Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie D40 - zużycie aparatu? uszkodzenie? czy może wszystko jest ok?

    Witam

    Szukałem na forum odpowiedzi na moje pytania ale niestety nie znalazłem. Jeśli jednak istnieje jednak gdzieś jakiś podobny temat, prosiłbym o link do niego

    Wracając do mojego problemu: chodzi o aparat Nikon D40. Kupiony jak nóweczka pod koniec maja 2008 roku. Na początku jego kariery robił wg. mnie zdjęcia dobrej jakości, ostre, i autofocus działał bardzo dobrze. Nadszedł czas na kupno innego obiektywu, dokupiłem 55-200 nikona. Zaczęło się od pojawieniu się syfów na zdjęciach - jak przypuszczam, byłą to brudna matryca. Podejrzewam, że od zmieniania obiektywów na dworzu, wpadło kilka jakiś małych syfów. Przeczyściłem matrycę (przedmuchałem powietrzem z "gruszki"). Problem znikł, ale nie na długo. Potem się pojawiły syfy których nie daje rady sam usunąć, jak uda mi się je zdmuchnąć, to zaraz się pojawiają gdzie indziej. Druga sprawa jest taka, że wydaję mi się, że aparat po jakimś czasie nagle zaczął robić gorsze zdjęcia. Kiedyś zdjęcia z niego były żywe, ostre i pełne barw. Teraz wydaję mi się jakby były bardziej "szare" i bez polotu. Nie wiem, może po prostu jakość zdjęć z tego aparatu nie robi dla mnie wrażenia bo się przyzwyczaiłem. Do tego jest trzeci problem: aparat wg. mnie gorzej ostrzy. Czasami zdarza się, że nie potrafi złapać ostrości, lub nie wyostrzy do końća.

    Podsumowywując:
    1) Syfy na matrycy - z tym sobie powiniennem poradzić, na dniach zawiozę aparat do znajomego, który obiecał mi to wyczyścić
    2) Gorsza jakość zdjęć - co może być powodem?
    3) Gorsze działanie autofocusa - pomimo tego, że aparat był moim oczkiem w głowie (zawsze w pokrowcu, na ekranie folia ochronna) to raz niestety upadł (2 miesiące po kupnie), ulamało się jedno żeberko trzymające kitowy obiektyw. Żeberko skleiłem, potem wszystko było ok. Zdjęcia też normalne robił więc to wg. mnie nie było przyczyną.

    Gdzie można przywrócić ustawienia fabryczne? Może kłopot jest w tym, że coś nieumiejętnie ustawiłem? Słyszałem też coś o wgrywaniu nowego oprogramowania do body, mógłby mi ktoś przybliżyć jak to zrobić?

    Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pit3r Zobacz posta
    Gdzie można przywrócić ustawienia fabryczne?
    Przycisk "RESET" (powinien być w okolicach gwintu na dole aparatu).
    Pozdrawiam
    Tomek
    Puszka, statyw i negatyw - takie kiedyś były czasy, a dziś to same cyfrasy...

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie obejrzałem cały aparat i nigdzie nie mogę znaleźć takiego przycisku. Tam gdzie Ty napisałeś też nic nie ma.

  4. #4

    Domyślnie

    żeby zresetować wciskasz i trzymasz przez chwile 2 przyciski oznaczone zieloną kropką, bodajże od zmiany przysłony i któryś od zoomu, przynajmniej tak mam w d40x

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pit3r Zobacz posta
    Dokładnie obejrzałem cały aparat i nigdzie nie mogę znaleźć takiego przycisku. Tam gdzie Ty napisałeś też nic nie ma.
    To teraz cała nadzieja w instrukcji obsługi
    Nie miałem nigdy przyjemności obcować z D40 a moje inne aparaty miały taki magiczny guziczek.
    Pozdrawiam
    Tomek
    Puszka, statyw i negatyw - takie kiedyś były czasy, a dziś to same cyfrasy...

  6. #6

    Domyślnie

    Żeby aparat zresetować naciskasz przycisk Info (obok spustu) i przycisk z lupą i przytrzymujesz kilka sek. Co do ostrzenia, to IMO po kompakcie albo na początku AF wydaje się super szybki, a potem się człowiek przyzwyczaja i wydaje się wolniej. Dodatkowo zrób jakieś zdjęcie na np. f/22 lub nawet wyższej i wstaw tu.

  7. #7

    Domyślnie

    Ad 1 A dmuchanie było robione aparatem w dół? Bo jak nie to tylko paprochy się przemieszczały w inne miejsce, potem wracały na matrycę.

    Ad 2 i 3 Reset zapewnie nic nie zmieni. Zimą zdjęcia też czesto wydają mi się szare i mniej ostre.
    Jest mniej światła, fokus chodzi gorzej bo pracuje w gorszych warunkach, iso trzeba używać wyższego jakość idzie w dół.
    Nie wiem jakie używałeś ustawnienia ale najżywsze i najkolorowsze zdjęcia są w trybie vivid.
    Czyli: menu fotografowania -> optymalizacja zdjęcia -> jeszcze żywsze.
    Powyższa wypowiedź to moją opinia w dniu dzisiejszym. Nie może ona służyć przeciwko mnie ani dziś ani w dniach następnych. Zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.

  8. #8

    Domyślnie

    Subiektywne pogorszenie jakości zdjęć może mieć miejsce
    1 Przyzwyczajamy się do "dobrego" i zaczyna czegoś brakować w obrazku
    2 Coś jednak przestawiłeś

    Proponuję, włącz ISO auto, wybierz tryb A i ustaw przesłonę na 5,6 i zdjęcia powinny być ostre. Możliwe jest też to, że obiektyw się rozkręca lub jest brudny (możliwe że wewnątrz)
    D40 produkuje dobrej jakości obrazki z "żywymi" kolorami. Może masz włączony tryb P - wymusza często otwarcie przesłony i w konsekwencji mniej ostry obraz.
    D2H,D700, SB800, Jupiter 37A 135, PCS ARSAT H 35 F2,8, Nikkor AiS 28 F2,8, Nikkor 80-200 F2,8, Nikkor 24-70 F2,8, Nikkor 55 F1,2, Nikkor 105 2 DC, Sigma 50 F1,4.

  9. #9

    Domyślnie

    reset nasz po lewej stronie, pod tą gumą odsłaniającą wejście mini usb.

  10. #10

    Domyślnie

    co do af to nie sprawa puszki ale obiektywu (przynajmniej d40 d60 i dx000 które nie maja własnego napędu :/). Sa szkła co ostrzą szybciej i wolniej, ciszej i głośniej, moja d40 jak narazie produkuje dość dobre zdjecia. Ja po przesiadce z kita na 50 sigmy to mam odczucie jak bym z poloneza wchodził do mercedesa, zamieniam spowrotem tylko jak brakuje kąta i rzeczywiscie mam odczucie mydełka na zdjeciach.
    Co do spraw jakości zdjęć to warto przejrzec ustawienia ISO moze WB bedzie miał jakies znaczenie jeżeli jest ustawiany recznie.
    D700 + 35 & 85
    D610 + 28 & 50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •