Zdjęcia
1) NEF
2) Z karty do katalogu na dysku.
--> Dla zdjęć z wyjazdów staram się przed wykonaniem kroku 3 zrobić geotagowanie (o ile nie zapomniałem zapisać śladu).
3) Import do LR (zmiana nazwy na <data>-<nazwa>, katalogi w strukturze rok-miesiąc-dzień).
4) Selekcja, wybrane zdjęcia do kolekcji.
5) Obróbka:
- od góry do krzywych
- kadrowanie
- filtr połówkowy
- pędzelek
- czasami spot removal
- staram się opisywać (keywords)
Jeżeli robię zdjęcie dla siebie, czyli mam chęć i czas się pobawić to w kroku 5) robię jeszcze to:
- kilka kopii wirtualnych (w zależności od eksperymentów)
A potem w zależności od odbiorcy:
6.1) Dla rodziny
- eksport kolekcji do jpg + czasami generowanie galerii web
6.2) Na potrzeby zawodowe (nie moje
)
- eksport kolekcji do slideshow w pdf
6.3) Dla siebie
a) LR --> edit in PS
b) PS (krzywe, wyostrzanie, retusz, czasami coś więcej jeżeli potrafię

)
c) LR --> edit copy in PS
d) PS (zmniejszenie, ramka, wyostrzanie - ostatnio robię w Smart Object'ach, więc korzystam z tego, co było w pkt. b)
e) PS --> eksport do jpg (zazwyczaj Shift-Ctrl-Alt-S)
Backup
1) Baza LR - korzystając z mechanizmu konfigurowanego w Edit | Catalog Settings | General | Backup
2) Zdjęcia (NEF'y + PSD, te, które są w LR) - za pomocą SyncToy
Wszystko na dysk zewnętrzny wpięty w sieć domową.
Od czasu do czasu (ręcznie, niesystematycznie) - na oddzielny dysk przenośny, trzymam gdzieś w szafce
Skontaktuj się z nami