Close

Strona 53 z 71 PierwszyPierwszy ... 343515253545563 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 521 do 530 z 708
  1. #521

    Domyślnie

    Mam pytanko

    Czy jeśli po założeniu filmu 120 do jakiegoś średniaka z okienkiem, policzę ile +/- (bardziej na +, aby uniknąć nakładania) potrzebuję obrotów do przesunięcia na następną klatkę, a następnie założę film 220 i szczelnie zasłonię owo okienko, to czy dobrze kombinuję, że będę mógł fotografować na filmach 220


    Tymczasem 3 strzały z przedwojennego Ensing-Selfix'a 20:



    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!
    A to psikus

  2. #522
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Piaseczno
    Posty
    904

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boa Zobacz posta
    Mam pytanko

    Czy jeśli po założeniu filmu 120 do jakiegoś średniaka z okienkiem, policzę ile +/- (bardziej na +, aby uniknąć nakładania) potrzebuję obrotów do przesunięcia na następną klatkę, a następnie założę film 220 i szczelnie zasłonię owo okienko, to czy dobrze kombinuję, że będę mógł fotografować na filmach 220
    Nie, poniewaz w miare nawijania sie filmu na rolke staje sie ona coraz grubsza, i za kazdym dalszym obrotem nawija wiecej filmu.

  3. #523

    Domyślnie

    Tak, tak, to także biorę pod uwagę, czyli na 120 musiał bym sobie zrobić rozpiskę 1-12 (biorąc jeszcze pod uwagę, że 220 nie mam papierka) a później to już losowo...


    ...wiem, wiem brzmi śmieszne, ale spróbuję
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!
    A to psikus

  4. #524
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Piaseczno
    Posty
    904

    Domyślnie

    Kumpel w Holdze liczy klikniecia, wie ile trzeba dolozyc co klatke i foci 220kami

  5. #525
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    To zalezy jak jest realizowany przesuw filmu. Nie jest tak, że to polega w każdym modelu aparatu na obrocie szpulki o określony kąt. To by zresztą utrudniało także poprawne przesuwanie filmów 120.
    To zależy od modelu aparatu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #526

    Domyślnie

    Jacku, możesz rozjaśnić

    Bo wydaje mi się, że troszkę skomplikowałeś, w miarę proste zagadnienie


    ps. od razu uprzedzam, że zdaję sobie sprawę, że dajmy na to 5 obrotów w Starcie 66 nie będzie się równać z pięcioma obrotami w jakiejś Bronice, czy Yashice
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!
    A to psikus

  7. #527
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    W wielu aparatach nie liczy się obrotów, po określonym obrocie korbki jest opór.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #528
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Piaseczno
    Posty
    904

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    W wielu aparatach nie liczy się obrotów, po określonym obrocie korbki jest opór.
    Nie w tych z okienkiem z tylu okienko z tylu jest do odmierzania klatek przecie, a przesow filmu to korbka podlaczona do szpulki na stale i tyle, w wiekszosci przypadkow przynajmniej. Ja nie znam wyjatkow

  9. #529
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    TLR Rolleiflex, Pentacon Six itd itd. Nawet jak sa w nich okienka, to tylko kontrolnie, albo raczej by ustawić dobrze początek filmu. Potem okienko można/należy zasłonić.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #530
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Piaseczno
    Posty
    904

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    TLR Rolleiflex, Pentacon Six itd itd. Nawet jak sa w nich okienka, to tylko kontrolnie, albo raczej by ustawić dobrze początek filmu. Potem okienko można/należy zasłonić.
    Pentacon ni ma, chyba ze jakies prehistoryczne - ludzie sobie sami dorabiaja i odpinaja naciag fabryczny, aby klatek nie nakladal. W Rolleiach tez nie widzialem, ale napewno sa jakies wyjatki Przypomnialo mi sie ze Zeissy Ikony mialy, wlasnie dla ustawienia pierwszej klatki

Strona 53 z 71 PierwszyPierwszy ... 343515253545563 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •