Close

Strona 432 z 979 PierwszyPierwszy ... 332382422430431432433434442482532932 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 4 311 do 4 320 z 9788
  1. #4311
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    Nie, w mojej ocenie jest to mydło – z oryginalnej foty zostało dokładnie 3068x3288 px.
    Czyli po co pisać, że 1Ds, skoro to mógł być nikon D50. Wiem, wiem, po kadrowaniu ....
    No i tu dochodzimy do sedna, czyli na ile jest precyzyjnie dogadany klient z fotografem. No i w naszych warunkach klienci sa niewyedukowani i obojętnie ile będzie Mpx to będzie za mało. Tylko to nie kwestia sprzętu foto, tylko problem z klientem.

    Chciałbym zauwazyć, że można mieć 200 Mpx i szeroki kąt i to może być cały sprzet foto. Przyrodnicy mogą tym zastąpić 500 mm - kadrując. Tyko to jest paranoja. To jest dążenie do tego, by totalny laik mógł robić tak jak profi. Do tego się dąży i się nie dziwię, że amatorzy tego pożądają. Profesjonaliści tego nie potrzebują. Dziwne to, ale chodzi o to, że czym gorsze umiejętnosci tym lepszy sprzet potrzebny.


    PS
    Ciekawe, że na naszym allegro 2 bardzo znanych fotografów (mających klientów od groma) sprzedawało swoje 40 Mpx hasele, bo nie ma na te body obłożenia robotą. Wolą lecieć na małym obrazku niż na aparacie mającym 1 fps i dającym ogromne pliki. Amatorzy chcą jak najwyższej jakości. Profesjonaliści - takiej jak potrzeba do danego zadania. Z oczywistym marginesem na fanaberie klienta.

    Jesli klient chce sesje do internetu i robi mu się to D3s, to umawia się na kwotę 2 tys i jest OK. Jak on nagle chce zasłonić tym zdjęciem Pałac Kultury, to musi zapłacić 10x więcej i robi sie kolejną sesję haselem.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 25-11-2011 o 18:43
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #4312

    Domyślnie

    przepraszam, że tak wtrącę, ale znacie powiedzenie "gud enoł"? można lepieć w nieskończoność z megapikselami, z kosztami zabawek jakie są użyte w danym zastosowaniu, ale opamiętajcie się ludzie - po czym poznać profesjonalistę? po doborze odpowiednich, wystarczających narzedzi do określonej pracy - można oczywiście do zrobienia zaproszenia na imprezę kupić komputer, do tego corela i zrobić 10 zaproszeń, można do przekopania ogródka przed domem kupić koparkę, można to tych nieszczęsnych zaproszeń sprowadzać papier czerpany robiony w Tybecie przez 100 letnich mnichów - tylko zapytam po co?

    jeżeli jest frajer który za to apłaci ok, niech sobie płaci, ale biorąc pod uwagę, że jednak mało który będzie chciał to zamiast kupować na cholerę niewiadomo jakie zabawki wystarczy pomyśleć przed robieniem czegokolwiek - zwykle 10% czasu i środków poświęconego na pomyślenie nad rozwiązaniem problemu pozwala na oszczędzenie 90% czasu i środków wydanych na rozwiązywanie problemu "na czuja"
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  3. #4313

    Talking

    Cytat Zamieszczone przez wolnyslimak Zobacz posta
    Reasumując "Sell in may and go away" ... po D800 bo wtedy złoty odzyska siły. .
    Dopiero teraz wróciłem do kompa.
    Napisałem o chwilowym odzyskaniu sił przez PLN ale to wcale nie oznacza, że na to zareaguje handel obniżając ceny D800 lub innych puszek bądź szkieł. Moje doświadczenia z handlem nie dają mi takich złudzeń, wręcz przeciwnie.


    do Piotr_Tre
    Witam na forum i zaglądaj do nas.
    Byłem przejazdem przez Tampere, ładne i czyste miasto. A Finów bardzo lubię i szanuję.
    Pozdrawiam
    Krzysztof


    do Jacek_Z
    cyt.: "Ciekawe, że na naszym allegro 2 bardzo znanych fotografów (mających klientów od groma) sprzedawało swoje 40 Mpx hasele, bo nie ma na te body obłożenia robotą. Wolą lecieć na małym obrazku niż na aparacie mającym 1 fps i dającym ogromne pliki. Amatorzy chcą jak najwyższej jakości. Profesjonaliści - takiej jak potrzeba do danego zadania. Z oczywistym marginesem na fanaberie klienta."

    Bardzo trafne i życiowe spostrzeżenie. Nic dodać, nic ująć.
    Umysł ludzki jest jak spadochron, użyteczny jest tylko wtedy gdy jest otwarty.

  4. #4314

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Czyli po co pisać, że 1Ds, skoro to mógł być nikon D50. Wiem, wiem, po kadrowaniu ....
    Orientacja zdjęcia w oryginale była pionowa i w innych (mniejszych) formatach trzeba było i tak hektar foty dorobić. Coś takiego naprawdę nie jest jakimś szczególnie rzadkim przypadkiem przy tego typu sesjach – zwyczajnie nie da się przewidzieć czy post factum klient lub dom mediowy nie wyskoczą z czymś, o czym wcześniej nie było mowy. Znaczy da się o tyle przewidzieć, że wszystko trza robić z zapasem, niby w granicach rozsądku, ale życie je czasem przekracza.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    No i tu dochodzimy do sedna, czyli na ile jest precyzyjnie dogadany klient z fotografem.
    Nie tylko klient z fotografem. Jest jeszcze agencja, która odpowiada za kreację. Dom mediowy, który podsuwa czasem klientowi szczególnie okazyjne *******etki w najcudniejszych formatach. Są jeszcze produktowcy i inne takie marketoidalne stwory, które w ostatniej chwili przypominają sobie gdzie by tu jeszcze można tej foty użyć. Już o testach korytarzowych nie warto nawet wspominać ("pani Basia z księgowości zauważyła, że jakieś takie strasznie oddalone to zdjęcie, możemy je >przybliżyć<?").

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    No i w naszych warunkach klienci sa niewyedukowani i obojętnie ile będzie Mpx to będzie za mało. Tylko to nie kwestia sprzętu foto, tylko problem z klientem.
    Jeśli nie da się zmienić przyczyn, to trzeba sobie jakoś radzić ze skutkami.


    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To jest dążenie do tego, by totalny laik mógł robić tak jak profi. Do tego się dąży i się nie dziwię, że amatorzy tego pożądają. Profesjonaliści tego nie potrzebują. Dziwne to, ale chodzi o to, że czym gorsze umiejętnosci tym lepszy sprzet potrzebny.
    To ja Ci podam przykład takiego "laika", od którego z 2 sesji z rzędu dostaliśmy zdecydowanie za mały materiał. Miała być dupka i była, ino 30 MPx. Na uwagę, że chcieliśmy 50 MPx, odparł, że przecież dał w 16 bit, więc to jakby było 60 MPx. Miały być RAWy, przyszły Tiffy. Dodam, że tak poza tym gość uchodzi za jednego z lepszych speców w tej części Europy od zdjęć piwa (i ma ku temu podstawy). KliK!. Nie sądzę też, aby tego pana lub tego można określić per laik, a zdarzyło się, że foty od nich bywały przymałe (i daleki jestem od obarczania ich winą).

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    PS
    Ciekawe, że na naszym allegro 2 bardzo znanych fotografów (mających klientów od groma) sprzedawało swoje 40 Mpx hasele, bo nie ma na te body obłożenia robotą. Wolą lecieć na małym obrazku niż na aparacie mającym 1 fps i dającym ogromne pliki.
    Mnie to akurat nie dziwi – przy paru sesjach na przystawkę w roku ciężko zamortyzować sprzęt za ponad 100 kafli. A zdecydowanego klienta i tak się obciąży kosztami jej najmu. Bywa też tak, że przystawka byłaby potrzebna ze względu na materiały, na jakie trafi zdjęcie, ale klient się upiera, że 2 koła to za drogo (mimo że na inne składowe kampanii wydaje po set tysięcy).

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Jesli klient chce sesje do internetu i robi mu się to D3s, to umawia się na kwotę 2 tys i jest OK. Jak on nagle chce zasłonić tym zdjęciem Pałac Kultury, to musi zapłacić 10x więcej i robi sie kolejną sesję haselem.
    Tak w ramach sprostowania: poważnym składnikiem finansowym sesji reklamowej są prawa do pól eksploatacji, to zależy od konkretnego fotografa, ale fota do wypasionej kampanii w necie na długi czas może być droższa i to znacznie od takiej na pojedynczą siatkę na Pałacu Kultury.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  5. #4315

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michu Zobacz posta
    De Fresh... proszę... Przestań się ośmieszać. Dziwne, że tylko Ty masz takie problemy z ilością MPxl. Ale to dowodzi tego, co Ci zarzucałem już jakiś czas temu - jesteś teoretykiem.
    Tu akurat bardzo się mylisz co do De Fresza ale nie mam czasu na dyskusję, w prepressie teraz żniwa i nie ma czasu na pierdoły zwłaszcza oftopiczne
    Kryhu
    Z6II | Z50 | D700 | N28/1.4e | S50/1.4 | N85/1.4g | Z24-70/2.8s | N200/2vr | Z16-55 |

  6. #4316
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    Nie tylko klient z fotografem. Jest jeszcze agencja, która odpowiada za kreację. Dom mediowy, który podsuwa czasem klientowi szczególnie okazyjne *******etki w najcudniejszych formatach. Są jeszcze produktowcy i inne takie marketoidalne stwory, które w ostatniej chwili przypominają sobie gdzie by tu jeszcze można tej foty użyć. Już o testach korytarzowych nie warto nawet wspominać ("pani Basia z księgowości zauważyła, że jakieś takie strasznie oddalone to zdjęcie, możemy je >przybliżyć<?").
    Doskonale sobie zdaje sprawę, że nie tylko klient z fotografem, ten "łańcuszek pokarmowy" (bo jedno z drugiego zyje) bywa wiele dłuższy.
    jak pani Basia sobie zażyczy, to się mówi, że w umowie nie było wymogów technicznch że plik ma mieć 200 Mpx, a tak w ogóle gdyby taki wymóg był to zlecenie by kosztowało kilka tys zł więcej. Jak pani Basia ma dopłacic kilka tys to najczęsciej już przestaje jej być takie cos potrzebne.
    Jeśli robota jest tak poważna o jakich mówisz, to są w niej zawarte wymogi techniczne i to w interesie Agencji/fotografa jest kryć swój tyłek, umieścić zapis w umowie którym jest mowa co będzie zrobione za dane pieniądze. To ile Mpx ma mieć ścianka można też zapisać. Jeśli nawet ja to biorę pod uwagę, to co dopiero poważne Agencje w Warszawie. Zmiana wymogów klienta oznacza zmianę ceny. Żadna agencja nie chce ponosić kosztów fanaberii klienta i w efekcie nie mieć zysku na zleceniu (zrobienie drugi raz sesji to często duża kasa).
    Grafika który dostaje plik to nie interesuje, ale Agencje tak.
    Ja prawie pare razy miałem robić na cyfrowej dupce. Ale wynajem - około 3 tys zł skutecznie ostudziło klienta. A te 3 tys to niby niewiele, bo sesje go i tak kosztowały w okolicach 20 tys (modelki, ekipa). Każdy gdy ma nagle wydać więcej się 2x nad pieniądzem zastanawia.

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    To ja Ci podam przykład takiego "laika", od którego z 2 sesji z rzędu dostaliśmy zdecydowanie za mały materiał. Miała być dupka i była, ino 30 MPx. Na uwagę, że chcieliśmy 50 MPx, odparł, że przecież dał w 16 bit, więc to jakby było 60 MPx. Miały być RAWy, przyszły Tiffy. Dodam, że tak poza tym gość uchodzi za jednego z lepszych speców w tej części Europy od zdjęć piwa
    Specjalnie mnie nie zdziwiłeś. Znam wykładowcę fotografii na ASP i członka ZPAF, pracującego od lat na 4x5 cala, który oczywiście w ostatnich paru latach robi na cyfrze. I on w body ustawia sobie zapis do tiff, nie wiedział o możlwosci zmiany WB przy pracy w RAW. I sie mnie pyta czy z mojego body to zawsze jestem zadowolony z koloru.
    Mogę wymienić kilkunastu drukarzy, którzy mają skandalicznie małe pojęcie o wielkosci pliku wyrażonego w pikselach. Nie wiedzą z czym to się je. Ostatnio na kalendarz B1 gosciu szukał krajobrazu do podłożenia w montażu pod moje zdjęcie modelki. On szukał takich zdjec w necie! Myslisz, że na stockach? Nie, on szukał w plikach które mają po 1 tys pikseli! takie gały zrobiłem, że .... Facet drukarnię ma z 10 lat. Kompetencje ludzi bywają skandaliczne. I to tych z branży. A co dopiero mówić o klientach.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #4317

    Domyślnie

    Tak w kwestii spodziewanego 36-megapikselowego D800 - na dpreview pojawił się ciekawy artykuł o tolerancjach i różnicach w produkcji obiektywów, dopasowania ich z aparatami itd., m.in. w stosunku do ceny płaconej za obiektyw: http://www.dpreview.com/articles/733...-and-fallacies Tak sobie myślę, że gdy już pojawi się FX z bardzo gęstą matrycą to problemy odnośnie pedantycznej selekcji szkieł żeby np. prawy dolny róg był tak samo ostry jak lewy górny itp. wzrosną geometrycznie. Przykładowo obiektyw 14-24/2.8 który na 12MP wydawał się idealny od f/2.8, na 36MP może się nagle okazać niezbyt doskonały..

  8. #4318

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raider Zobacz posta
    Tak w kwestii spodziewanego 36-megapikselowego D800 - na dpreview pojawił się ciekawy artykuł o tolerancjach i różnicach w produkcji obiektywów, dopasowania ich z aparatami itd., m.in. w stosunku do ceny płaconej za obiektyw: http://www.dpreview.com/articles/733...-and-fallacies Tak sobie myślę, że gdy już pojawi się FX z bardzo gęstą matrycą to problemy odnośnie pedantycznej selekcji szkieł żeby np. prawy dolny róg był tak samo ostry jak lewy górny itp. wzrosną geometrycznie. Przykładowo obiektyw 14-24/2.8 który na 12MP wydawał się idealny od f/2.8, na 36MP może się nagle okazać niezbyt doskonały..
    D700 potrafił tknąć życie w budżetowe szkiełka. Nagle na wartości zyskały odgrzewane Sigmy 17-35..15-30..12-24..itd .. zatem niekoniecznie pociągnął za sobą spodziewaną sprzedaż pro-szklarni z nanopowłokami. Teraz D800 okaże się killerem wielu "legend".. pewnie w.w. pójdą na pierwszy ogień, wspomniany 14-24 stanie się jedyną alternatywą, póki nie pokaże się v.2 z pikopowłokami, VR i żelowym polarem
    d800|d600|n28g|s50|n14-24|n24-70|t70-200|sb910|sb900|reporter dual rs

  9. #4319

    Domyślnie

    Ja jestem za to ciekawe tego ewentualnego 85 1.8G. Jeśli byłoby to szkło równie kompaktowe, a do tego troszkę bardziej kontrastowe przy większym otworze przysłony to gites. Akurat na AF w wersji D nie narzekam, bo to i tak najmniej pudłujące szkło u mnie. Jedynie można się obawiać ceny przy obecnej polityce Nikona i walutowej huśtawce.
    A7RII/24/35/85

  10. #4320
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yuras Zobacz posta
    D700 potrafił tknąć życie w budżetowe szkiełka. Nagle na wartości zyskały odgrzewane Sigmy 17-35..15-30..12-24..itd .. zatem niekoniecznie pociągnął za sobą spodziewaną sprzedaż pro-szklarni z nanopowłokami. Teraz D800 okaże się killerem wielu "legend".. pewnie w.w. pójdą na pierwszy ogień, wspomniany 14-24 stanie się jedyną alternatywą, póki nie pokaże się v.2 z pikopowłokami, VR i żelowym polarem
    Zgoda, tez tak myslę.
    Ale o inne obiektywy bym się martwił wiele bardziej niz o 14-24 . O to szkło jestem spokojny.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 432 z 979 PierwszyPierwszy ... 332382422430431432433434442482532932 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Następcy DXX i DXXXX - plotki, spekulacje
    By Vermis in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1453
    Ostatni post / autor: 22-11-2021, 22:21
  2. Spekulacje i plotki o nowościach Nikona (D6, jednocyfrowce)
    By Michał Jędrak in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 1561
    Ostatni post / autor: 01-01-2020, 18:45
  3. Spekulacje i plotki - Nikon Dx00 (crop DX)
    By Hamarama in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2220
    Ostatni post / autor: 10-03-2019, 16:49
  4. D9300 - spekulacje i plotki
    By szymon708 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 29-04-2014, 11:31
  5. plotki o nowościach Nikona
    By ranbir kapoor in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 07-08-2010, 01:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •