Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18
  1. #11

    Domyślnie

    Pozwólcie że odświeżę
    Planuję przerobienie D40 pod fotografie IR.
    Wiem iż w tym celu muszę wymienić Filtr Dolnoprzepustowy na filtr IR. Można to zrobić w specjalnych punktach ale kosztuje majątek i robią to tylko ze swoimi filtrami. Mnie interesuje docięcie i montaż IR Cokina. Jak wiadomo każdy filtr ma trochę inny zakres przepuszczania światła i akurat ten Cokina przypadł mi do gustu.
    Teraz pytania.
    1. Czy znacie może kogoś/zakład w PL kto jest w stanie dociąć filtr Cokina na wymiar filtra dolnoprzepustowego? Pytałem w wielu zakładach ale albo nie tną żywicy bo się nadtapia, śmierdzi itp, albo docinają tylko soczewki.
    2. Filtr Cokina jest grubszy niż dolnoprzepustowy. Czy to oznacza konieczność kalibracji AF?
    Ps. Szkoda że nie ma już zdjęć

  2. #12

    Domyślnie

    Nie wertowałem wątku, ale czy jesteś pewien, że musisz mieć ten filtr na matrycy? Nie możesz użyć filtra IR jak zwykłego filtra przed przednią soczewką obiektywu? Oczywiście najpierw skalpując matrycę.
    Odkrywczy truizm [404]<br>
    Picasaweb - Krystian Baranowski

  3. #13

    Domyślnie

    Samo zdjęcie filtra dolnoprzepustowego wiąże się chyba z kalibracją AF
    Owszem można tak jak mówisz, ale sprawia to problemy z kadrowaniem, bo przez wizjer widzisz ciemność.

  4. #14

    Domyślnie

    Używając Cokina nie masz wielkiego problemu ze zdjęciem filtra. Nie martwiłbym się też AFem przy zdjęciach IR - czasy naświetlania nie będą raczej krótkie. BTW, niektóre szkła mają znacznik do ostrzenia w IR, więc nie wiem, czy filtr na matrycy rozwiąże problem.
    Odkrywczy truizm [404]<br>
    Picasaweb - Krystian Baranowski

  5. #15

    Domyślnie

    Owszem, z filtrem widzisz ciemność, ale co to za problem skadrować bez filtra? Kiedy zamontujesz IR nad matrycą nie będziesz mógł robić żadnych innych zdjęć niż właśnie IR, a to trochę niepraktyczne. Znacznie lepszym imo pomysłem jest oskalpować matrycę i używać zewnętrznych filtrów .

  6. #16

    Domyślnie

    Inna sprawa jak oskalupejsz matryce i zostawisz ją odsłoniętą to będzie znacznie bardziej podatna na kurz i uszkodzenia. Mnie zastanawia jak ustawić balans bieli po dołożeniu filtru IR przed matrycą. Bo zdjęcia zielonej trawy jucz nie zrobię ...

  7. #17

    Domyślnie

    Balans bieli do ustawienia na Rawie w programach do tego celu przystosowanych.
    A co do samego aparatu to "na co dzień" i tak używam d80, a d40 miała być tylko do IR

  8. #18

    Domyślnie

    Zabawie się w górnika, możne ktoś z szanownych forumowiczów ma na zbyciu docięty filtr do D50 ewentualnie posiada jakieś namiary ? Serwis za przerobienie body liczy sobie niebagatelne sumy.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •