Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Talking jakie filtry i oslony przeciwsloneczne na poczatek?

    hey
    ostatnio bardzo mi pomogliscie i dlatego zdecydowalam sie napisac ponownie
    ...jak juz kiedys wczesniej wspominalam dopiero zaczynam moja przygode z fotografia i dlatego prosze Was jeszcze raz bardzo goraco o pomoc ( i wyrozumialosc jesli chodzi o moje pytania - przeciez kazdy z Was kiedys zaczynal ) ))))

    zamowilam juz swoj ''zestaw startowy'' :
    *Nikon D90
    * AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6 G ED VR
    * AF-S VR Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6 G IF-ED
    * AF-S Nikkor 50mm f/1.4 G
    * statyw Velbon Sherpa 600R
    * oraz 5 ksiazek ''bez tajemnic'' Bryan Peterson (kreatywna fotografia, ekspozycja, czas naswietlania, zblizenia i makrofotografia, fotografia portretowa) - jestem w trakcie zglebiania wiedzy ;p
    * torbe tez juz mam

    ...a teraz zastanawiam sie co jeszcze potrzebuje na poczatek - jakie oslony przeciwsloneczne (ktore dokladnie i czym one sie od siebie roznia?) i jakie filtry do moich obiektywow - takie minimum na poczatek do zglebiania wiedzy i poznawania mozliwosc aparatu dla amatora?
    jaki sprzet do czyszczenia i pielegnacji ? jaka karte?
    i czy moze cos jeszcze polecacie ze swojego doswiadczenia, bez czego nie da sie obejsc?

    z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam wszystkich serdecznie ))))

  2. #2

    Domyślnie

    do pierwszych dwóch osłona przeciwsłoneczna zdaje się jest w zestawie, w 50mm nie wiem. anyway, nie są to rzeczy, bez których nie da się żyć.
    karty polecam sandiska, najlepiej z tych szybszych serii, aczkolwiek nie ma tez co przeginać w drugą stronę

    do czyszczenia używam szmatki takiej do okularów, działa znakomicie
    filtry sobie na razie odpuść, ewentualnie jakieś ochronne, typu uv.
    miłej lektury

  3. #3

    Domyślnie

    50f1.4G też ma w zestawie osłonkę.
    Pozdrawiam
    Jacek
    "Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr"

  4. #4

    Domyślnie

    moja ( z utesknieniem oczekiwana ) przesylka jeszcze nie doszla i nie wiedzialam, ze te oslony sa w standardzie

    a pozniej jakie filtry mam kupic? dajcie jakies linki bo jeszcze jestem zielona a niechcialabym przez swoj brak wiedzy narobic sobie szkody z tak wielkim sprzetem czytalam ze filtry sa potrzebne zeby chronic optyke przed kurzem, kroplami wody itp. oraz zeby wzmocnic efekty (polaryzacyjne) ale nie wiem ktore kupic bo wybor jest naprawde duzy i taki ktos jak ja glupieje ;p

  5. #5

    Domyślnie

    jak masz tyle kasy żeby na start zaopatrzyć się w zestaw jak powyżej na filtrach tez nie oszczędzaj tylko bierz najdroższe Hoye (UV-ki) i B+W (polary) i ew. jakiś szary (jeśli w ogóle wiesz jakie ma zastosowanie).
    Ostatnio edytowane przez ripride ; 29-03-2010 o 22:25

  6. #6

    Domyślnie

    ripride - a moglbys mi wyslac jakiegos linka, albo najlepiej pelne nazwy tych filtrow ktore polecasz?

    bylabym wdzieczna ))


    Ps: nie mieszkam w polsce tutaj perspektywy wydaja sie bardziej kolorowe ...i przez to zestawy na start tez )) hehe

  7. #7

    Domyślnie

    o zastosowaniu i filtrach jeszcze nie wiem nic nie doszlam do tego jeszcze w ksiazkach
    dlatego wlasnie pytam na forum

  8. #8

    Domyślnie

    Najlepiej przeczytaj to: http://www.optyczne.pl/5.1-Inne_test...C3%B3w_UV.html
    Masz tam teorię i praktykę. Spokojnie wystarczy ci Hoya HMC UV-0 (nie mylić z UV(B)).

    Tu jeszcze uzupełnienie: http://www.optyczne.pl/9.1-Inne_test...%82nienie.html
    D7200+D90+N10-24+N18-105VR+N70-300VR+S17-50+S50-150+N35+N85+N105+J135+T200, SB800 i parę drobiazgów

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Wołomin
    Posty
    37
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Jeśli chcesz chronić optykę to na pewno uv-kę jakąś porządną, pytanie tylko czy to na pewno Ci potrzebne. Jeśli będziesz używać sprzętu w warunkach głównie miejskich i zawsze chować do torby to nie wiem czy jest sens wydawać na to pieniądze, natomiast jeśli będziesz robić jakieś dynamiczne rzeczy w wilgotnym, zapylonym środowisku to bierz jakiś ze wzmocnionych uv-ek (np z serii hoya hd). Do tego obowiązkowo jakiś polar nakręcany na obiektyw, ja mam Marumi i naprawdę polecam. Jeśli planujesz krajobrazy, zachodzące słońce itp pomyśl też o systemie cokina lub podobnym i jakimś filtrze połówkowym, w takich sytuacjach naprawdę się przydaje, chociaż można go zastąpić hdr-em. Do czyszczenia matrycy oczywiście lenspena, ale to już sama musisz zdecydować czy wolisz ryzykować czy bulić w serwisie. A co do kart to sandisk bądź lexar, sam mam 2 sandiski extreme III i bardzo sobie chwalę, ale to CFy, także jak to wygląda z sd to muszą powiedzieć koledzy. Ale myśle ze podobnie, bo to jednak porządna firma jest
    Mój blog - zdjęcia, tematy fotograficzne oraz okołofotograficzne.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •