Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Jaka żarówka - pomieszczenie, monitor.

    Jakiego oświetlenia używacie w swoich pracowniach fotograficznych. Chodzi mi o miejsce gdzie stoi monitor oczywiście.
    Mój monitor stoi blisko okna - stół przy parapecie. Do pokoju przez okno wpada światło dzienne, po drodze zwykłe grube firanki. Nad głową świeci jakaś energooszczędna philipsa.
    Czy jest sens inwestować w inną lepszą żarówkę o neutralnej barwie światła - czy już fanaberie wyczyniam.
    W niedalekiej przyszłości oprofilowany Nec/Eizo, w tej chwili lcd Iiyamy i crt Della o różnych zafarbach w bieli.
    D610 D70 N80-200/2,8 P200/4 N102/2,5 Taku55/1,8 ~135 N18-70, Pixma IP4700+OCP tetenal photo silk & fomei nano pearl

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pierote Zobacz posta
    Mój monitor stoi blisko okna - stół przy parapecie.
    Jeśli tyłem do okna – to najgorsze możliwe ustawienie. Jeśli jeszcze nie masz, to radzę zainwestować w jakąś dobrze zaciemniającą roletę. Lub przestawić. Bokiem do okna jest tylko trochę lepiej.


    Cytat Zamieszczone przez pierote Zobacz posta
    Do pokoju przez okno wpada światło dzienne, po drodze zwykłe grube firanki. Nad głową świeci jakaś energooszczędna philipsa.
    Czy jest sens inwestować w inną lepszą żarówkę o neutralnej barwie światła - czy już fanaberie wyczyniam.
    Bardzo warto, zwłaszcza jeśli Ci się zdarza oglądać wydruki/odbitki. Koszty nie aż tak wielkie (z ~50 zł). Energooszczędne mają najczęściej koszmarne widmo, ni przypiął ni przyłatał.

  3. #3

    Domyślnie

    kup sobie Soluxa BlackBack. najlepiej wersje 4700K i 50W (te z najszerszym snopem swiatla). ja wlasnie czekam na taka a na codzien pracuje na oprofilowanym EIZO. do tej pory mialem oswietlenie stanowiska do dupy i postanowilem to zmienic
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki panowie! A jednak warto chmm.. głównie praca przy monitorze ale do czasu do czasu też drukarka.
    4700 nie za zimno? myślałem że ok 6500 K.
    Światło oczywiście będzie się mieszać z dziennym a więc mocna roleta?! Czy trafie soluxa na zwykły duży gwint?
    D610 D70 N80-200/2,8 P200/4 N102/2,5 Taku55/1,8 ~135 N18-70, Pixma IP4700+OCP tetenal photo silk & fomei nano pearl

  5. #5

    Domyślnie

    jak 4700K to pytanie powinno brzemiec czy nie za cieplo 6500K to zimniejsze swiatlo (bardziej niebieskie w barwie). 4700K jest git!
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  6. #6

    Domyślnie

    6500K jest za niebieskie. 5500 lub bliskie okolice. 4700K będzie już lekko żółtawa (5000K jak na moje oko to granica). Ale z tą temp. tak naprawdę sporo zależy od tego jak bardzo producent przejmuje się zgodnością napisu na pudełku z rzeczywistością. Bo nie zawsze bardzo.

  7. #7

    Domyślnie

    O.K. chłopaki już szukam tego soluxa. Później rolety, tylko z ustawieniem monitora będzie kłopot.
    A dlaczego tyłem do okna = b. źle. Myślałem że z za monitora też powinno jakieś światło dawać?
    D610 D70 N80-200/2,8 P200/4 N102/2,5 Taku55/1,8 ~135 N18-70, Pixma IP4700+OCP tetenal photo silk & fomei nano pearl

  8. #8

    Domyślnie

    Zmienność warunków za oknem (siła światła, jego temp. barwowa) czyni ocenę kolorów na monitorze bardzo trudną lub niemożliwą. Dodatkowo światło zza okna w dzień będzie powodowało zwężenie źrenic i obraz na monitorze z sensownie ustawioną jasnością będzie za ciemny. No chyba że ktoś pracuje tylko jak za oknem jest ciemno.
    Idealne pomieszczenie do pracy z kolorem powinno mieć niezmienne oświetlenie, niezależnie od pory dnia czy roku, dodatkowo otoczenie monitora powinno być achromatyczne - żadnych czerwonych ścian, biurek, boazerii itp. Hardkorowcy twierdzą że idealny kolor farby do ścian to któryś tam burawy Raal, ale ja osobiście nie lubię pracować w tak przygnębiających pomieszczeniach, o mieszkaniu nawet nie wspominając. I do tego dopiero dochodzi oświetlenie.

  9. #9

    Domyślnie

    Widzę że nie jest tak łatwo z 'aranżacją wnętrza' więc radzę się dalej. Chyba ciężko będzie mi znaleźć 5000K na d. gwint do lampy sufitowej.
    Więc jeszcze raz proszę poradźcie coś na mój pier.....k:


    Jak nie w sufitową to w jaką lampkę / oprawkę zastosować do powyższego malutkiego stanowiska roboczego. Jak wy to robicie. Oprócz halogenków Soluxa widziałem jeszcze małe świetlóweczki chyba philipsa.
    D610 D70 N80-200/2,8 P200/4 N102/2,5 Taku55/1,8 ~135 N18-70, Pixma IP4700+OCP tetenal photo silk & fomei nano pearl

  10. #10

    Domyślnie

    Po pierwsze masz zle usytowany monitor. Po drugie, wlasnie chodzi to zeby nie uzywac jakichkolwiek halogenow, czy lampek tylko wlasnie ten konkretny model Soluxa (sa oczywiscie jeszcze inne zrodla swiatla przydatne przy ocenie barw, ale Solux jest najmniej uciazliwym z nich i relatywnie tani). Niezywkle wazne jest to, ze ten Solux ma CRI>99. Zeby uzyc tej zarowki musisz wykazac troche inicjatywy. Ja musialem przerobic lampe na mocowanie GU5.3 i do tego zrobilem zasilanie 12V. Bardzo wazne zeby to bylo dokladnie 12 bo wtedy masz wlasnie 4700K. Ja zasilacz zmontowalem na stabilizatorze scalonym LM1084 w obudowie TO220. Powodzenia.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •