Mylisz funkcję makro z lustrzanki z funkcją makro w kompaktach. Sporo kompaktów ma obiektywy do robienia zdjęć z bliskiej odległości, ta funkcja uruchamia odpowiednie ustawienia w aparacie i wysuwa odpowiednio obiektyw. W lustrzankach nie każdy obiektyw jest dostosowany do zdjęć makro. Przeczytaj w instrukcji co robi ten program tematyczny.
Programy tematyczne są dobre w kompaktach, bo tam ciężko cokolwiek ustawić ręcznie. W lustrzankach to taki bajer. Program tematyczny to po prostu odpowiednie ustawienie przysłony, czasu, lampy. Poprawne w typowych warunkach, ale często więcej może popsuć niż poprawić. Osobiście jeszcze ani razu nie korzystałem z programów tematycznych w lustrzance, głównie M,A,P. Tryb Auto i programy tematyczne bardzo ograniczają inne ustawienia, nie masz wpływu na ISO, WB, na rodzaj pomiaru światła. Zdajesz się na to co wymyślili inżynierowie w fabryce. A często wymyślają przedziwne rzeczy. PASM nie boli, można się tego szybko nauczyć.