Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Balans bieli.

  1. #1

    Domyślnie Balans bieli.

    Witam!
    Jak zwykle znów mam pytanie dot. balansu bieli (pewnie banalne).
    Mam kilka fotek (NEF-y) wykonane tego samego dnia, ale o różnych godzinach (rano, przed południem, w południe i późnym popołudniem).
    Czy jeśli w NX2 ustawię balans bieli na 1 fotce, to będę mógł go wykorzystać na pozostałych uzyskując podobne efekty. Czy ten dobór będzie prawidłowo oddawał kolorystykę na zdjęciach, czy też lepiej ustawiać WB na każdym NEF-ie osobno?
    M.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak sie zmieniły warunki to balans bieli również będzie wymagał zmiany.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Mirek

  4. #4

    Domyślnie

    Robiłeś zdjęcia o różnych porach, a co za tym idzie każdorazowo miałeś inną temperaturę barwową światła. WB może się zmieniać nawet co minutę (wystarczy że słońce zajdzie za chmurę)... zależy też na jakiej wysokości robisz zdjęcia, o jakiej porze roku, itp. -- to nie jest takie hop siup Ustaw sobie lepiej WB na każdym zdjęciu z osobna.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  5. #5

    Domyślnie

    Ostatnio "bawię się" NX2 i mam pytanie. Jak sobie radzicie, jeśli na zdjęciu nie można zidentyfikować punktu szarości. Wiem, że ustawienia auto niewiele dają, ale jest możliwość dobrania kilku punktów balansu bieli, które NX2 posiada. Zauważyłem, że wtedy kolory stają się zupełnie inne jakby lekko wygaszone. Z tego co czytałem, to NX2 po zastosowaniu kilku punktów WB wymienia informacje pomiędzy zaznaczonymi fragmentami ftoki, a potem dopasowuje odpowiednią temperaturę barwową.
    Czy jest sens stosowania kilku takich punktów (1-ch, 3-ch), czy też pewniejszą metodą jest zastosowanie tylko 1-go WB?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •