, która (teoretycznie) ma w systemie sterowniki do różnych urządzeń USB. Do tego nie miała. I plików ze zdjęciami z karty Memory Stick nie udało mi się skopiować. Natomiast czytnik Hama nigdy, w żadnym systemie operacyjnym nie pytał o drivery. Zawsze po podłączeniu działał.

    A czy Ty jesteś w stanie - podłączając kartę pamięci do czytnika - bez problemu kasować pod Windows zapisane na niej pliki ze zdjęciami?

  4. #4
    Blasius.G
    Gość

    Domyślnie

    Mam dosyc dlugo Toshibe sdhc (Class 4 o ile dobrze pamietam) czarna. Nigdy zadnych z nia problemow nie mialem. Ponad rok w uzyciu zamiennie z dwoma sandiskami extreme (C. 6 i 10). Dlatego uwazam, ze to sprawdzona firma w kwestii kart pamieci. Niestety nie mam pojecia skad masz taki problem. Niemniej ja zazwyczaj kasuje pliki z poziomu aparatu choc czasem i normalnie w windowsie (xp i 7) bez problemow.

  5. #5

    Domyślnie

    Karta skopana albo problem z czytnikiem i kontrolerem na usb.

  6. #6

    Domyślnie

    Kolega Fiod jest najbliższy prawdy. Prawdopodobnie mam walnięty zewnętrzny czytnik kart pamięci, bo przez wbudowany czytnik kart SD(HC) w moim netbooku udało mi się operować na plikach - kopiować i kasować je z karty bez problemu. Podobnie przez oprogramowanie Nikon Transfer, gdy podłączyłem aparat kablem USB do komputera. Chociaż jeszcze do końca nie mogę wykluczyć w 100%, czy karta też nie jest uszkodzona. Dopiero jak potwierdzę na 3-cim czytniku podłączonym do mojego stacjonarnego komputera i sprawdzę, czy nic niepokojącego się z nią nie dzieje, to będę upewniony, że te problemy to wina tylko czytnika, a nie też karty pamięci.

  7. #7

    Domyślnie

    wszelkich operacji na kartach pamięci (formatowanie, kasowanie zdjęć) najlepiej dokonywać za pośrednictwem aparatu - wiem z własnego doświadczenia i na forum kiedyś też było

  8. #8

    Domyślnie

    Ja używam lian li wpięty w zatokę 3,5, można go używać też zewnętrznie, metalowy solidny, żadnych problemów.

  9. #9

    Domyślnie

    A nikt nie pomyślał, że karta jest zablokowana przed skasowaniem?
    Takie małe cuś z boku karty?

    Takie coś mi chodzi po głowie - wyjaśnia wszystkie problemy z kartą
    Oczywiście karta może być i przy okazji walnięta - ale zerknij na blokadę

    pozdrawiam,

    Mr.Reset

  10. #10

    Domyślnie

    Aby wyelimonować problem karta, czytnik czy aparat, może najpierw zainstaluj sobie program Nikon Transfer z dostarczonej płytki. Następnie sformatuj kartę w aparacie i zrób kilka zdjęć, po czym skopiuj zdjęcia bezpośrednio z aparatu na komputer za pomocą tego programu. Komputer naturalnie podłączasz kablem USB z aparatem. Jeśli wszystko będzie poprawnie, oznacza to że karta powinna być w porządku i problemu musisz szukać w czytniku.
    Pozdrawiam: Artur | www.foto-karbulot.com | www.borg.website.pl
    Nikon D90 | MB-D80 | N 16-85 | N 70-300 | N 35 | T 90 | SB-700 | 055XPROB

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •