Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Nikon D90 i problem z CLS przy ustawieniu lampy na "--"

    Używam Nikona D90, oraz lampę SB-900, którą wyzwalam przy pomocy lampy wbudowanej. Zazwyczaj nie chcę aby błysk lampy wbudowanej wpływał na ekspozycję sceny, więc po ustawieniu jej w tryb sterownika, ustawiam dla niej tryb "--", dzięki któremu lampa powinna wysyłać tylko błyski monitorujące, które nie wpływają na ekspozycję sceny (tak przynajmniej mówi instrukcja, mądre książki, i logika). Problem w tym, że ja zawsze widzę wpływ błysku lampy wbudowanej na fotce, a bardzo mi zależy, żeby go nie było widać. Pozostaje przysłanianie lampy ręką, ale chyba nie oto chodzi. Może po prostu źle to ustawiam (chociaż wydaje mi się, że to jest proste). Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł jak to rozwiązać, to będę bardzo wdzięczny za radę.

  2. #2

  3. #3
    Rozmowny Awatar Articool
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    Tomaszów Mazowiecki/Radomsko
    Posty
    681

    Domyślnie

    albo zastosować jakiś patent homemade. Czytałem na forum że ktoś np przykładał (przymocował) dwa paski kliszy od analoga na lampę wbudowaną i dawało to zadowalający rezultat.

    Tutaj masz cały wątek o tym http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=85197

  4. #4

    Domyślnie

    Albo filtr wykonany z dyskietki.
    Ostatni błysk lampy wbudowanej musi byc aby wyzwolic SB-900. Tego sie nie da uniknac.
    Nikon D90 + Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR + Sigma 70-300 mm f/4-5.6 APO DG Macro + SB-900

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HoRsHiN Zobacz posta
    Ostatni błysk lampy wbudowanej musi byc aby wyzwolic SB-900. Tego sie nie da uniknac.
    Zależy jak na to patrzeć. Bo z jednej strony, to CLS tak działa że faktycznie wbudowana lampa łapie się na zdjęcie, i na to się nic nie poradzi. Spoglądając jednak z dalszej nieco perspektywy, to po prostu w Nikonie dali ciała. Bo towarzystwu z KonicaMinolta jakoś to uniknięcie błysku udało się bez większych problemów, i już moja prehistoryczna KM D5D dawała radę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adam.dorozinski Zobacz posta
    Zależy jak na to patrzeć. Bo z jednej strony, to CLS tak działa że faktycznie wbudowana lampa łapie się na zdjęcie, i na to się nic nie poradzi. Spoglądając jednak z dalszej nieco perspektywy, to po prostu w Nikonie dali ciała. Bo towarzystwu z KonicaMinolta jakoś to uniknięcie błysku udało się bez większych problemów, i już moja prehistoryczna KM D5D dawała radę
    W Olympusie E-3 i w innych puszkach Olka, lampa wbudowana też nie ma wpływu na scenę.
    Ostatnio edytowane przez Innervoice ; 07-12-2009 o 18:22

  7. #7

    Domyślnie

    Mam ten sam problem, ale zastanawiam się nad intensywnością. Czy u Ciebie ten błysk jest w stanie zniszczyć kolorystyke zdjęcia, zakladając, że zrobisz zdjęcie lampie z żarówką ? U mnie ten błysk sterujący [ lampa wbudowana na -- ] niszczy balans bieli na zdjęciach, jest bardzo widoczny i zastanawiam się już czy to nie jest wręcz w granicach serwisu...bo u mnie to błyska tak jak on by brał udział w naświetlaniu ale na najmniejszej mocy. Jestem trochę tym zaniepokojony, jak to u was wygląda?

  8. #8

    Domyślnie

    Błysk lampy sterującej niestety widać na zdjęciach, czasem bardziej, czasem mniej, i to zarówno gdy korzysta się z lampy wbudowanej jak i SB-800 jako sterującej. W przypadku lampy wbudowanej można ją zasłonić tym ekranikiem SG-3IR, natomiast przy korzystaniu z SB-800 trzeba by ją zasłaniać jakimś ciemnym filtrem. Pewnie dobrym rozwiązaniem byłoby korzystanie ze sterownika błysku SU-800 zamiast z lampy SB-800 jako sterującej.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

  9. #9

    Domyślnie

    Przy SB-800 i 900 jeśli pozwala na to miejsce ustawienia lamp slave można przekręcić palnik, by nie świecił w oświetlany obiekt.
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

  10. #10

    Domyślnie

    To prawda, ale szkoda, że przy tak wymyślnym systemie trzeba jeszcze dodatkowo kombinować żeby "obchodzić" jego błędy.
    A może ktoś wymyślił jakiś (np. poliestrowy) filtr IR do założenia na głowicę SB-800 albo 900? Ciekawe czy to by działało? Pewnie tak, skoro działa SG-3IR.
    A SU-800 kosztuje prawie tyle co SB-900...

    SG-3IR mam, ale stosunkowo niewiele z niego korzystałem. Ciekawe, czy komuś zdarzyło się, że panel SG-3IR stłumił energię błysków sterujących lampy wbudowanej na tyle, że lampy przestały się komunikować, i trzeba było z niego zrezygnować?
    Ostatnio edytowane przez puch24 ; 31-12-2009 o 11:42
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •