Close

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 78 z 78
  1. #71
    svn
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Remol71 Zobacz posta
    Co autor miał na myśli to nie wiem. Widzę zdjęcie. Widzę je na moim monitorze i mogę porównać z innymi zdjęciami. Widzę kolejne próby osiągnięcia akceptowalnego wyniku, czynione przez kolejnych Forumowiczów.
    Autor trafił w sedno. Wystarczy odpalić wikipedię i poczytać co to jest profil barwny i dlaczego u każdego z forumowiczów to samo zdjęcie może wyglądać inaczej. I dlaczego tylko kolega Zbigniew będzie w stanie jako jedyny odwzorować kolor skóry i odpowiedni jej ton u swojej żony.

    A jeśli ktoś od czytania woli praktykę to wystarczy wziąć jakiekolwiek zdjęcie i wciągnąć w Photoshopa i w opcji Edit wybrac "Assign Profile" (Przydziel profil) i zmienić jak się ma sRGB na zdjęciu na Adobe RGB i podziwiać różnice. I teraz pytanie - z jakiego profilu korzystamy? Bo jak kolega Zbigniew odpala u siebie zdjęcie w sRGB a ktoś inny w Adobe RGB i obydwaj próbują skorygować tonalnie zdjęcie - to od razu są skazani na porażkę. I teraz najciekawsze - profil JPG wyśiwetlanego na stronie www, w tym forum itd. jest zawsze wyświetlany w sRGB. Teraz pytanie - czy ten wątek ma sens? Tak, jeśli spróbujemy obrobić zdjęcie w taki sposób aby podobało się autorowi wątku. Nie da się go obrobić tak aby się każdemu podobało.

    W skrócie:

    Monitor korzysta ze swojego profilu barw
    Photoshop korzysta z innego profilu barw (i nie tylko PS, bo wszystkie inne wynalazki również) niż monitor
    Przeglądarka WWW wyświetla sRGB czy nam się to podoba czy nie
    Pytanie w ilu % ilość wyświetlanycn barw na monitorze pokrywa się z profilem używanym w programie graficznym?
    Ile dany użytkownik barw rozróżnia? (Daltoniści mają ułatwione zadanie). Ja mam słaby wzrok i rozróżniam +- 20 milionów barw, ale już mój kolega w firmie na teście komputerowym wykazał że ma sokoli wzrok i rozróżnia tylko 2 miliony barw. Ile milionów z tych milionów monitora jesteśmy w stanie odróżnić?

    No dobra, to tyle w wielkim skrócie bo temat jest bardzo głęboki i nie da się znaleźć gotowego uniwersalnego rozwiązania bez dobrego antałka piwa :P

    Pozdrawiam serdecznie.

  2. #72

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez svn Zobacz posta
    Monitor korzysta ze swojego profilu barw
    Photoshop korzysta z innego profilu barw (i nie tylko PS, bo wszystkie inne wynalazki również) niż monitor
    Przeglądarka WWW wyświetla sRGB czy nam się to podoba czy nie
    3 zdania i 3 bzdury. Poczytaj chłopie o Color Managemencie, bo to obciach głosić takie herezje.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  3. #73

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    3 zdania i 3 bzdury...
    Chyba nie doczytał Pan do końca . Z resztą wcale się temu nie dziwię...

  4. #74

    Domyślnie

    Żaden skrót nie powinien generować nieprawdziwych stwierdzeń, nie uważasz? I darujmy sobie panowanie, w ęternecie wygląda to tak... dziwacznie?
    I'm one of those bad things that happen to good people

  5. #75

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    Żaden skrót nie powinien generować nieprawdziwych stwierdzeń, nie uważasz? I darujmy sobie panowanie, w ęternecie wygląda to tak... dziwacznie?
    Kontekst mojej "wypowiedzi" był zgoła inny niż Pan zrozumiał. W sumie mogłem zapytać czy tylko trzy...

  6. #76

    Domyślnie

    Ja myślę, że problem jest w domyślnym profilu jaki Lightroom nadaje zdjęciom podczas importu (zakładka 'camera calibration'). U mnie było to 'adobe standard'. Spróbuj użyć 'camera neutral' albo jakiegoś innego. To jest bardzo dobry punkt wyjścia. U mnie automatycznie podczas importu nakłada 'camera neutral' i jest dobrze.

  7. #77

    Domyślnie

    Ja sobie sucharka odgrzeję..

    Korekcja koloru w takiej scenie nie jest trudna. Wystarczy kilka kroków i zasadniczo mamy zdjęcie o dobrym kontraście i kolorach. Najwygodniej będzie nam sfotografować co jakiś czas (wraz ze zmieniającymi się warunkami) tablicę na której znajdziemy idealnie czarny kolor, idealnie biały oraz średnią szarość.

    1. Otwieram fotkę w PS, dodaję warstwę dopasowania krzywe (curves).

    2. W menu krzywych klikamy dwukrotnie na każdy kroplomierz, zmieniając jego wartości RGB:
    czarny (lewy) - 5, 5, 5, / szary (środkowy) - 133, 133, 133 / biały (prawy) - 250, 250, 250
    następnie klikamy OK potwierdzając użycie tych wartości jako domyślnych.

    3. Otwieramy znów naszą, wcześniej utworzoną warstwę dopasowania i zaczynamy korektę w tej kolejności:
    - czarnym kroplomierzem odnajdujemy idealnie czarną powierzchnię i klikamy w nią (krótkie portki faceta w tle)
    - białym odnajdujemy najjaśniejsze miejsce na zdjęciu, które ma pozostać nieprzepalone i klikamy w nie (przepał na ramieniu tego samego faceta w tle)
    - szarym kroplomierzem szukamy powierzchni idealne szarej lub tej, na którą chcemy ustawić WB i klikamy w nią (oko)

    - na końcu, odznaczając kroplomierze, możemy dokonać korekty jasności i kontrastu gnąc główną krzywą

    Za każdym razem możemy sobie pomóc wybierając opcję "show clipping" (pokaż odcięcia?). Kroplomierzy można używać wielokrotnie, aż do pożądanego efektu. Na końcu można ustalić dodatkowo punkt czerni na krzywych. Wygodniej będzie klikać na sfotografowaną tablicę, a zapisane krzywe przenosić na kolejne zdjęcia wykonane w tych warunkach.


    Oto co otrzymałem:




    Efekt idealny nie jest, bo i powierzchnie na które próbkowałem nie odpowiadały idealnie założeniom. Poza tym obrabiałem jpg zrobiony przez inną osobę.


    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez d.prowadzisz ; 05-09-2011 o 13:36

  8. #78

    Domyślnie

    Przeczytałem większość postów tego wątku.
    Mowa jest o subtelnych odcieniach skóry i cały czas za przykład służy jedno zdjęcie.
    Zwrócono uwagę na różnicę w oświetleniu tła i modelki. Ale uderzyło mnie, że nikt nie zwrócił uwagi na ogromną różnicę w wyglądzie skóry na dekolcie i na twarzy. Powód jest jasny - inne kąty, inny udział niebieskiego światła ze strony nieba. Uzyskanie idealnej korekcji na takiej klatce nie jest możliwe, zawsze bardziej spodoba nam się albo uzyskany wygląd skóry na twarzy, albo na dekolcie. To jak próba skorygowania balansu bieli na zdjęciu w słoneczny dzień pod zielonym drzewem, z przeświecającymi blikami.
    Żeby dyskutować o subtelnościach oddania tonu skóry należałoby użyć zdjęcia o zrównoważonym oświetleniu, bo na takim przykładzie jak tutaj - nie dojdzie się do jednoznacznych rezultatów.
    Nikon D600, D7100,
    Nikkory: 28-80, 50 F:1.8D, 18-55 F:3.5-5.6 G II ED (DX), 80-200 F:2.8, Sigma 170-500 F:5-6.3D, Sigma 14 F:2.8 fish eye, Sigma 70-200 F:2.8 APO DG HSM, Tamron SP 10-24 F:3.5-4.5 DX, kilka zacnych manualnych stałek.

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •