Close

Strona 5 z 33 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 326

Wątek: Err nikon D80

  1. #41
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2011
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    79

    Domyślnie

    Tak zdalnie to ciężko będzie pomóc. Powiem tylko tyle że łatwo można uszkodzić elektonike elktrostatycznie,a to już praktycznie wiąże się z wymianą całego modułu elektronicznego. Kolejną kwestią jest ładunek zgromadzony na kondensatorze od lampy - ja osobiście wole go wpierw rozładować, bo po pierwsze - nie jest to przyjemne uczucie jak przypadkiem się go złapiesz, a po drugie w przypadku przerzucenia napięcia na inne elementy można aparat całkowicie uszkodzić.

    Grzesiek

  2. #42

    Domyślnie

    Złapałem go przy drugiej rozbiórce.
    Jeśli i tym razem masz rację,( bo jak na razie 100% trafień), to zniszczyłem aparat znaczy się.
    Na otwartej przysłonie na maxa 1.8f, jest czerwona smuga po lewej stronie zdjęcia, przy przymkniętej do f4 zdjęcie jest już całkiem czarne.
    Ostatnio edytowane przez RAF7705 ; 11-06-2011 o 15:12

  3. #43

    Domyślnie

    Niestety dla mnie, znowu masz rację. Rozebrałem raz jeszcze, mechanicznie wszystko jest ok, musiałem spalić coś z elektroniki tym wyładowaniem kondensatora, a mogłem go chociaż jakoś odizolować, a swoją drogą to jak go rozładować, on ma 330v, żarówką? Chyba by się spaliła.
    Jest szansa na naprawę, czy szukać nowego aparatu?

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RAF7705 Zobacz posta
    ..., a swoją drogą to jak go rozładować, on ma 330v, żarówką? Chyba by się spaliła.
    Jest szansa na naprawę, czy szukać nowego aparatu?
    Nawet jak byś go rozładował (np dwie żarówki szeregowo) to i tak po jakimś czasie nabierze on ładunku - musiałbyś zostawić obciążenie.

    Oczywiście trzeba było go odizolować (serwisy o tym trąbią) - teraz to już wymiana płytek. Zależy od serwisanta: przeważnie nie chcą sie bawić i wymieniają wszystkie płytki - koszt elementów nie wiele większy, a robocizna droższa - no i pewność naprawy w szybkim czasie.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  5. #45

    Domyślnie

    Ile by taka naprawa mogła kosztować.

  6. #46

    Domyślnie

    Myślę, że ok. 800 - 1200.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  7. #47
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2011
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    79

    Domyślnie

    "Nawet jak byś go rozładował (np dwie żarówki szeregowo) to i tak po jakimś czasie nabierze on ładunku" - nie zgodzę się. Rozebrałem niejeden aparat i niejeden kondensator rozładowywałem - jeśli jakaś pojemność szczątkowa pozostanie to na poziomie 15-25V, a takiego napięcia już nie sposób przerzucić na inne elementy, chyba że ktoś przyłączy do kondensatora przewód i zewrze go z płytą.
    Poza tym pozostaje pytanie w jaki sposób kolega RAF zwarł kondensator - czy palcem na krótko czy przez palec do płyty - bo jeśli tylko opuszkiem palca to istnieje duże prawdopodobieństwo że płyta jest cała a wadliwe działanie aparatu wynika tylko z nieumiejętnego poskładania go.
    Odnośnie zaś ceny płyty - myślę że nie warto w takim przypadku zamawiać płyty na serwisie - na ebay'u widziałem oferty odsprzedaży sprawnej płyty po demontażu - cena z tego co pamiętam nie była zaporowa w stosunku do wartości aparatu.
    Grzesiek
    Ostatnio edytowane przez rstr575 ; 11-06-2011 o 21:11

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rstr575 Zobacz posta
    "Nawet jak byś go rozładował (np dwie żarówki szeregowo) to i tak po jakimś czasie nabierze on ładunku" - nie zgodzę się. Rozebrałem niejeden aparat i niejeden kondensator rozładowywałem - jeśli jakaś pojemność szczątkowa pozostanie to na poziomie 15-25V, a takiego napięcia już nie sposób przerzucić na inne elementy,
    Grzesiek
    My tutaj gdybamy. Jak wiesz złącze p-n ma tylko 0.67V dla krzemu, a dla Germanu jeszcze mniej. Prawa Murphy'ego niestety w elektronice potrafią zdziałać cuda niewyobrażalne (czyt. niewytłumaczalne naukowo).

    ...a wadliwe działanie aparatu wynika tylko z nieumiejętnego poskładania go.
    Nikła nadzieja... Pamiętasz może, jak się składało PC-ty (szczególnie RAM) z ręką uziemioną ?

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  9. #49
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2011
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    79

    Domyślnie

    Cóż, gdybanie gdybaniem, ale wartości napięć na kondensatorze są wynikiem pomiarów które zwykłem robić przed zabraniem się za cokolwiek. "Zdrowy strzał" z takiego kondensatora uczy człowieka pokory.
    Co do PCtów - chciałbym zauważyć że instrukcje serwisowe wciąż i ciągle zaraz za stronami tytułowymi mają ostrzeżenie przed ładunkami elektrostatycznymi i wytyczne co robić aby jeśli nie naprawić to przynajmniej nie uszkodzić sprzętu bardziej.
    Natomiast brak obrazu u kolegi RAF - jeśli matryca coś rejestruje przy f 1,8, a przy wyższej już nie, to znaczy że aparat całkiem nie padł, że się tak wyrażę. A jeśli ktoś ma pojęcie co i jak to wystarczy rozłożyć aparat, zdemontować migawkę, i zrobić parę zdjęć na manualnych ustawieniach przy różnych czasach - wówczas będzie jasne czy matryca rejestruje obraz czy nie.

    Grzesiek
    Ostatnio edytowane przez rstr575 ; 11-06-2011 o 21:39

  10. #50

    Domyślnie

    Prawdopodobnie palcem do płyty ale przeze mnie, nie bezpośrednio. Lewym kciukiem dotchnąłem pinu (lutu) w rogu płyty gdzie idzie różowy kabel z kondensatora prawą miałem gdzieś na masie i mnie kopnęło.
    Rozebrałem dziś ponownie do zdemontowania i ponownego montażu migawki i nic się nie zmieniło. Mechanika działa (zacięć też już nie ma i error się nie pojawia) ale zdjęcia są jak pierwsze fordy, we wszystkich kolorach, pod warunkiem że to kolor czarny.
    Za taką kasę( 800-1200) to go na pewno nie będę naprawiał, chyba że Grzesiek go ożywi za jakąś rozsądną cenę.

    Podsumowując, nie polecam domorosłym majstrom rozbierać aparatu, dużo niespodzianek. Polecam wysłać do Grzegorza widać, że człowiek się zna, z samych moich opisów stawiał trafne diagnozy.

Strona 5 z 33 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •