Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Poprawne ustawienie WB.

    Witam,

    Jako przerywnik do dzialan na froncie MatrixaII D80, joko laik mam nastepujace dwa proste dla Was pytanka.
    Jak powinienem ustawic balans bieli dla nastepujacych fotek:
    1. Zdjecia w ciagu dnia, wewnatrz pokoi. W pokoju jest jasno ale robie forki z lampa - ustawiam na 'chmurke' czy 'lampe'?
    2. To samo co w #1 ale pokuj jest oswietlony 'zarowka' i takze uzywam lampy?

    Z gory dziekuje za odpowiedz.
    Aha jesli bylo to przepraszam (nie znalazlem).
    Pozdrawiam Bigu1975
    D90 + Nikkor 18-200 + Tamron 90mm DI macro, SB 800...

  2. #2

    Domyślnie

    1. RAW z WB na lampę, w zależności od ilości światła zastanego potem trzeba będzie jeszcze lekko skorygować
    2. żarówka chyba daje jeszcze mniej światła, niż słońce zza chmury, więc j.w. lub olać.
    www.mojefoty.com
    Jest: D200|SB-600|T17-50|N18-70|N70-300VR|N50 1.8D|Samyang 8mm|U-AX|K3|3xKenko
    Było: D50|D70s|N18-70|N70-210D|S17-70|S70-210/3.5-4.5|N300/4|Tair-3S|Panagor 2x|3xSoligor

  3. #3

    Domyślnie

    podobnie jak przedmówca - NEF, WB na lampę błyskową a potem ewentualna korekcja (rzędu +/-100 stopni)
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  4. #4

    Domyślnie

    w przypadku nikona w zupelnosci wystarczy AUTO WB
    D90, S3pro, X10, T17-50, T28-75, S30/1.4, S105m, S50-200, SB800 i inne klamoty

  5. #5

    Domyślnie

    marusek, zwykle wystarczy ale nie zawsze niestety
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli mam założony dyfuzor, to w auto WB, najlepiej mi wychodzi.
    2D700, D300, 2MB-D10, N24-70, N70-200 VRII, N16, N50, N85, T17-50, T12-24, 2SB900, SB800, SU800, RS DR-2, Promax, Honl, Manfrotto 055XPROB|486RC2, Pilot RFN3, Tamrac 13, Epson P3000, Aurora Firefly.

  7. #7

    Domyślnie

    Przy zdjęciach z lampą (wbudowaną albo dedykowaną) wystarczy AUTO WB, aparat sam Ci ustawi WB na FLASH

  8. #8

    Domyślnie

    Erie, w pytaniu Bigu1975 nie padlo, ze swiatlo wypelniajace np. - czasami moga wyjsc zdjecia zbyt cieple - to fakt. W normalnym uzytkowaniu AUTO. Czasmi przy odbitym swietle... no ale to juz trzeba patrzyc od czego sie swiatlo ma odbic.
    D90, S3pro, X10, T17-50, T28-75, S30/1.4, S105m, S50-200, SB800 i inne klamoty

  9. #9

    Domyślnie

    Dziekuje wszystkim bardzo serdecznie za odpowiedzi.
    Dodam, ze glownie robie fotki coreczki 6-cio miesiecznej. Aparat to D80. Jest dla mnie wazne odpowiednie ustawienie WB bo twarz dziecka potrafi wyjsc bardzo roznie. Rzeczywiscie w tym przypadku najlepiej sprawdza sie AUTO chociaz czasami wychodzi za chlodne. Co do NEFA to uzywam Capture NX i musze powiedziec, ze makabra - jesli wywoluje do JPGA z wlaczonym odszumianiem to trwa to wieki (wazne przy wyzszych ISO). Dla mnie D80 znakomicie radzi sobie z JPGami (w porownaniu do mojego starego D70S). Naprawde odszumianie przy generowaniu JPGA jest dla mnie rewelacyjne.
    Pozdrawiam Bigu1975
    D90 + Nikkor 18-200 + Tamron 90mm DI macro, SB 800...

  10. #10

    Domyślnie

    A próbowałeś preselct WB zrobić? Ja kiedyś ustawiłem sobie w ten sposób balans bieli w pokoju przy świetle zastanym i wyszło bardzo dobrze. Ustawiasz raz i masz już na zawsze "domowy balans" bieli. To oczywiście tyczy się sytuacji gdybyś robił bez lampy, bo w pokoju jest wystarczająca ilość światła. Jeśli jednak robisz zawsze z lampą to najlepiej ustawić na balans flash w obu przypadkach.
    The pięćdziesiąt
    Chciałbym mieć kilka szkieł ostrych niczym kieł.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •