Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Jak przystosować aparat do fotografii w podczerwieni -D50 IR

    Na początku pragnę przeprosić adminów jeśli mój tutorial powinien znaleźć się w innym miejscu forum. Co prawda nie jest to obróbka zdjęć, ale jest to tutorial. Nie znalazł się na forum D40-D5000 ponieważ może służyć też w przypadku innych modeli aparatów, co prawda budowa ich będzie inna, natomiast zasada pozostaje ta sama. Całkowicie zdaję się na waszą łaskę szacowni Adminowie i jeśli chcecie przenieść mój temat, nie będę protestował.

    Zaraz potem pragnę przeprosić wszystkich adeptów sztuki fotograficznej za słabej jakości zdjęcia. W chwili pracy nad aparatem nie myślałem nad jakością, kompozycją, balansem bieli, ekspozycją, oświetleniem itd. itp. a tylko o dokumentacji tego wiekopomnego dzieła, by mogło się ono przydać następnym pokoleniom IRowców.

    Kolejno chcę przeprosić wszystkich, jeśli popełnię jakiś błąd merytoryczny w rozumowaniu lub opisie i proszę o jak najszybsze skomentowanie tego w tymże temacie.

    Następnie pragnę podziękować koledze Skibkowi (mam nadzieję, że tak się Go domienia), za fotograficzną inspirację do budowy aparatu IR oraz przesłane wskazówki, a także wszystkim wypowiadającym się w temacie dotyczącym fotografii w podczerwieni.

    Jeżeli ktoś poczuł się urażony swoją nieobecnością w przeprosinach i podziękowaniach, bardzo proszę o kontakt na pw, postaram się temu jak najszybciej zadość uczynić.

    Do dzieła!!!

    NARZĘDZIA:

    - penseta lub pinceta (wedle uznania)
    - śrubokręt krzyżakowy do bardzo małych śrubek
    - szlifierka kątowa (moja ulubiona do precyzyjnej pracy) lub optyk
    - ściski stolarskie
    - papier toaletowy
    - folia stretch
    - taśma klejąca
    - słomka
    - odkurzacz

    PRZYGOTOWANIE MENTALNE:

    Najlepiej posiadać przynajmniej dwa body i do celu przeróbki użyć tego gorszego, chyba, że ktoś woli inaczeji. W ramach przygotowań trzeba wyzbyć się przywiązania do tego body i uśwaidomić sobie, że istnieje ryzyko spowodowania nieodwracalnej dezintegracji naszego ukochanego sprzętu. Pracę najlepiej rozpocząć, gdy iloczyn pragnienia posiadania aparatu do podczerwieni i ekscytacji przewyższy iloczyn zdrowego rozsądku i świadomości swoich kompetencji. Dla kurażu można strzelić sobie piwko, absolutnie nie zaszkodzi, a może dużo pomóc.

    UMIEJĘTNOŚCI ORAZ CECHY ABSOLUTNIE NIEZBĘDNE:

    - niezachwiana koordynacja psychoruchowa
    - stalowe nerwy

    UMIEJĘTNOŚCI KTÓRYCH ABSOLUTNIE NIE POTRZEBA:

    - znajomość elektroniki
    - znajomość znaków drogowych
    - znajomość wszystkich prezydentów USA

    PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE:

    - filtr do podczerwieni - ja kupiłem cokina, który jest wykonany z plastiku, by móc samemu go sobie przyciąć, kolega Skibek, mam nadzieję, że mogę upublicznić tę wiadomość, skorzystał z filtra szklanego, który został odpowiednio docięty przez optyka. Niejako filtry szklane są lepszej jakości od plastikowych, ale trudniejsze w obróbce. Oczywiście niezależnie od rodzaju filtra można jego obróbkę zlecić optykowi.
    - instrukcja serwisowa do aparatu - bardzo ułatwia sprawę, zwłaszcza jeśli masz inny aparat niż D50

    UWAGI OGÓLNE:
    - najlepiej w czasie pracy korzystać z instrukcji serwisowej oraz tegoż tutka, ryciny z instrukcji i tutejsze zdjęcia powinny pomóc w załapaniu o co biega
    - aparat zbudowany jest dość solidnie, więc nie trzeba się obawiać, że coś pęknie, oczywiście poza przypadkami gdy użyjemy dużej dawki siły
    - wszystkie śrubki koniecznie odkładajcie oddzielnie i zapisujcie do czego mają być użyte przy skręcaniu, mi zawsze kilka z nich zostaje po ponownym złożeniu
    - wszystkie zastosowane zmiany konstrukcyjne mają charakter odwracalny

    Do dzieła po raz drugi!!!

    1. Odkręcić śrubki mocujące podstawę aparatu. Odkręcamy tylko te śrubki, które znajdują się na obwodzie podstawy, czyli te, które są najbliżej jej krawędzi i zdejmujemy podstawę. Gdy nie chce zejść, znaczy, ze nie wszystkie śrubki są odkręcone. Pragnę dodać, że jakość śrubokręta w całym przedsięwzięciu ma kluczowe znaczenie. Jeśli mamy kiepski śrubokręt zepsujemy główkę śruby i nie będzie się ona nadawała do odkręcenia. Pomocne będzie tylko jej rozwiercenie co widać na przypadku śruby w dolnym, lewym rogu.


    2. Odkręcamy śrubki mocujące boczne panele obudowy aparatu. W tym przypadku są to dwie śrubki, których już nie ująłem na zdjęciu. Wystarczy popatrzeć na boczne panele i zobaczyć, w którym miejscu są mocowane do podstawy i tam odkręcić śrubki. Nie trzeba się martwić jeśli odkręcisz za dużo, zawsze można przykręcić to z powrotem.


    3. Odkręcamy dwie śrubki mocujące lewy panel boczny.


    4. Odkręcamy dwie śrubki mocujący prawy panel boczny.


    5. Po odkręceniu wszystkich śrubek zdejmujemy tylny panel z wyświetlaczem, pamiętając, że jest on przyczepiony do reszty taśmą przewodów. Żeby wypiąć taśmę wystarczy ją pociągnąć, najlepiej w kierunku w którym wychodzi z gniazda.


    6. Tak wygląda tylny panel. Gdyby pękł monitor można go zmienić w 5 minut.


    7. Odkręcamy śrubkę mocującą prawy panel boczny, która znajduje się w komorze aparatu.


    8. Zdejmujemy panel prawy boczny.


    9. Zdejmujemy prawy panel boczny.


    10. Pod lewym panelem znajduje się sporych rozmiarów kondensator. Instrukcja podaje konieczność jego rozładowania, parametry - 2KiloOhm/5Watów. Osobiście nie wiedziałem jak to zrobić (brak znajomości elektroniki), więc uważałem. Kondensator potrafi zdrowo kopnąć. Po pierwszym razie myślałem, że się rozładował, przy drugim zrozumiałem, że się myliłem, przy trzecim dotarło do mnie jak wielki to był błąd. Dla uspokojenia dodam, że nie zatrzymałem się tylko na matrycy, ale doszedłem do mechanizmu migawki, wtedy aparat jest już w częściach i trudno go tak złapać, żeby nie poznać mocy kondensatora. Zachęcam zatem do jego rozładowania, może ktoś mądrzejszy napisze w poście, jak najlepiej to zrobić.


    11. Odkręcamy 3 śrubki mocujące ekran.


    12. W dwóch miejscach ekran jest przylutowany do płytki, najlepiej go odlutować. Jeśli nie macie pod ręką lutownicy, można go odciąć jakimiś cążkami do metalu. Przy składaniu można go przylutować, ja tego nie zrobiłem i chyba wszystko gra.


    13. Odpinamy wszystkie taśmy oraz białe przewody.


    14. Można sobie pomóc pensetą lub pincetą.


    15. Gniazda taśm mają brązowe listki zatrzaskowe. Przy składaniu podnosicie te listki do góry i wpinacie taśmę.


    16. Następnie opuszczacie listek, dopiero wtedy taśma jest prawidłowo zamocowana.


    17. Instrukcja serwisowa podaje, że przewody po lewej stronie płytki trzeba odlutować, jeśli jest się uważnym, nie trzeba tego robić. Z konieczności przeczyszczenia mechanizmu migawki, wyciągnąłem ją i nie musiałem wylutowywać żadnego z przewodów.


    18. Po płytką widzimy tylną stronę modułu matrycy, wystarczy odkręcić trzy śrubki mocujące i matryca jest nasza.


    19. Tak wygląda aparat z wyciągniętą matrycą. By wyciągnąć migawkę, trzeba dalej rozbierać aparat, my w tym miejscu przestaniemy.


    20. Odkręcamy śrubki mocujące ramkę matrycy.


    21. Wszystkie cztery.


    22. Zdejmujemy pierwszą ramkę.


    23. Zdejmujemy drugą ramkę i zdejmujemy filtr.


    24. Trzeba uważać przy zdejmowaniu filtra żeby nie pękł. Najlepiej to zrobić w którymś z rogów. Filtr nie jest przyklejony, ale dość mocno przylgnięty do gumowej uszczelki otaczającej matrycę.


    25. Podziwiamy filtr.


    26. Podziwiamy filtry.


    27. Oklejamy cokina folią stretch, żeby się nie porysował, po czym przykładamy zciągnięty filt i nożykiem zaznaczamy linie cięcia.


    28. Z jednego cokina można zrobić trzy filtry.


    29. Starannie chowamy filtr do koperty, lub gdzieś indziej. Za jakiś czas może znudzić się nam IR lub druga puszka odmówi posłuszeństwa.


    30. Przygotowujemy szlifierkę do pracy, zakładamy cienką tarczę, po czym całość solidnie mocujemy do biurka. Dobrze osłonić wszystko wokół ponieważ pył z cokina jest bardzo drobny i chętnie przywiera do wszystkich powierzchni.


    31. Włączamy szlifierkę, by sprawdzić, czy wibracje nie spowodują jej odpadnięcia od biurka. Nie chcielibyśmy, by w trakcie cięcia filtra, włączona szlifierka spadła nam na nogę.


    32. Wycinamy trzy filtry. Nie muszą mieć idealnych kształtów, tolerancja jest dość duża. Pozostałe 2 możemy sprzedać kolegom z forum. Po cięciu filtry oblepione są pyłem, najlepiej go zmyć czystą wodą i wytrzeć miękkim papierem toaletowym.


    33. Jako, że całość operacji była przeprowadzona w sterylnych warunkach, w których znajdują się dwa puszczające sierść koty, trzeba było matrycę i filtr odpowiednio wyczyścić. Do tego celu skonstruowałem odpowiednią ssawkę do odkurzacza. Zakładamy najmniejszą ssawkę i wkładamy do niej słomkę, a całość sklejamy szczelnie taśmą klejącą tak, żeby całe powietrze do odkurzacza dostawało się tylko przez słomkę. Należy uważać, bo odkurzacz się przegrzewa i przy zbyt długiej pracy może jej odmówić. Matrycę czyścimy starannie nie dotykając jej, patrzymy pod światło, czy nic nie zostało. Tak samo postępujemy z filtrem.


    34. Podziwiamy efekt naszej ciężkiej pracy.


    35. Jesteśmy teraz w punkcie, w którym, by posunąć się dalej musimy się cofnąć do poprzednich punktów. By złożyć wszystko w jedną całość postępujemy odwrotnie do tego co robiliśmy wcześniej. Po skończonej pracy zastanawiamy się, gdzie nie wkręciliśmy kilku śrubek.


    KWESTIE TECHNICZNE:

    Kolega Skibek twierdzi, że grubość obu filtrów powinna być taka sama, żeby aparat ostrzył prawidłowo. Nie jestem tego wstanie jednoznacznie potwierdzić ponieważ nie mam filtra o takiej samej grubości. Faktycznie przy AF trochę trzeba skorygować manualnie.

    Ostrzone było na wyraz wybór w środkowej części kadru.


    Po korekcji ostrość jest w pełni akceptowalna.


    W razie pytań, korekty lub wątpliwości proszę pytać. POWODZENIA
    Ostatnio edytowane przez Kardynał ; 26-02-2010 o 01:05

  2. #2

    Domyślnie

    Świetna robota! na pewno się przyda Tarcza w szlifierce jest jakaś specjalna czy po prostu ma być cienka?
    How do I do that? I f***ing try. - Gary Vaynerchuk
    !BLOG

  3. #3

    Domyślnie

    Tarcza cienka do metalu ze względu na to, że szybciej i precyzyjniej się nią tnie, no i powstaje mniej pyłu. Można ciąć również piłką ręczną.

  4. #4

    Domyślnie

    Co najciekawsze nie trzeba robić tylko w M, wystarczy wprowadzić korektę ekspozycji około +1EV i naświetla matrycę prawidłowo. Czasy zdjęć są nieco dłuższe niż przy standardowej fotografii.

  5. #5

    Domyślnie

    Kardynał napisz proszę jakie wymiary ma ten filtr dolno przepustowy? I korekcja ostrości to manualnie czy jakoś w puszce kręciłeś?

  6. #6

    Domyślnie

    Kolego a jakiej grubosci jest oryginalny filtr na matrycy? Prosze o odp.

  7. #7

    Domyślnie

    Filtr składa się z dwóch warstw. Wielkość całego filtra to 29,5x25mm, przy czym zielona warstwa (czyli prawdopodobnie filtr właściwy) ma wymiary 29,5x21mm. Widać to na zdjęciach. Grubość całości to ok 1,5 mm. Niestety nie posiadam suwmiarki, więc na oko dolna płytka ma jakieś 0.9, a górna 0,6.

  8. #8

    Domyślnie

    szacuneczek...
    jak zakupie nastepce to mojego tez przerobie
    D7000 _____ S10-20 ____ T17-50 ____ N50 ____ T90

  9. #9

    Domyślnie

    Brawo za samozaparcie
    MarcinWilk

  10. #10

    Domyślnie

    Fotek coś nie widzę... za to znalazłem takie coś w necie http://www.lifepixel.com/ir-tutorial...structions.htm
    "Od życia bez łez, do łez nad życiem swoim"

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •