Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Problem z Nikon f 801s

    Witam!

    Niedawno dostałem Nikona f 801s i postanowiłem wykorzystywać go do obiektywów m42. Z tego co się dowiedziałem aparat ten dobrze współpracuje ze szkłami m42 oraz nie potrzebuje przejściówki z potwierdzeniem ostrości. Pragnę zaznaczyć, że od wielu lat jestem użytkownikiem aparatów firmy Canon i to zarówno manualnego systemu FD jak i systemu Eos (analogowego i cyfrowego) a ten Nikon jest moim pierwszym kontaktem z tą marką (mam nadzieję że nie prowadzicie wojen systemowych i nie zostanę stąd wyrugowany za takie oświadczenie ) i proszę darować być może naiwne pytania.
    Problem z Nikonem polega na tym, że aparat po kilkunastu (lub dłużej) godzinach nieużywania, kiedy leży sobie spokojnie na półce, po włączeniu i przy pierwszym wyzwoleniu migawki wyświetla komunikat ERROR i blokuje migawkę tzn. migawka pozostaje zamknieta. Po ponownym naciśnięciu spustu migawki aparat przewija film, wyzwala migawkę i pracuje bez dalszych problemów do czasu ponownego "leżakowania", kiedy to wspomniane wyżej problemy powracają.
    Moje pytania brzmią: Czy jest to "normalne działanie aparatu"?, Czy w momencie blokowania migawki i wyświetlania komunikatu ERROR naświetla klatkę czy jest to fragment filmu stracony?, Jeżeli to jest problem z aparatem to w jaki sposób mozna się go pozbyć (jeżeli mozna)?
    Wiem, że ten Nikon to już leciwa konstrukcja z końca lat osiemdziesiątych, ale bardzo odpowiada mi ten aparat ponieważ dobrze leży w dłoni (nie tak jak Canony z tamtego okresu, które wg. mnie są niedościgłym wzorem do dzisiaj, chodzi mi tu o serię pierwszych eosów tj. eos 650, 630/600, 620, ale i tak jest bardzo dobrze) oraz posiada niesamowicie jasny wizjer większy i lepszy niż jakikolwiek Eos Canona. Tutaj wizjer był największym zaskoczeniem i nie wiem czy jakikolwiek aparat, który miałem w rekach posiada lepszy! Jeżeli ktoś wie co się dzieje z aparatem to proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja w swoim f5 mam ten sam problem. Ale jak wyciągnę baterie to problem znika. Może jest to spowodowane zużywającą się migawką. Poza tym f5 ma samo regulującą się migawkę i po długim leżakowaniu może ją synchronizować.
    Nikon F5, Nikon D90, AF NIKKOR 50MM 1:1.8 D, AF NIKKOR 85MM 1:1.8 D, AF NIKKOR 35-70MM 1:3.3-4.5, AF NIKKOR 70-210MM 1:4-5.6, AF NIKKOR 24-120MM 1:3.5-5.6 D, NIKON SPEEDLIGHT SB-80DX.

  3. #3
    Rozmowny Awatar Karl Johansson
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Kraków/czasem Gdańsk, ale na razie nie
    Posty
    717

    Domyślnie

    O ile wiem, to każdy Nikon wymaga przejściówki z soczewką w przypadku stosowania obiektywów M42 - wynika to z faktu, iż odległość płaszczyzny filmu od tylnej soczewki obiektywu jest inna w przypadku tych systemów, przez co niemożliwe jest ostrzenie na nieskończoność w takim układzie.

    Sotowiec - F5 ma samoDIAGNOZUJĄCĄ się migawkę, a nie samoregulującą - jeśli wbudowany czujnik wykryje zbyt duże odchyłki od normy - zwyczajnie nie pozwoli Ci wyzwolić migawki, ale sam jej nie naprawi.
    D300
    Nikkor 24 2.8D, Nikkor 50 1.4G, SB-900

  4. #4

    Domyślnie

    "Karl Johansson"- instrukcja F5 mówi coś zupełnie innego. Jeżeli czujnik wykryje uszkodzenie migawki to wyłączenie i ponowne włączenie aparatu spowoduje jej naprawienie.
    Nikon F5, Nikon D90, AF NIKKOR 50MM 1:1.8 D, AF NIKKOR 85MM 1:1.8 D, AF NIKKOR 35-70MM 1:3.3-4.5, AF NIKKOR 70-210MM 1:4-5.6, AF NIKKOR 24-120MM 1:3.5-5.6 D, NIKON SPEEDLIGHT SB-80DX.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karl Johansson Zobacz posta
    O ile wiem, to każdy Nikon wymaga przejściówki z soczewką w przypadku stosowania obiektywów M42 - wynika to z faktu, iż odległość płaszczyzny filmu od tylnej soczewki obiektywu jest inna w przypadku tych systemów, przez co niemożliwe jest ostrzenie na nieskończoność w takim układzie.
    Bez soczewki nie zrobimy zdjecia w nieskończoności - to fakt, ale nie jest prawdą że którykolwiek Nikon wymaga przejściówki ze szkłem.

    Nie masz soczewki = nie masz nieskończonosci. I tyle. Aparat nie ma nic do rzeczy ani do gadania.
    tedd
    D cośtam + stos szkła, metalu i innego badziewia
    www.fotopodhale.net

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli wygląda na to że i tak potrzebuje przejściówki z soczewką? Myślałem, że jest inaczej. Np. w Canonach wystarcza sama przejściówka żeby móc korzystać ze szkieł m42 a ewentualnie można dokupić przejściówkę z potwierdzeniem ostrości. Myślałem że w Nikonach wystarcza zwykła przejściówka bez soczewki a dodatkowo mam niejako gratis potwierdzenie prawidłowego ustawienia ostrości. Sotowiec84, Karl Johansson, tedd dzięki za pomoc.
    Sotowiec84 napisałeś, że może to być problem ze zużywającą się migawką i w związku z tym czy w Nikonach jest to jakiś charakterystyczny objaw. Pytam bo np. w Canonach charakterystycznym objawem u kilkunastoletnich aparatach (za wyjątkiem najwyżej sygnowanych czyli np. eos1,1n,620,5,a2,3) są charakterystyczne tłuste ślady na listkach migawki. Jest to sparciała guma, która pod wpływem czasu zmieniła swoją konsystencję na płynną a której pierwotnym zadaniem było prawdopodobnie lepsze tłumienie dzwięku migawki. Skutkiem tego jest to, że migawka bądź cała bądź poszczególne jej listki nie otwierają się (albo otwierają z opóźnieniem) a klatka pozostaje częściowo albo całkowicie nie naświetlona. Czy w Nikonach da się wyróżnić jakieś symptomy nadciągającej technicznej katastrofy?
    ps. nigdy nie słyszałem o samodiagnozującej się migawce. Czy możliwe że taki stary aparat jak Nikon f801s posiada taki bajer?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chalkopiryt Zobacz posta
    Witam!

    Problem z Nikonem polega na tym, że aparat po kilkunastu (lub dłużej) godzinach nieużywania, kiedy leży sobie spokojnie na półce, po włączeniu i przy pierwszym wyzwoleniu migawki wyświetla komunikat ERROR i blokuje migawkę tzn. migawka pozostaje zamknieta. Po ponownym naciśnięciu spustu migawki aparat przewija film, wyzwala migawkę i pracuje bez dalszych problemów do czasu ponownego "leżakowania", kiedy to wspomniane wyżej problemy powracają.
    Moje pytania brzmią: Czy jest to "normalne działanie aparatu"?, Czy w momencie blokowania migawki i wyświetlania komunikatu ERROR naświetla klatkę czy jest to fragment filmu stracony?, Jeżeli to jest problem z aparatem to w jaki sposób mozna się go pozbyć (jeżeli mozna)?
    Miałem to samo, z 8008s (F801s).
    "Error" był zawsze związany z słabymi bateriami.
    Zdarzało się to na tanich bateriach, albo akumulatorkach (za niskie napięcie - 4x1.2V). Pomogła wymiana baterii. Spróbuj na dobrych bateriach (np. Alkaline Duracell).
    Zaśniedziałe styki (te wewnątrz aparatu) też mogą powodować kłopoty z zasilaniem.

    Jeśli to nie pomoże, jest prosty trik :
    - żeby nie stracić klatki na "Error" włącz multiespozycję (2 klatki). (film się nie przewija)
    - pierwszą pstryknij z założonym dekielkiem lub F22 i 1/8000s
    - następne już normalnie

    Ciekawe jest że ten aparat praktycznie nie pobiera prądu w trybie "czuwania", kiedyś zostawiłem włączony na kilkanaście dni i nie rozładował baterii.


    Cytat Zamieszczone przez chalkopiryt Zobacz posta
    Czyli wygląda na to że i tak potrzebuje przejściówki z soczewką? Myślałem, że jest inaczej. Np. w Canonach wystarcza sama przejściówka żeby móc korzystać ze szkieł m42 a ewentualnie można dokupić przejściówkę z potwierdzeniem ostrości. Myślałem że w Nikonach wystarcza zwykła przejściówka bez soczewki a dodatkowo mam niejako gratis potwierdzenie prawidłowego ustawienia ostrości.

    niestety przejściówka z soczewką jest niezbędna żeby była nieskończoność
    - bez niej np. Helios 58 ostrzy na jakieś 1.2 metra , Jupiter 200 na ok. 4m

    Rozwiązanie: szukać radzieckich manuali z bagnetem F np. :
    - Helios 2/50 (81-H),
    - KALEJNAR 2.8/100,
    - wszystkie z wymiennym mocowaniem (Jupiter 135, Tair 300 itd. )

    albo szkła systemowe i innych producentów.


    Cytat Zamieszczone przez chalkopiryt Zobacz posta
    Czy w Nikonach da się wyróżnić jakieś symptomy nadciągającej technicznej katastrofy?
    Raczej nie, tylko "Errory".
    Miałem aparat w którym padł przesuw filmu, po prostu stale wyświetlał err ,od razu po włączeniu i nie wyzwalał migawki.

    Cytat Zamieszczone przez chalkopiryt Zobacz posta
    ps. nigdy nie słyszałem o samodiagnozującej się migawce. Czy możliwe że taki stary aparat jak Nikon f801s posiada taki bajer?
    Rzeczywiście w F5 (seria pro) migawka jest bardziej zaawansowana :
    jak podają "A self-diagnostic and self-adjusting shutter."

    Niestety f801 tego bajeru niema ...
    Ostatnio edytowane przez mww7 ; 05-07-2010 o 14:58

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mww7 Zobacz posta
    niestety przejściówka z soczewką jest niezbędna żeby była nieskończoność
    - bez niej np. Helios 58 ostrzy na jakieś 1.2 metra , Jupiter 200 na ok. 4m
    Niezgodzę się Zarówno helliosy jak i jupitera można łatwo (heliosy wręcz banalnie) przejustować by działały pod nikonem z ostrością na nieskończoność Tylko wtedy nie ostrzą poprawnie na innych systemach. W jupiterach można dupkę zmienić na taką od nikona i jest też dobrze

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sputnik_Wwa Zobacz posta
    Niezgodzę się W jupiterach można dupkę zmienić na taką od nikona i jest też dobrze
    Jest gdzieś jakieś stałe źródło tych "DUPEK"?
    tedd
    D cośtam + stos szkła, metalu i innego badziewia
    www.fotopodhale.net

  10. #10

    Domyślnie

    Allegro generalnie, polookaaj wątek o manualnych stalowcy na forum, tam jest napisane co z którykolwiek szkłem można zrobić, oraz jaką ewentualnie dupke kupić. Ale to się.tyczy kilku szkieł, więcej można przejustowac

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •