Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50
  1. #1

    Domyślnie Zestaw lamp do domowego studia

    Chcę pomału z kompletować zestaw do mini studia. Mam tu na mysli wizolwaną cześc pokoju tzn po rozstawieniu mebli na czas focenie będe mial do dyspozycji około 12m2 powierzchni. Na pocztk chcę podwiesic pod sufitem na roleczkach 2 gora 3 tła schowane za karniszem , zakupić dwie lampy i tu zastanwiam się np nad takim połączeniem:
    - Quantuum R+ Dual Power 300Ws x1
    - Quantuum R 300
    do tego dwa softboxy 60x90
    Tu mam pytanie do osób "będących w tenmacie" czy lampy takie będa ze sobą prawidłowo współpracowały mam tu na myśli fakt, że jedna ma zakres mocy błysku 1/16-1 a druga 1/32-1, oraz wg danych producenta różnią się nieznacznie szybkością ładowania. Jeśli ktoś poleca inne zestawienie to prosze napisać i ew. o ile to mozliw uzasadnic.
    Czy do np takiego zestawienia lamp warto jeszcze inwestowac w jakieś mocowanie do SB-900 i np uzywać jej wraz
    z parasolką?
    Biorąc pod uwagę, że nie mam doświadczenia w tego typu fotografii mam na myśli studio prosze jeszcze o poradę na jaki rodzaj sterowania mam się nastawiać - czy fotocele dadzą radę czy może sterowanie przewodowe a może należy od razu inwestować w radio?

    Pozdr.
    Pozdrawiam - Rafał.
    Szaleniec z | D700 | D300 | N50/1.4G | N35/2 | N17-55/2.8 DX | S70-200/2.8 | SB900 | SB800 | + 1000 dziwnych pomysłów

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    ..Mam tu na mysli wizolwaną cześc pokoju tzn po rozstawieniu mebli na czas focenie będe mial do dyspozycji około 12m2 powierzchni...
    mało

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    - Quantuum R+ Dual Power 300Ws x1
    - Quantuum R 300

    czy lampy takie będa ze sobą prawidłowo współpracowały mam tu na myśli fakt, że jedna ma zakres mocy błysku 1/16-1 a druga 1/32-1, oraz wg danych producenta różnią się nieznacznie szybkością ładowania...
    będzie dobrze, te detale są zupełnie nieistotne.

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    Czy do np takiego zestawienia lamp warto jeszcze inwestowac w jakieś mocowanie do SB-900 i np uzywać jej wraz z parasolką?..
    Osoba początkująca (w dodatku w tak małym pomieszczeniu) nie powinna używać zbyt wielu lamp naraz. Zacznij od jednej - dwóch i ekranu.

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    Biorąc pod uwagę, że nie mam doświadczenia w tego typu fotografii mam na myśli studio prosze jeszcze o poradę na jaki rodzaj sterowania mam się nastawiać - czy fotocele dadzą radę ......
    w tak małym pomieszczeniu będzie się odbijało dużo światła od ścian (no chyba, że masz czarne), więc fotocele wystarczą. Ale pierwsza lampę musisz jakoś wyzwolić. Nie używaj wbudowanej. Kabel to też nie jest dobry pomysł. Kup radio.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    na wstepie dziękuje za zainteresowanie Jacku.
    Co do pomieszczenia to zdaję sobie sporawę że to mało - ale na chwile obecna nic innego nie wymyślę a chcę zaryzykowac i zobaczyć czy dam sobie rade z tematem
    fotografii studyjnej choć pomiedzy tym co robię a fotografią studyjną zapewne jest wielka przepaść .
    Powracając do Twojej wypowiedzi by nie używac zbyt wielu lamp należy zastosowac inne rozwiazanie, np.:
    - Quantuum R+ Dual Power 300Ws x1
    - SB-900 + parasolka
    Co sądzisz nad takim połączeniem?

    Pisaleś również o ekranie - jaki rodzaj jego masz na myśli?

    Co do radia co byś zaproponował, może na poczatku bez szaleństw technicznych. Jak pisałem narazie chcę zobaczyć jak pójdzie mi z tym tematem a później będę zmieniał dodatki.
    Pozdrawiam - Rafał.
    Szaleniec z | D700 | D300 | N50/1.4G | N35/2 | N17-55/2.8 DX | S70-200/2.8 | SB900 | SB800 | + 1000 dziwnych pomysłów

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja jestem fanem lamp studyjnych więc używałbym 2 lamp studyjnych, a sabinke miał w torbie
    Parasolka to nie najciekawsze światło. Poodbija ci sie pełno światła z parasolki od ścian tak małego studia.
    Sabinke użyj ewentualnie dodatkowo do jakiś efektów albo tła.

    Radiówka - jakakolwiek nowa. 2-3 lata temu chińszczyzna to była loteria. Teraz już słysze same głosy pochwalne. Jak raz nie odpali to nie będzie tragedii.

    Ekran - biały. Jak cała postać to bardzo duży (120x180), jak portret - może być mały. Zamiast małego ekranu składanego możesz użyc styropianowej płyty, takiej od ocieplania budynków.
    Jesli będziesz używał jednej lampy, to ekran stawiasz po drugiej stronie i rozjaśniasz w ten sposób cienie (o ile będziesz widział taka potrzebę).
    Czarny ekran tez sie może przydawać, szczególnie w małym studiu, gdzie się odbija dużo światła od ścian. Działa odwrotnie do białego - powiększa kontrast.
    Wszystko zalezy jakie światło lubisz. "Bezcieniówkę" czy ostre.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 27-11-2009 o 12:11
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    No i widziałem dziś w akcji dwie lampy Elinchrom-a D-Lite 4. Efekt ich pracy nawet ciekawy ale z tego co czytam to problem z system mocowań i osprzętu do nich jest dość znaczny http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=12245
    Wątek jest dość stary - czy dalej masz takie zdanie Jacku na ten temat, może lepiej nic nie kombinowac i pozostać np przy quantuumach?

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ja jestem fanem lamp studyjnych więc używałbym 2 lamp studyjnych, a sabinke miał w torbie
    Radiówka - jakakolwiek nowa. 2-3 lata temu chińszczyzna to była loteria. Teraz już słysze same głosy pochwalne. Jak raz nie odpali to nie będzie tragedii.
    .
    Co byś polecił - jaki zestawik powiedzmy pod dwie lampy studyjne i ewentualnie 1 lub dwie sabinki?


    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ekran - biały. Jak cała postać to bardzo duży (120x180), jak portret - może być mały. Zamiast małego ekranu składanego możesz użyc styropianowej płyty, takiej od ocieplania budynków.
    Jesli będziesz używał jednej lampy, to ekran stawiasz po drugiej stronie i rozjaśniasz w ten sposób cienie (o ile będziesz widział taka potrzebę).
    Czarny ekran tez sie może przydawać, szczególnie w małym studiu, gdzie się odbija dużo światła od ścian. Działa odwrotnie do białego - powiększa kontrast.
    Wszystko zalezy jakie światło lubisz. "Bezcieniówkę" czy ostre.
    Super porada - niby oczywiste a jednak ........... Mam na mysli styropian, a ja już kombinowałem z blendami .
    Dziękuję Jacku
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 27-11-2009 o 20:24
    Pozdrawiam - Rafał.
    Szaleniec z | D700 | D300 | N50/1.4G | N35/2 | N17-55/2.8 DX | S70-200/2.8 | SB900 | SB800 | + 1000 dziwnych pomysłów

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    No i widziałem dziś w akcji dwie lampy Elinchrom-a D-Lite 4
    ...
    może lepiej nic nie kombinowac i pozostać np przy quantuumach?
    Tak, że względy na mocowania zostań przy lampach z mocowaniami bowensowskimi jak quantuum, powerlux. Duży wybór nasadek (softboxów, beauty itp) w niskich cenach. Choć mały wybór reflektorów, mam nadzieję, że to się zmieni.

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    Co byś polecił - jaki zestawik powiedzmy pod dwie lampy studyjne i ewentualnie 1 lub dwie sabinki?
    Nie mam na mysli nic konkretnego, nie mam praktyki z chińskimi radyjkami (pracuje na Pocketach), poczytaj inne wątki i opinie tam wyrażane.
    Na przykład tutaj: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=113738
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 28-11-2009 o 13:15
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Chyba przeniosę cześć tej dyskusji do Jacka w PW - ze względu na fakt, że to On jest tu bardzo aktywnym
    Pozdrawiam - Rafał.
    Szaleniec z | D700 | D300 | N50/1.4G | N35/2 | N17-55/2.8 DX | S70-200/2.8 | SB900 | SB800 | + 1000 dziwnych pomysłów

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    eee, zostańmy w wątku. Gdybys ty wiedział, co ja mam z PW. Masakra. Co chwilę mam przepełniona skrzynkę (a jako moderator to mam skrzynkę na 500 wiadomości). Jakies pretensje o przesunięte watki, nie mówiąc o usuniętych postach itd itd. Nie ma lekko.
    wolę dawac rady na forum, niech inni też coś z tego mają. I tak ktoś niedługo zada podobne pytania.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    tak, potem wyczyszczę te posty.
    Więc zgodnie z zaleceniem rozpisze się tu do szanownego Modratora Jacka

    Może więc zechcesz mi napisać co wg Ciebie powinno się pojawić w takim studio na początku. Nie chciałbym wydać na wstępie większej kwoty - powiedzy na chwilę obecną chcę przeznaczyć na to do 2500zł.
    Więc tak, lawina pytań:
    - czy sensowny jest zakup lampy z podwójnym zasilaniem chociażby wspmniany już Quantuum 300 R Dual Power, jezeli tak to czy dwie tego typu lampki czy też jedną z podwójnym zasilaniem, a jedną ze zwyklym zasilaniem sieciowym. O zasilaniu z "aku" myślę pod względem ewentualnego wyniesienia lampek w plener - od czasu do czasu zdarza się focić na ślubach. A może nie zawracac sobie tym głowy i zakupić poprostu zwykłe dwie sieciówki i ewentualnie ups-a
    - czy do dwóch lamp bo dwie sugerowałeś na początek zakupić dwa softboxy czy softbox i np beauty dish-a
    - czy znasz moze jakąś stronkę która by prezentowała podobne ujęcia z zastosowaniem różnegorodzaju dodatków do oświetlenia /softbox, beauty dish, ..., bo wstyd się przynać ale szczerze mówiąc nie znam "autentycznych" bez retuszu efektów pracy z beauty dish-em. Może zechesz coś pokazać ze swojego zbioru ba zapewne w takowym tego typu fotki posiadasz
    - jakiej wielkości - jakich wymiarów najlepiej kupować tego typu dodatki by były jak najbardziej uniwersalne przy fotografii /portret, przedmioty ew. jakiś plenerek/
    - co do statywów - co wybrać sklepik, a może markę polecisz i konkretniejsze modele, a jeśli prosciej to czego unikać

    mam nadziję, że nie dobiłem nawałem pytań
    Pozdrawiam - Rafał.
    Szaleniec z | D700 | D300 | N50/1.4G | N35/2 | N17-55/2.8 DX | S70-200/2.8 | SB900 | SB800 | + 1000 dziwnych pomysłów

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    Więc zgodnie z zaleceniem rozpisze się tu do szanownego Modratora Jacka
    Mogłes przeedytowac PW i pytanie stawiać wszystkim. A tak nikt nie odpowiada.

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    Może więc zechcesz mi napisać co wg Ciebie powinno się pojawić w takim studio na początku. Nie chciałbym wydać na wstępie większej kwoty - powiedzy na chwilę obecną chcę przeznaczyć na to do 2500zł.
    Więc tak, lawina pytań:
    szczerze to pytań o studio za 2 tys było tu już bez liku i pomału gaśnie zapał do pisania ciagle tego samego.
    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    - czy sensowny jest zakup lampy z podwójnym zasilaniem chociażby wspmniany już Quantuum 300 R Dual Power, jezeli tak to czy dwie tego typu lampki czy też jedną z podwójnym zasilaniem, a jedną ze zwyklym zasilaniem sieciowym. O zasilaniu z "aku" myślę pod względem ewentualnego wyniesienia lampek w plener - od czasu do czasu zdarza się focić na ślubach. A może nie zawracac sobie tym głowy i zakupić poprostu zwykłe dwie sieciówki i ewentualnie ups-a
    Jesli będziesz używał w terenie to ma sens, jeśli nie - nie ma sensu. Dual power maja regulację do 1/16, a normalne lepiej, bo do 1/32. W dodatku normalne sa tańsze.

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    - czy do dwóch lamp bo dwie sugerowałeś na początek zakupić dwa softboxy czy softbox i np beauty dish-a
    nasadek należy mieć więcj niz lamp. Podobnie jak do 1 body nie ma sie jednego obiektywu. Kup kilka sofrboxów - duże, małe, kup beautydisha.

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    - czy znasz moze jakąś stronkę która by prezentowała podobne ujęcia z zastosowaniem różnegorodzaju dodatków do oświetlenia /softbox, beauty dish, ..., bo wstyd się przynać ale szczerze mówiąc nie znam "autentycznych" bez retuszu efektów pracy z beauty dish-em.
    wyszukuj na forum, google tez pomogą. Więcej samodzielności.

    Cytat Zamieszczone przez rafi127 Zobacz posta
    - jakiej wielkości - jakich wymiarów najlepiej kupować tego typu dodatki by były jak najbardziej uniwersalne przy fotografii /portret, przedmioty ew. jakiś plenerek/
    uniwersalne? Jak cos jest do wszystkiego, to znaczy, że jest do niczego. Tak mawiają i to racja. Średni rozmiar jest bez sensu. Najlepiej kupić 1 prostokątny duży i 1 mały softbox. Bo jak najpierw kupisz średni to potem co kupisz? Nadal będzie ci brakowało 2 softboxów. Potem kup beautydisha, zwykły reflektor, olbrzymią oktę. Potem spota z soczewkami. Potem ringflesha. Z inwestowaneim w światło jest jak z inwestowaniem w obiektywy. Chcesz cały czas pracowac na kitowym obiektywie? To kup uniwersalny softbox średniej wielkości.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •