Close

Strona 2569 z 3843 PierwszyPierwszy ... 156920692469251925592567256825692570257125792619266930693569 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 25 681 do 25 690 z 38425
  1. #25681

    Domyślnie

    Może sentyment mam do tych lat bo w tym czasie nabyłem 2 mtb, pierwszego sztywniaka a potem XC hardtaila na którym do dziś jeżdżę i na żaden współczesny dziś bym nie zamienił. Ale jedno mnie nurtuje a nie znam odpowiedzi. To co Tomek wspomniał, napęd 1x z przodu i duże kasety na tył. No rozumiem, na podjazdach się to sprawdzi ale na płaskim do ścigania już nie. Ja mam nadal na przodzie 3x z 44zębatkami i nie zamieniłbym się na mapęd 1x. Gdybym teraz był skazany na taki napęd i brak szybkości w granicach 40-50km/h to byłby to dla mnie dramat. A wnioskuję że obecne napędy nie dadzą tej szybkości. Niech ktoś to zdementuje. Postrzegam to jako albo moda albo.... no nie wiem. No a kwestia cen to spostrzeżenie że kiedyś nie było łatwo kupić roweru na Lx czy xt mogło wynikać że też może zawodowo jako młodzi tyle nie zarabialiśmy lub się uczyliśmy i często rodzina finansowała zachcianki☺

  2. #25682
    Oszczędny w słowach Awatar Nduro
    Dołączył
    10 2019
    Miasto
    Dolny Śląsk
    Posty
    86
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    To jest tak, albo jeździsz rekreacyinie i wystarczy ci jeden blat w napędzie1x MTB, albo ścigasz się ambitnie jako amator i masz dwa lub trzy blaty zależnie od profilu trasy. Na góry zakładałem 32t i z reguły wystarczało by oblecieć większość tras. Na codzień jeżdżę na 34t, a bardziej płaskie wyścigi montowałem czasami 36t. Zadaj sobie pytanie ile razy jeździsz w tym przedziale 40-50kmh i jak długo jesteś w stanie utrzymać tą prędkość bo jeśli tylko z górki to nie potrzeba ci 3blatów z przodu tylko 2x lub 1x. W trekkingu gdybym mógł zdemontować dwa blaty to bym zrobił też 1x napęd z narrow wide i na tył dołożył jeden blat duży

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Nikon D7200 & D5200 & Sony A6000

  3. #25683

    Domyślnie

    No ja na XC w zasadzie tylko jeżdżę po asfalcie lub szutrach. Prędkości przelotowe powyżej 40/h na płaskim a z większych nachyleń ponad 60/h. Mowa o maksymalnych. Jestem w stanie trzymać tę predkość do 15 minut. Staram się monitorować HR podczas jazdy, ale ostatnie sezony jeździłem z najwyższym tętnem w górnym zakresie. Organizm się do tego przyzwyczaił no i trochę pamięć mięśniowa☺ Ostatnio zjeżdżałem z Czorsztyna asfaltem na zaporę w stronę Niedzicy to miałem 67/h. No i dlatego w końcu kupiłem szosę typu Race bo kocham prędkość. Dlatego jak spoglądam na dzisiejsze napędy to widzę że to nie dla mnie. Ja nie lubię wolnej technicznej jazdy po kamulcach.
    Ostatnio edytowane przez moshica ; 26-09-2020 o 23:03

  4. #25684

    Domyślnie

    Na twardym faktycznie najwolniej sie wszystko zmienia i sprzęt sprzed kilkunastu lat tak nie odstaje od współczesnego.
    Na obecnych MTB jazda po kamulcach nie musi być wolna. Sam bez problemu rozpędzam się do 50+ km/h na zjazdach. Prędkość zapewnia głównie grawitacja. Przy czym nie mam jakichś super technicznych umiejętności. Dobry, współczesny rower i spory skok amortyzacji w dużym stopniu mi pomaga. Zdarzyło mi się jeździć te same trasy na różnych rowerach i na przykład na crossie czy gruzie nie czułem się na zjazdach tak pewnie jak na MTB. Co siłą rzeczy przekładało się na wolniejszą jazdę.
    Po płaskim przełożenie 30x10 daje mi możliwość jazdy 25-30 km/h i mnie to wystarcza. Na MTB staram się nie jeździć po płaskim. Takie odcinki to już głównie końcówki wyjazdu, dojazdówki do miast gdzie wciągam jakąś paszę i łapię ciapong do domu.
    Jak kupowałem gruza to jednak chciałem coś z napędem 2x11, bo wydawał mi się bardziej rozsądny, ale nie było. Kupiłem 1x11 i jak się okazało, spoko. Podjazdy do 10% dałem radę robić nawet w terenie, a i na płaskim było dobrze. Mnie wystarczy, że mogę jechać te 30+ km/h po płaskim. Nie wiem co będzie dalej z moim gruzem, ale na pewno będzie w nim napęd 1x11. Zwłaszcza że takie napędy wizualnie bardzo mi się podobają. Poza tym utrzymanie tego w czystości też jest łatwiejsze niż napędów z przednią przerzutką. No i nie chciałbym chyba już wracać do kombinowania czy lepiej jest zmienić bieg z przodu czy z tyłu.

    Rozwinęła się specjalizacja rowerów, zwłaszcza w MTB. Katalog sprzed 20 lat zawierał kilka(naście) modeli roweru danego producenta, które zasadniczo różniły się od siebie tylko osprzętem i materiałem ramy. Koncepcja była niezmienna. Czasem pojawiał się jakiś inny rower, ale był to z reguły jeden model.
    Teraz taki wybór masz w obrębie jednej grupy rowerów MTB. Potrzebujesz maszyny do ścigania się czy maratonów, masz do wyboru klika modeli. Coś do turystyki górskiej, jest wybór, enduro tak samo. I owszem, można takim dwudziestoletnim rowerem MTB nadal jeździć po górach co udowadniają np. Czesi, ale ja się cieszę, że już nie muszę. Miałem MTB 20 lat temu, mam obecnie i ten sprzed 20 lat nie ma startu do obecnego, na żadnym polu.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #25685
    Oszczędny w słowach Awatar Nduro
    Dołączył
    10 2019
    Miasto
    Dolny Śląsk
    Posty
    86
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Dokładnie, kiedyś geo jak w kolarce i skoki zawieszen 80-100mm i pomyśleć że ludzie nawet DH tym jeździli. Ale dało się, ewoluowało to na szczęście dość szybko bo zaledwie kilkanaście lat i mamy bezpieczniejsze rowery dzięki geometrii, hamulcom. Fajnie sobie obejrzeć filmiki retro MTB na yt.) łezka się w oku kręci, czasami aż ze śmiechu oglądając downhill

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Nikon D7200 & D5200 & Sony A6000

  6. #25686

    Domyślnie

    Mamy inne potrzeby i warunki do jazdy. W aglomeracji Śląskiej jest w miarę płasko i głównie asfalt, nawet nie ma rozgraniczeń mièdzy miastami bo tak scisła zabudowa. Dla jednych prędkosc 30/h jest wystarczajaca a dla innych od tej prędkości jest dopiero fun. Dlatego hardtail ze skokiem 80mm do szybkiej jazdy jest świetnym rozwiązaniem. To gdzie mieszkamy często rzutuje na zastosowania i potrzeby. Ja mam ten komfort źe ten styl jazdy i poterzeby spelniam na XC i szosie i nie muszę się tarabaniç 80km pociagiem raz na tydzień aby np mtb po gorach pojeździć. Dlatego dla kaźdego coś dobrego☺

  7. #25687

    Domyślnie

    To oczywiste, że mamy inne potrzeby, ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że nieprawdą jest to, że rowery sprzed 20 lat są lepsze od obecnych, zwłaszcza rowery MTB.

    Ja do miasta, też płaskiego, mam swojego crossa z napędem 1x11 (38x11-34). Całkowicie sztywny rower z alu framsetem o masie poniżej 10 kg. Na pełnym XT w zasadzie i jeździ mi się całkiem sprawnie.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  8. #25688

    Domyślnie

    Tomek pytanie. Jakie ochraniacze na buty mtb używasz na zimę?
    Kiedyś była o tym dyskusja, zastanawiam się bo nowe buty mtb zimowe tanie nie są a ochraniacze tu ułamek tej kwoty.

  9. #25689

    Domyślnie

    Siema

    W tygodniu wymieniłem klocki hamulcowe. Dziś czekałem na okno pogodowe, które wydawało się, że zaczęło się mniej więcej wtedy kiedy miało zacząć według prognoz. Ostatecznie deszczu nie było tylko kilkanaście minut W lesie deszcz, aż tak bardzo nie przeszkadzał. Dopóki są liście to jest znośnie. Ale po wyjeździe z lasu już miło nie było.

    @moshica pytanie nie do mnie, ale odpowiem. Może się przyda. Najlepsze ochraniacze jakie miałem to Endura MT500. Używałem ich do grudnia ub. roku dopóki nie kupiłem butów zimowych.

  10. #25690

    Domyślnie

    Używam butów zimowych, niskich Shimano z Gore-Texem. Model XM7 czy jakoś tak. Używałem ochraniaczy, ale przy codziennej jeździe nie wytrzymywały nawet całej zimy. Czasem to i trzy pary były potrzebne.
    Buty te mam od kilku lat, zatem już się zamortyzował wydatek względem ochraniaczy, które też przecież nie kosztują kilkunastu zeta.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

Strona 2569 z 3843 PierwszyPierwszy ... 156920692469251925592567256825692570257125792619266930693569 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •