Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie justowanie pentacon el. 50 1.8

    Witam,

    Czy Pentacon electric 50mm 1.8, da się wyjustować, tak aby ostrzył na nieskończoność z nikonem d90?
    Kto by mi to mógł zrobić w Warszawie i ile taka usługa może kosztować?

    Posiadam dokładnie ten model: http://www.wholesaledigital.co.za/pntcnel50f1.8.htm

    Jest tu bolec który jakoś muszę zablokować aby korzystać z przysłon. Jeżeli ktoś już to robił lub ma jakiś pomysł prosze o pomoc.

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno ktoś miał do czynienia z Was z tym obiektywem, serio ja nie mam żadnego pomysłu co z tym zrobić...

  3. #3

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej nieskończoność uzyskasz tylko z przejściówką z soczewką. Tutaj problem tkwi w odległościach pomiędzy bagnetem a matrycą/kliszą w bagnetach M42 i F. Po prostu są one różne

  4. #4

    Domyślnie

    Podłączam się do pytania: Gdzie w Warszawie można wyjustować M42 tak, żeby ostrzył na nieskończoność na Nikonie.
    Koledzy justowali Sonnara, więc Pentacona też pewnie można. Bez konieczności zakupu przejściówki z soczewką.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grzybu Zobacz posta
    Najprawdopodobniej nieskończoność uzyskasz tylko z przejściówką z soczewką. Tutaj problem tkwi w odległościach pomiędzy bagnetem a matrycą/kliszą w bagnetach M42 i F. Po prostu są one różne
    Wiem, że taki problem istnieje bo inaczej nie byłoby tematu. Widziałem że niektórzy na forum mają pentacony 50 1.8...może oni podłączą się do tego tematu i coś doradzą.

  6. #6

    Domyślnie

    To i ja odświeżę.

    Na nieskończoności mi nie zależy ale maksymalna odległość ostrzenia 1.5 metra to troche mało
    Pursue happiness with diligence

  7. #7

    Domyślnie

    Na 90% wszystkie soczewki stanowią jeden blok, który w całości przesuwa się w gwincie wielozwojowym. Wystarczy go wykręcić i wkręcić z przeskokiem o 1-2 zwoje. Ograniczeniem może być tylko fizyczny brak miejsca między soczewkami a tylną pokrywą.
    Odkręcenie 3 śrubek i zdjęcie dekielka powinno wyjaśnić sprawę. Pomógłbym ale we Wrocławiu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    aha. To nie powinno być problemu żeby zrobić to samemu. Rozumiem, że przesunięcie bliżej matrycy wydłuży odległość ogniskowania, tak? Tak podejrzewam bo im dalej wkręcę pentacona w adapter tym dalej ostrzy.

    W weekend trzeba sie będzie tym zająć
    Pursue happiness with diligence

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boryszuk Zobacz posta
    aha. To nie powinno być problemu żeby zrobić to samemu. Rozumiem, że przesunięcie bliżej matrycy wydłuży odległość ogniskowania, tak? Tak podejrzewam bo im dalej wkręcę pentacona w adapter tym dalej ostrzy.
    Dokładnie tak. Czasem wystarczy tylko odkręcić jeden wkręt, który blokuje pierścień w pozycji nieskończoność. Wtedy da się pokręcić poza nią. Ale można przypadkiem wykręcić cały obiektyw kręcąc w odwrotnym kierunku.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    Justowanie mojego szkła (Pentacon 50 1.8 Multi Coating) jest dziecinnie łatwe i można wykonać bez zdejmowania go z aparatu.

    1)Palcami odkręcamy przednią, plastikową osłonę (tę z napisami). Może ona siedzieć ciasno. W takim wypadku można wziąć kawałek gumy żeby poprawić uchwyt (jest dość ciasno). Ja odkręciłem używając skórzanego pokrowca na SB-28

    2)Małym wkrętakiem odkręcamy wkręt robaczkowy na wewnętrznym pierścieniu.

    3)Palcami odkręcamy wewnętrzny pierścień

    4)Oczom naszym ukazują się trzy śrubki wokół bloku optycznego.

    5)Luzujemy śrubki i obracamy pierścień ostrości tak by wskazywał mniejszą niż nieskończoność wartość.

    6)Dokręcamy trzy srubki i sprawdzamy czy obiektyw swobodnie dokręca się do nieskończoności na skali. Jeśli nie to znowu luzujemy trzy śrubki i wydłużamy trochę zakres.

    7)Składamy wszystko w odwrotnej kolejności i cieszymy sie obiektywem.

    Ja dużo nie zyskałem- ok metra ale powinno mi to wystarczyć (max ostrzy na ok 2.5m).
    Pursue happiness with diligence

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •