Close

Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 146
  1. #1

    Domyślnie d90 prześwietla mi zdjęcia

    Cześć. Jestem już trochę na forum Nikona. Dotychczas używałem D40 i z pracy automatyki pomiaru ekspozycji byłem bardzo zadowolony. Ceniłem jego wierne oddanie barw. Zwłaszcza przy pochmurnym niebie. Teraz, oczekując jeszcze większej perfekcji sprzętowej, sprawiłem sobie d90 i... zaskakuje mnie dużymi przepałami w słoneczną pogodę. Ale to gdzieś +1 do +1,5 EV na moje oko. Czyżby jakaś wada automatyki pomiaru? A może jakieś ustawienie w menu, którego nie jestem świadom, się ciągnie za mną? Może włączone na auto D-light? Czy Wy też macie takie doświadczenia?

    Pozdrawiam

    P.S.
    Wiem, że można wprowadzić stałą korekcję EV na minus, ale to ostateczność.
    sprzęt: fotografuję sercem

  2. #2

    Domyślnie

    d90 nie ma czasu 1/8000 , matrycowy przepala - to wszyscy wiedza. Też tak mamy. To nie ostateczność tylko konieczność

    =Marcin=
    NIKON + SZPARGAŁY + CHĘCI + CHĘCI + CHĘCI ...

  3. #3

    Domyślnie

    moim zdaniem D90 balansuje na granicy. Co mi odpowiada. Faktycznie czasami nie co przepala na matrycowym. W poprzednim samsungu gx-1s praktycznie ciągle mi nie doświetlał i to bardzo mocno także jestem zadowolony z D90. Ale faktycznie dla bezpieczeństwa lepiej robić minimalną korekcję EV na minus.

  4. #4

    Domyślnie

    ja korzystam z ISO lo i jest okej
    D90|N18-105VR|N50mm f/1.8

  5. #5

    Domyślnie

    Też z początku mnie to wkurzało.Jednak po pewnym czasie stwierdziłem,że tak jest dobrze - zwłaszcza kiedy używa się RAW czyli NEF.Z takiego lekko prześwietlonego zdjęcia można znacznie więcej wyciągnąć szczegółów.Czyżby specjalnie pod tym kątem była ustawiana automatyka?
    Poza tym takie zachowanie dotyczy tylko pewnych sytuacji(plener,jasne niebo) i właściwie tylko pomiaru matrycowego,chociaż na centralnym też potrafi lekko prześwietlić.Ja mam standardowo ustawione -0,7Ev dla matrycowego i -0,3 dla centralnego(dla pleneru).
    Po to jest kompensacja,żeby z niej korzystać(dlaczego ostateczność?).
    A new shit has come to light...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Duder Zobacz posta
    Też z początku mnie to wkurzało.Jednak po pewnym czasie stwierdziłem,że tak jest dobrze - zwłaszcza kiedy używa się RAW czyli NEF.Z takiego lekko prześwietlonego zdjęcia można znacznie więcej wyciągnąć szczegółów.Czyżby specjalnie pod tym kątem była ustawiana automatyka?
    Poza tym takie zachowanie dotyczy tylko pewnych sytuacji(plener,jasne niebo) i właściwie tylko pomiaru matrycowego,chociaż na centralnym też potrafi lekko prześwietlić.Ja mam standardowo ustawione -0,7Ev dla matrycowego i -0,3 dla centralnego(dla pleneru).
    Po to jest kompensacja,żeby z niej korzystać(dlaczego ostateczność?).
    No nie żartuj sobie!!! chyba nie masz pojęcia co to znaczy prześwietlone zdjęcie!?
    nie ma lekko i nie lekko, albo jest prześwietlone i w tych obszarach matrycha nie zarejestrowała żadnej innej wartości oprócz 255 albo jest "jasno" ale nie prześwietlone.

    Z obszaru 255 nic sobie nie wyciągniesz nie mówiąc już o Twoim "znacznie więcej"!!!!!!
    NIKON D800 | N24-70mm 2.8| N50mm 1.8D| N85mm 1.8G| N70-200VR| SB-900

  7. #7

    Domyślnie

    Jestem trochę zdziwiony bo w 2 postach w tym wątku padło stwierdzenie, że D40 dobrze naświetla, a problemy są z D60/D90.
    Prawdą jest, że własnie D40/D80 mają problemy z pomiarem matrycowym (było na ten temat dużo)
    D90 ma delikatną tendencję do prześwietlania, ale są sposoby aby tego uniknąć: po pierwsze włączenie ADL, po drugie ustawienie na minus kompensacji dla matrycowego (ja mam -2/6)
    Ostatnio edytowane przez mister ; 27-05-2010 o 06:43
    MISTER
    ------------------------------------

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez remos Zobacz posta
    No nie żartuj sobie!!! chyba nie masz pojęcia co to znaczy prześwietlone zdjęcie!?
    nie ma lekko i nie lekko, albo jest prześwietlone i w tych obszarach matrycha nie zarejestrowała żadnej innej wartości oprócz 255 albo jest "jasno" ale nie prześwietlone.

    Z obszaru 255 nic sobie nie wyciągniesz nie mówiąc już o Twoim "znacznie więcej"!!!!!!

    Uważasz, że z prześwietlonego zdjęcia nie da się nic uratować ?
    Można odzyskać, czasami nawet bardzo dużo, generalnie jednak lepiej wyciągać szczegóły ze zdjęcia niedoświetlonego

    Poniżej przykłady jak można uratować coś z prześwietlonej fotki (rożnica 2EV):

    http://a.img-dpreview.com/reviews/Ni...SC_1410-nx.jpg

    http://a.img-dpreview.com/reviews/Ni..._1410-nx-2.jpg
    Ostatnio edytowane przez mister ; 27-05-2010 o 06:54
    MISTER
    ------------------------------------

  9. #9
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Nie liczcie na pomiar światła z puszki, to tylko trochę scalaków działających na pewnym, z góry ustalonym algorytmie. Nie myślicie chyba, że producent zastosował możliwość kompensacji ekspozycji tylko do "artystycznych" celów. W słoneczny dzień nie ma co liczyć na ładnie naświetlone niebo czy brak przepałów. EV na minus i do tego filtry - neutralny szary lub połówkowy i "będzie pan zadowolony".
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  10. #10

    Domyślnie

    Już wcześniej ludzie pisali na forum, że D90 ma tendencję do prześwietlania zdjęć. Mój też tak naświetla. Masz jednak korektę pomiaru ekspozycji (b4), gdzie możesz zjechać maksymalnie do +/-1EV. Nie jest to dużo, ale masz jeszcze korektę ręczną, a tam już moszesz zjechać nawet do +/-5EV.
    Pozdrawiam: Artur | www.foto-karbulot.com | www.borg.website.pl
    Nikon D90 | MB-D80 | N 16-85 | N 70-300 | N 35 | T 90 | SB-700 | 055XPROB

Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •