Za kilkanaście minut, o 1.52 nad Piasecznem (lekko na zachód) flara iridium. Gwiazdy widać, więc czekam
Oj, Marcinie, Marcinie, co ty z nami zrobiłeś..
...przegapiłem, chyba za nisko patrzyłem. Meteor był, ale to ułamek sekundy.
Szukaj
Za kilkanaście minut, o 1.52 nad Piasecznem (lekko na zachód) flara iridium. Gwiazdy widać, więc czekam
Oj, Marcinie, Marcinie, co ty z nami zrobiłeś..
...przegapiłem, chyba za nisko patrzyłem. Meteor był, ale to ułamek sekundy.
Ostatnio edytowane przez Andy_O ; 12-06-2010 o 02:03
To wciąga
Wczoraj wypatrywałem kometę lornetką ale niestety w Warszawie na tej wysokości jest słaba widoczność. Za mało gwiazd widziałem, żeby mieć punkt odniesienia i mieć pewność co jest co. Chyba w przyszłym tygodniu wyskoczę zaczaić się na nią. Mało czasu zostało w Polsce na obserwacje
Korzystałeś z http://www.heavens-above.com/ ? Wziąłeś poprawkę na strefę czasową i dokładne położenie? To dosyć ciężko przegapić. Ja tylko raz widziałem taką flarę.
Do Stellarium są też pluginy i niektóre np. pokazują satelity na niebie.
Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5
Dla ciekawskich, tak wygląda flara Iridium na niebie:
źródło: http://apod.nasa.gov/apod/ap980402.html
Przy okazji, widzieliście jakie zdjęcia ludzie robią MSK?
________________________________________________
źródło: http://forum.astropolis.pl/topic/16426-iss/
To jest jazda. Bo weźcie pod uwagę, że trzeba trafić ogniskową powyżej 1m w mały punkcik na niebie, który bardzo szybko przelatuje.
Ostatnio edytowane przez mpwt ; 12-06-2010 o 13:07
Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5
Tak, korzystałem. Podałem dokładne położenie "z mapy", było napisane że czasu są podane wg czasu lokalnego..
Było napisane, ze przelot będzie "2km ode mnie" ale nie wiem ile to wychodzi na niebie. Ponieważ siedziałem na balkonie to widok pionowo do góry miałem kiepski, patrzyłem raczej na zachodnią połówkę nieba.
Nawet aparat miałem przygotowany![]()
Gdybyś kiedyś wybierał się "w szczere pole" w nocy, to chętnie sie zabiorę. Chciałbym zrobić trochę zdjeć landszaftów przy świetle gwiazd, mam taki jeden pomysł glamour-owy
Żeby nie być gołosłownym: patrzyłem tu:
Ostatnio edytowane przez Andy_O ; 12-06-2010 o 13:47
Flara irydium,nie wyszło jak chciałem,ale coś widać.
Uploaded with ImageShack.us
Pentax
Wysłałem ci PW.
Trochę ciężko przegapić taką flarę (jeśli wiesz, kiedy mniej więcej będzie). Jest to dość jasny ślad satelity w porównaniu do innych. Próbuj dalej.
Swoją drogą, teraz łatwo zlokalizować kometę C/2009 R1. Znajduje się w Perseuszu pod jego gwiazdą δ.
No prawie, prawie wyszło. Na końcu jest poruszone? Polować dalej trzebaWidać, że ktoś lubi te ślady. Bo mnie denerwują na zdjęciach
![]()
Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5
Do dupy taki interes, człowiek myśli, że zobaczył "spadającą gwiazdę" a to jakaś flara![]()
Ostatnio edytowane przez mpwt ; 07-07-2010 o 14:28
Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5
I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
http://instagram.com/adrwoz
do wyliczania flar iridium i obserwacj sztucznych satelit, bardzo dobry i prosty w obsludze jest programik o nazwie Orbitron. Pobiera sobie z serwerow nasa i noradu aktualne dane o praktycznie wszystkich sztucznych satelitach (orbita, przeznaczenie, pochodzenie i takie tam) oraz oblicza z dosc dobra dokladnoscia czas przelotu nad dana wysokoscia i szerokoscia geograficzna. Dla ulatwienia wyswietla zadany obiekt graficznie - jak na radarze lotniczym. polecam b.fajne i proste: -)
|D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
Pozdrawiam Tomek Kić
Skontaktuj się z nami