Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Odszumianie

  1. #1

    Lightbulb Odszumianie

    Teraz pytanie z innej beczki.
    Czy istnieje w NX-ie możliwość odszumiania tylko wybranego fragmentu zdjęcia? Powiedzmy, że część ujęcia jest w głebokim cieniu i tam właśnie jest widoczny (dość mocno) szum. Pozostała część jest akceptowalna (jasne partie, prawie białe).

  2. #2

    Domyślnie

    jest. wybierasz odszumianie jako nowy step/krok i dodajesz do tego maske na obszarze, ktory Cie interesuje. Jednoczesnie mozesz w tym przypadku takze zadecydowac czy ma byc odszymiany tylko kanal luminancji, czy chrominancji czy oba (w czesci Opacity).

    pzdr.
    A.

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz w ten sposób tworzyć maski o różnym poziomie odszymiania, w zależności od tego gdzie i jak mocno szum przeszkadza. Przy odszumianiu selektywnym (np. będącego poza strefą ostrosci tła) warto poeksperymentować także z parametrem Sharpening - zamiast domyślnych 5 ustawić mniejszą wartość. Poza tym, fajnie jest użyć odwrotnych masek do wyostrzania (zamiast wyostrzania całego zdjęcia).
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję Paweł za podpowiedzi. Właśnie miałem się o to zapytać (odwrotne maski wyostrzania - jak to ująłeś).
    A jakie parametry wyostrzania proponujesz stosować (Ty lub któryś z forumowiczów) do krajobrazów, architektury lub portretów? Wiem, że już było na ten temat i próbowałem różnych ustawień. Np Odella, ale tak jak już ktoś wspomniał, są trochę za ostre.
    Ja osobiście próbuję 40/4/4 i w porównaniu z LR fotki są naprawdę lepszej jakości. Ale wcąż wydaje mi się, że trochę zbyt przeostrzone. Może to kwestia przyzwyczajenia. Nie wiem. Będę musiał to sprawdzić wywołując konkretne zdjęcia na papierze.
    Aha! Jeszcze jedna sprawa. Czy parametry wyostrzania (ustawianie unsharp mask) mają duże znaczenie jesli idzie o czułość ISO? Mam na myśli to, że im większa czułość, tym bardziej trzeba uważać z parametrami?

    Pozdrawiam
    Mirek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •