Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Umowa o przekazaniu praw autorskich.

    Witam.

    Odrazu się zapowiem że jestem dość nowy na forum.
    Ostatnio miałem okazje zrobić przyjemny portret przy okazji imprezy okoliścznosciowej w Poznaniu w dzielnicy Sródka.
    Na miejscu osoba fotografowana widziała portret i zgodziła się na zamieszczenie go w moim porfolio i dalszym wykożystaniu komercyjnym jeśli by takie kiedyś miało miejsce. Ja ze swojej strony obiecałem że prześle wydruk zdjęcia, kopie cyfrową oraz umowę o przekazaniu praw autorskich.
    Takową sporzadziałem chiałbym tylko znać opinię bardziej doświadczonych w tej materii fotografów, czy jakichś byków rażacych nie zrobiłem .

    Treść wygląda następująco:

    UMOWA O PRZEKAZANIEM PRAW AUTORSKICH

    Zawarta w dniu __________________ pomiędzy _________________ zamieszkałym w ________________, przy ulicy ___________________, legitymującym się dokumentem tożsamości seria _____ numer ______________, zwany w dalszej treści AUTOREM, a Panią/Panem ____________________________________, zam. w ______________________________________ przy ulicy _____________________________ dokument tożsamości seria _____ numer _______________ zwanym w dalszej części umowy MODELEM (osobą pozującą).

    § 1: Przedmiotem niniejszej umowy jest wykonanie utworu fotograficznego (dzieła), na podstawie imprezy masowej z udziałem Modela w dniu ____________________ , a polegającego na:
    - stworzeniu materiałów fotograficznych dotyczących portretu Modela.
    - Wykożystianiu powstałego materiału fotograficznego do uzupełnienia/tworzenia portfolio Autora na stronie internetowej.
    - Utwór może zostać wykożystany w przyszłości przez Autora w celach komercyjnych.

    Utwór ten może podlegać późniejszej obróbce technicznej. Wizerunek może być użyty do różnego rodzaju form elektronicznego przetwarzania obrazu, kadrowania i kompozycji, bez obowiązku akceptacji produktu końcowego, lecz nie w formach obraźliwych lub ogólnie uznanych za nieetyczne.

    § 2: Wszelkie koszty związane z podatkiem od niniejszej umowy, przygotowaniem projektu, planu zdjęciowego oraz samą realizacją sesji fotograficznej ponosi Autor.

    § 3: Niniejszym Model wyraża zgodę na użycie jego wizerunku uzyskanego w ww. sesji , zgodnie z postanowieniami określonymi w §1 niniejszej umowy.

    § 4: Tytułem wynagrodzenia za udział w wykonaniu przedmiotowego dzieła oraz za ewentualne wykorzystanie uzyskanego tą drogą wizerunku Modela zgodnie z postanowieniami umowy, Autor przesyła na ręce Modela wydruk oryginalnej wersji pracy w postaci odbitki 20x30cm. Strony ustaliły, że dodatkowym honorarium będzie zapis cyfrowy na 1 egz. CD-ROM, przekazany Modelowi pocztą.

    § 5: Strony ustaliły, że wszelkie prawa autorskie i inne, służące do wykorzystania tego prawa jako autorskiego należnego, pozostają przy Autorze. Model może wykorzystywać zapis na CD-ROM ww. dzieła tylko i wyłącznie w celach budowy własnego portfolio oraz innych prywatnych, tzn. nie komercyjnych (w tym także do publikacji swego wizerunku w internecie o ile zamieści tam informację/nazwę o Autorze dzieła). Model w żadnym wypadku nie może sprzedawać uzyskanego w ramach niniejszej umowy dzieła lub jego części pod rygorem wyciągnięcia przez Autora konsekwencji prawnych i autorskich, które mogą skutkować roszczeniem o zwrot nakładów i strat, poniesionych w ramach niniejszej umowy.

    § 6: Model podpisując umowę potwierdza tym samym odbiór i akceptacje w.w. w § 4 honoriarium.

    § 7: Autor podpisując umowę potwierdza tym samym przekazanie w.w. w § 4 honoriarium.

    § 8: W sprawach nieuregulowanych niniejsza umową, mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy z dnia 26 września 2000r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    § 9: Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.


    Autor ________________________ Model ___________________________


    Z góry dziękuje za pomoc i sugestie
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Podstawowy byk jaki zrobiłeś jest taki że praw tych nie możesz przekazać, są niezbywalne.
    Nikon Z6 II, Nikkor Z 50mm/1,8 S, Leofoto Ranger LS-254C + LH-30

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BlackRoger Zobacz posta
    Podstawowy byk jaki zrobiłeś jest taki że praw tych nie możesz przekazać, są niezbywalne.
    a jaśniej tak, dla kompletnego laika co na prawie na studiach mało uważał , co poprawić żeby dobrze było ??

  4. #4

    Domyślnie

    Ja widzę jeszcze ortografy (byki rażące) , a wskazuję je paluchem nie ze złośliwością, ale by niepotrzebnym zgrzytem nie psuły profesjonalnego wizerunku autora:

    1. UMOWA O PRZEKAZANIEM PRAW AUTORSKICH (ja bym napisał UMOWA DOTYCZĄCA PRZEKAZANIA PRAW
    AUTORSKICH)

    2. Korzystać piszemy przez "rz"

    innych nie znalazłem, a na formach prawnych się nie znam.

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vinci Zobacz posta
    Ja widzę jeszcze ortografy (byki rażące) , a wskazuję je paluchem nie ze złośliwością, ale by niepotrzebnym zgrzytem nie psuły profesjonalnego wizerunku autora:

    1. UMOWA O PRZEKAZANIEM PRAW AUTORSKICH (ja bym napisał UMOWA DOTYCZĄCA PRZEKAZANIA PRAW
    AUTORSKICH)

    2. Korzystać piszemy przez "rz"

    innych nie znalazłem, a na formach prawnych się nie znam.

    Pozdrawiam
    Oj mnie te ortografy to od liceum prześladują ;/ co zrobić, taki nie podatny na gramatykę jestem

    Pozdrawiam.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez teishar Zobacz posta
    .Na miejscu osoba fotografowana widziała portret i zgodziła się na zamieszczenie go w moim porfolio i dalszym wykożystaniu komercyjnym ...
    Treść wygląda następująco:

    UMOWA O PRZEKAZANIEM PRAW AUTORSKICH
    Momencik, ale tu w ogóle jest jakieś pomieszanie pojęć. To jest umowa między tobą a modelem. Model nie przekazuje tobie praw autorskich, bo ich nie ma! Ty jestes autorem, ty je cały czas masz! Model przekazuje ci prawa do dysponowania swoim wizerunkiem.
    PS
    ale narobiłeś byków. Mam na myśli ortografię.
    Cytat Zamieszczone przez teishar Zobacz posta
    § 1: Przedmiotem niniejszej umowy jest wykonanie utworu fotograficznego (dzieła), na podstawie imprezy masowej z udziałem Modela...
    Hm, ciekawe zdjęcie na podstawie imprezy.

    Cytat Zamieszczone przez BlackRoger Zobacz posta
    Podstawowy byk jaki zrobiłeś jest taki że praw tych nie możesz przekazać, są niezbywalne.
    Jak nie jak tak, ja cały czas sprzedaje swoje autorskie prawa majątkowe.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Panowie i Blackroger i Jacek macie troche racji, wystarczy dokonać wyróżnienia na prawa autorskie osobiste oraz majątkowe i już wszystko jasne

    Co najwyżej mogłbym polemizować z tym "sprzedawaniem autorskich praw majątkowych"
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja to dokładnie wiem, dlatego skontrowałem wypowiedź BlackRogera. Jeśli się nie uszczegółowi, że chodzi o prawa autorskie osobiste to nie można pisać o ich niezbywalności. A w ogóle nie wyłapano, że treść umowy ma sie nijak do sytuacji jaka zachodzi.

    A co masz do sprzedaży praw? Nie każda sprzedaż tu udzielenie licencji - jeśli to masz na mysli.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 22-06-2010 o 01:00
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    No więc co nie co poprawiłem i jestem ciekaw czy teraz wzór umowy jest bliższy ideałowi, starał się jak najlepiej wykorzystać wasze sugestie. Mam nadzieję że się udało

    Wzór:

    UMOWA DOTYCZĄCA PRZEKAZANIA PRAW DO DYSPONOWANIA WIZERUNKIEM

    Zawarta w dniu __________________ pomiędzy _________________ zamieszkałym w ________________, przy ulicy ___________________, legitymującym się dokumentem tożsamości seria _____ numer ______________, zwany w dalszej treści AUTOREM, a Panią/Panem ____________________________________, zam. w ______________________________________ przy ulicy _____________________________ dokument tożsamości seria _____ numer _______________ zwanym w dalszej części umowy MODELEM (osobą pozującą).

    § 1: Przedmiotem niniejszej umowy jest utwór fotograficzny(dzieło) wykonany w trakcie imprezy masowej z udziałem Modela, w dniu ____________________ , a polegający na: stworzeniu materiałów fotograficznych dotyczących portretu Modela.

    - Powstały materiał fotograficzny może służyć do uzupełnienia/tworzenia portfolio Autora na stronie internetowej bądź dowolnej formy galerii i wystawy.

    - Utwór może zostać wykorzystany w przyszłości przez Autora w celach komercyjnych.

    - Utwór ten może podlegać późniejszej obróbce technicznej. Wizerunek może być użyty do różnego rodzaju form elektronicznego przetwarzania obrazu, kadrowania i kompozycji, bez obowiązku akceptacji produktu końcowego, lecz nie w formach obraźliwych lub ogólnie uznanych za nieetyczne.

    § 2: Wszelkie koszty związane z podatkiem od niniejszej umowy, przygotowaniem projektu, planu zdjęciowego oraz samą realizacją sesji fotograficznej ponosi Autor.

    § 3: Niniejszym Model wyraża zgodę na użycie jego wizerunku uzyskanego w ww. sesji , zgodnie z postanowieniami określonymi w §1 niniejszej umowy.

    § 4: Tytułem wynagrodzenia za udział w wykonaniu przedmiotowego dzieła oraz za ewentualne wykorzystanie uzyskanego tą drogą wizerunku Modela zgodnie z postanowieniami umowy, Autor przesyła na ręce Modela wydruk oryginalnej wersji pracy w postaci odbitki 20x30cm. Strony ustaliły, że dodatkowym honorarium będzie zapis cyfrowy na 1 egz. CD-ROM, przekazany Modelowi pocztą.

    § 5: Strony ustaliły, że wszelkie prawa autorskie i inne, służące do wykorzystania tego prawa jako autorskiego należnego, pozostają przy Autorze. Model może wykorzystywać zapis na CD-ROM ww. dzieła tylko i wyłącznie w celach budowy własnego portfolio oraz innych prywatnych, tzn. nie komercyjnych (w tym także do publikacji swego wizerunku w internecie o ile zamieści tam informację/nazwę o Autorze dzieła). Model w żadnym wypadku nie może sprzedawać uzyskanego w ramach niniejszej umowy dzieła lub jego części pod rygorem wyciągnięcia przez Autora konsekwencji prawnych i autorskich, które mogą skutkować roszczeniem o zwrot nakładów i strat, poniesionych w ramach niniejszej umowy.

    § 6: Model podpisując umowę potwierdza tym samym odbiór i akceptacje w.w. w § 4 honorarium.

    § 7: Autor podpisując umowę potwierdza tym samym przekazanie w.w. w § 4 honorarium.

    § 8: W sprawach nieuregulowanych niniejsza umową, mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy z dnia 26 września 2000r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    § 9: Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.


    Autor ________________________ Model ___________________________


    Pozdrawiam,
    Przemo.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez teishar Zobacz posta
    .§ 1: ...a polegający na: stworzeniu materiałów fotograficznych dotyczących portretu Modela...
    Ta wersja umowy ma juz jakiś sens. Choć podkreslone zdanie jest nie do końca gramatycznie poprawne. Raczej powinno być coś w stylu: stworzeniu materiałów fotograficznych zawierających m.in. portrety modela.
    To nadal nie jest doskonałe, ale OK.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •