Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: DR w D700

  1. #21
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Jedno ma związek z drugim. Na niewielu poziomach (bitach) nie można pokazać wielu poziomów (stopni EV)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #22

    Domyślnie

    uscislijmy czy mowimy o tym samym. Ogolnie zgoda, ze im wiecej bitow tym, wiecej informacji itd. Ale gdy w aparacie przestawisz sobie rejestrowanie z 12 bitow na 14 bitow to nie bedzie to mialo wplywu na to co matryca jest w stanie zarejestrowac tylko ma wplyw na dokladnosc 'probkowania' sygnalu. Stad nie bedzie to mialo wplywu na rozpietosc EV tylko moze miec to wplyw np na ilosc szczegolow w cieniach. Za DXO mark: Dynamic range (DR) is the ratio between the highest and the lowest luminance that the sensor can handle, or equivalently, the highest and lowest gray levels. The lowest gray level considered is that for which SNR=0dB.
    na 1 bicie mozesz zarejestrowac rownie dobrze 15 EV tylko kwestia przydatnosci czegos takiego

    pzdr.
    A.
    Ostatnio edytowane przez sejmajnejm ; 09-12-2009 o 12:05

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NBA Zobacz posta
    To zależny co podepniesz... Bo sample w identycznych warunkach z D300 i 17-55 i D700 i 24-70 wyglądają identycznie... I konia z rzędem temu, kto je odróżni bez exif... I nie piszcie mi o wysokich ISO...
    To wszystko zależy jakie to warunki. Daję Ci głowę że nie zaglądając w exif, bardzo łatwo można zauwazyć różnicę między materiałem z d700 a d300 (zwłaszcza jeśli d300 jest w trybie 12bitowym a d700 w 14bitowym)z pochodzącym np. z kiepskiego, małokontrastowego światła, po dość forsownej obróbce. Tam gdzie RAW z d300 i iso200 będzie już zdrowo szmiał, d700 nadal będzie gładkie jak dupcia noworodka. I przełoży się to bezpośrednio na czytelność i jakość informacj, zwłaszcza w cieniach. Wg mnie to ma bezpośredni wpływ na użyteczny zakres DR.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  4. #24

    Domyślnie

    heh, nie na uzyteczny DR, tylko na to na ile RAW i obrobka jest w stanie wybaczyc spartolona ekspozycje

    pzdr.
    A.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sejmajnejm Zobacz posta
    heh, nie na uzyteczny DR, tylko na to na ile RAW i obrobka jest w stanie wybaczyc spartolona ekspozycje

    pzdr.
    A.
    Trochę chyba za bardzo generalizujesz. Rozmumiem że w Twoim rozumieniu HDR jest także próbą ratowania spartolonej ekspozycji ?
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  6. #26

    Domyślnie

    dla mnie czym innym jest HDR a czym innym jest ciagniecie cieni w obrobce forsownej. Niezaleznie jaki cel przyswieca autorowi takze porownanie nietrafione. Ale zgadzam sie, ze troche sie czepiam, tylko boje sie, ze ktos potem to przeczyta i zinterpretuje, ze majac 14 bitow ma wiekszy DR. A to jest dosyc spore i imho nieprawdziwe jednak uproszczenie.
    Tutaj tez ciekawy tekst: http://www.earthboundlight.com/photo...us-12-bit.html

    Now we are ready to consider how changing the values recorded in a raw file from having 12 bits to 14 bits might affect things. They can't provide for recording a wider range of colors or a greater dynamic range since these are a consequence of physical properties of the sensor itself. Rather, the extra bits provide for greater precision with which each photosite value turns into a recorded number in the raw file.

    Ale nikogo nie zamierzam do swojego zdania na sile przekonywac

    pzdr.
    A.

  7. #27

    Domyślnie

    jak zauwazyłeś, napisałem o użytecznym zakresie dynamiki - użytecznym to znaczy takim w którym zawarte są informacje a nie "coś". Decudując się na sfotografowanie bardzo kontrastowej sceny, może w zalezności od okoliczności wykorzystać kilka technik - np. wykorzystanie filtrów, połączenie kliku ekspozycji (hdr) lub właśnie jeśli to wystarczające wykorzystanie maksymalnie informacji które można wyciągnąć z RAWa. I wcale nie oznacza to że uwaliłeś ekspozycję, tylko że chcesz świadomie zredukować kontrast. I w tym przypadku możesz uzyskać ten obraz lepszy z d700 albo gorszy z d300.
    Jeśli uważasz że jakość cieni w tych 12 i 14bitowych przykładach z tekstu który przytoczyłeś, nie ma znaczenia dla użytecznego DR to Twoja sprawa
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kh29228 Zobacz posta
    heh, mam nadzieję, że zauważę dużą różnicę po przejściu z D300
    ja zauważyłem, moja żona również Naprawdę warto

  9. #29
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sejmajnejm Zobacz posta
    uscislijmy czy mowimy o tym samym. Ogolnie zgoda, ze im wiecej bitow tym, wiecej informacji itd. Ale gdy w aparacie przestawisz sobie rejestrowanie z 12 bitow na 14 bitow to nie bedzie to mialo wplywu na to co matryca jest w stanie zarejestrowac tylko ma wplyw na dokladnosc 'probkowania' sygnalu. Stad nie bedzie to mialo wplywu na rozpietosc EV tylko moze miec to wplyw np na ilosc szczegolow w cieniach. Za DXO mark: Dynamic range (DR) is the ratio between the highest and the lowest luminance that the sensor can handle, or equivalently, the highest and lowest gray levels. The lowest gray level considered is that for which SNR=0dB.
    na 1 bicie mozesz zarejestrowac rownie dobrze 15 EV tylko kwestia przydatnosci czegos takiego

    pzdr.
    A.
    1. Jak pisałem jedno z drugim jest jednak powiązane. Jesli ma się za mało bitów to się nie zapisze dużej rozpiętości. Jeśli ma się ich za dużo to się po prostu zwiększy wielkość pliku niepotrzebnie (ponad miarę) zwiększając ciągłość tonalną. Sensownie jest więc w miarę zwiększania rejestrowanej rozpietości zwiększać opis na coraz większej ilości bitów. Stąd przejście z 12 na 14, a MF rejestrujące jeszcze większą DR zapisują je na 16 bitach.
    2. wętek o rozpiętosci tonalnej każdego z body, a więc i D700 jest tu http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=7759 w specjanym watku przyklejonym.
    3. w powyższym (bardzo długim i skomplikowanym) watku mozna sie przekonać, że sa różne podejścia do tematu DR, ja (i nie tylko ja) mam w pewnej części inne zdanie niz jego założyciel.
    4. był kolejny wątek kolego grzes73, który załozył go, jako że się nie mógł zgodzić z zawartością wątku przyklejonego. http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=112798
    No i jest problem, bo jest wątek przyklejony, wg mnie po częsci błedny i jest watek dobry, który jednak przepadł w głębinach forum.
    Oczywiście który wątek jest OK, a który nie, zalezy od punktu widzenia czytającego. Fakt, że ja jako moderator mam problem.
    5. ten watek będzie trzeci na ten temat. Ja sie skłaniam ku temu by je połączyć. W każdym razie nie pozwolę na rozudowanie tego, zamykam go. Dalsza dyskusja niech będzie gdzie indziej (tzn w któryms z podlinkowanych)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •