Close

Strona 3 z 71 PierwszyPierwszy 123451353 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 708
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Robert W Zobacz posta
    A w formacie 6x4,5 to aparat, której marki, Waszym zdaniem, jest najbardziej warty grzechu?

    Mamiya
    Bronica
    Pentax

    i jaki model?
    Pytanie do czego będziesz ten szpej wykorzystywać ? Bo tak posiadać do samego posiadania, to lepiej zanabyć lustro dwuobiektywowe, pobawić się, jak wciągnie i będziesz wiedział czego chcesz, to wejdziesz w lepszy system.
    IHMO 6x4,5 jest ni z gruchy ni z pietruchy. Do reporterki dziś starczy mały obrazek i nie trzeba taszyć większych klamotów. Do landszaftów jak już to 6x9 co najmniej, a do studio to duży format z pokłonami.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  2. #22

    Domyślnie

    wkrass a dlaczego wybrales akurat wschodni sprzet??? a nie chociazby wspomniana 645 1000

    Jacku nie koniecznie musialby byc ten.... rozumiem ze polecasz RZ67 bo masz i napewno jestes zadowolony. A swoja droga ktory analog nie jest "kilkudziesiecioletni" lub przynajmniej "kilkunasto"...
    W moim przypadku, szukalbym czegos taniego i oczywiscie sprawnego. Systemu i tak nie zmienie, podstawa jest maly obrazek a na srednim chcialbym sie jedynie dobrze pobawic... no i liczylbym na to ze jakosc obrazu bedzie lepsza niz z "malucha".

    Zatem rodzi sie juz nastepne pytanie - czy blisko 4 krotnie wieksza klatka 6x4,5 to wystarczy? Kiedys mialem przyjemnosc wywolywac fotki z filmow 6x7 i to bylo poprostu arcydzielo dla mnie.... bylem zachwycony plastyka obrazu, nie mialem co sie rownac z malym obrazkiem nikosia.

  3. #23
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    ja wcale nie polecałem właśnie tego co mam czyli 6x7 - RZ, bo to za drogie, za duże, za ciężkie. Choć jakościowo na pewno lepsze.
    Jak komuś cos doradzam, to nie kieruje sie swoimi preferencjami, tylko takimi jak mi sie wydaje, że ktoś ma. Polecam na początek zabawy w śrenim formcie Mamiye 645. Kilka razy już pisałem dlaczego. Mała, lekka, tania, łatwo dostepna. Jednak trochę nowsze modele, z wymiennymi kasetami. Kupowanie body z początku lat 70-tych to może być ryzyko, bo jak tu udowodnić, że jest mniej awaryjne od Kieva? W tak starym sprzęcie może coś nawalić.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #24

    Domyślnie

    Za Jackiem. 645-tki są u nas b. popularne, można nawet na allegro dokupić do nich za niewielkie pieniądze szeroki kąt i portretówkę. Oczywiście im nowsza tym lepsza - starałbym się trafić jakąś 645Pro. Nie polecam 645 Super, bo ponoć zdarzają się w nich problemy z elektroniką. Z 1000-czkami nie miałem styczności, więc trudno mi powiedzieć czym one grożą, ale jako początek zabawy w Mamiyę może być - korpus można później wymienić na nowszy, szkło zostanie. Na początek można też kupić 645E - są tanie, za to nowe, bo produkowane od niedawna. Sam korpus jest dość badziewny, nie jest niestety modularny i ma wizjer lustrzany (co jest fatalne), ale działa niezawodnie i ma AE (co w średnim formacie nie jest takie oczywiste).

  5. #25

    Domyślnie

    Do czego zamierzam używać średni format? W większości do fotografowania ludzi zrówno z oświetleniem studyjnym jak i bez - streetfoto na pewno sobie odpuszczę

    Cytat Zamieszczone przez slaw74 Zobacz posta
    Jacku nie koniecznie musialby byc ten.... rozumiem ze polecasz RZ67 bo masz i napewno jestes zadowolony. A swoja droga ktory analog nie jest "kilkudziesiecioletni" lub przynajmniej "kilkunasto"...
    Mój FM3A i 4 stałki MF - wszystko nowe.
    Ostatnio edytowane przez Robert W ; 25-11-2006 o 17:35

  6. #26

    Domyślnie

    wkrass a dlaczego wybrales akurat wschodni sprzet??? a nie chociazby wspomniana 645 1000
    Raczej nie wybieralem. Majac mozliwosc kupienia sprawdzonego i kompletnego systemu Kijewa (30mm - 300mm) wykorzystalem okazje i przytargalem wszystko za wielka wode. Uzywam tego sprzetu od z gora dziesieciu lat i robiac 5-10 rolek fimu rocznie nie mam na co narzekac.
    Jak maja sie sprawy ze srednim formatem w Polsce - nie wiem. Tutaj zas, jezeli zamyslalbym o wiekszym formacie, to bralbym pod uwage co najmniej 6x7. Jezeli slowem-kluczem jest "TANIO", to Mamiya RB67 i Koni-Omega tu pasuja. W koncowym bilansie jednak owe "TANIO" okazuje sie czesto iluzoryczne. RB67 i Koni maja czesciej niz rzadziej wysoki milaz i wizyta w serwisie bywa jednak nieunikniona. Koni-Omega to moim skromnym zdaniem ciekawy system (choc nie kazdy lubi dalmierzowce) i czesto tanszy niz RB67. Na dylematy "jaki obiektyw do..." nie ma tu miejsca, gdyz w systemie sa zdaje sie tylko trzy lub cztery szkla.
    Pentax 67 jest drozszy, poza tym interesowalby mnie tylko korpus z podnoszonym lustrem.
    Jest jeszcze jedna opcja: aparat mieszkowy 6x9. Sprobowalem i polecam, szczegolnie w teren. Niektore modele sa owszem drogie, po inne -niewytlumaczalnie- nikt nie chce sie schylic.
    spojrz tu:
    http://certo6.com/

  7. #27

    Domyślnie

    Zatem Jacku i Czornyj do Was panowie sie zwracam po wskazowki...
    Tak mamiya, radzicie 645... tylko napiszcie dokladnie jaki model, a z google juz sobie ja obejrze.
    Jacek wspominal ze sa nowsze modele z wymiennymi kasetami (fajna opcja) czy macie tu na mysli 645pro ??
    No i miloby bylo gdybyscie wskazali cos niedrogiego.... w miare mozliwosci oczywiscie.
    Nie chce sie rzucac pelna geba na sredni format... ot cos dla juniora

  8. #28

    Domyślnie

    Wersja optymalna - 645Pro lub 645ProTL z pryzmatem AE (modularne - wymienne kasety, pryzmaty)
    Wersja ekonomiczna - 645E (niemodularna - na stałe wizjer lustrzany i kaseta zintegrowana z korpusem)

    A do tego prawdziwa gratka - takich obiektywów już się nie robi:
    http://www.allegro.pl/item142926872_...obiektyw_.html
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 25-11-2006 o 21:48

  9. #29
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    tak, 645 pro http://www.allegro.pl/item142452969_...warancja_.html
    645 pro tl http://www.allegro.pl/item143598306_...r_okazja_.html
    http://www.allegro.pl/item142000364_...gwarancja.html
    to wcale nie są okazje - bywają w niższych cenach, albo w tej cenia ale z dodatkowymi obiektywami.

    http://www.allegro.pl/item143602335_...ektywami_.html
    To jest bardzo fajny zestaw. Format jeszcze wiekszy, bo 6x9, ale ten typ niestety jest bardzo ciężki w użyciu.
    Tam jest albo wymienna matówka - dobre przy zdjęciach statycznych (choć Borys Czonkow robił też modelki)
    albo dalmierz. Nie ma lustra. 3 obiektywy, migawka centralna.
    Fotografowanie nim wymaga spokoju, zastanowienia, pracuje się tym pomalutku, zmusza do myślenia. To odwrotność cyfry.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #30
    sailor
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Wersja optymalna - 645Pro lub 645ProTL z pryzmatem AE (modularne - wymienne kasety, pryzmaty)
    Wersja ekonomiczna - 645E (niemodularna - na stałe wizjer lustrzany i kaseta zintegrowana z korpusem)

    A do tego prawdziwa gratka - takich obiektywów już się nie robi:
    http://www.allegro.pl/item142926872_...obiektyw_.html

    no jest jeszce wersja AFD - wydatek rzedu 6-8kpln jak dobrze poszuaksz .. zaleta sa obiektywy AF i mozliwosc podpiecia cyfrowych pleckow .. niestety (jesli sie nie myle - czornyj popraw jesli tak ) nie ma mozliwosci podpiecia obiektywow starszego typu.. no i cena 3 razy taka na jak za pro czy protl

Strona 3 z 71 PierwszyPierwszy 123451353 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •