Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question Nikon d700 tryb A + lampa + autoiso

    Witam, wszystkich mam nastepujace pytanie, pracuje czesto na trybie Av + autoiso, swietna sprawa, zadany czas powiedzmy jedna 80ta, max iso 3200, wszystko pieknie, oczywiscie zdarzaja sie sytuacje, ze jest za malo swiatla i przy tych ustawieniach aparat nie jest wstanie ustawic żądanego czasu i pojawia sie czas np. 1/15, wiec odpalamy lampke, ale co sie w tym momencie dzieje, czas po wlaczeniu lampy wcale nie wraca do zadanej 1/80, pojawia sie dziwny czas 1sek, a iso wskakuje na 200 ( najnizsza wartosc podana w autoiso) no to jest calkowity bezsens :/ Da sie to jakos wszystko ustawic, zeby pojawiala sie zadana wartosc czasu? W tym wypadku 1/80. Czy zostaje tylko praca na M. Licze na wasza pomoc.


    Pozdrawiam


    Ps. Lampa to sb900

  2. #2

    Domyślnie

    canon_rulez tak? To sobie sam radź Zrobiłeś taki prowokacyjny nick, że teraz nikt Ci nie pomoże tutaj

    A tak serio to napisz jeszcze jak masz ustawioną lampę. Bo z tego co napisałeś wynika, że jak włączysz lampę to wtedy właśnie robią się te wszystkie ustawienia. Może masz lampę na M, moc błysku 1/1 i tymi ustawieniami (czas/ISO) aparat ratuje zdjęcia. Chociaż tak teraz patrzę, że czas wchodzi 1sek napisałeś... to może nie do końca tak... ale i tak dla pełnego obrazu napisz jak jest ustawiona lampa.
    D700 + N35/2D

  3. #3

    Domyślnie

    Lampka niestety na TTL, a nick to taki zart Zmienilem system na Nikon wlasnie z Canona

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie sprawdziłem i mi przy takich ustawieniach trzyma ISO3200, a po zmianie przysłony normalnie dobiera czas od 1/500 do 1/60s.
    Jedyna różnica to, że mam SB800.

    EDIT:
    Sprawdziłem jak można zrobić takie coś jak Ty masz... więc czas 1sek. pojawia się tylko jeśli ustawisz "e2-Czas migawki dla blysku" właśnie 1sek., a ISO robi się 200 jeśli takie właśnie jest ustawione... jak wyłączę lampę to automatycznie wchodzi na ISO3200. Tak masz?
    Ostatnio edytowane przez D700 ; 26-11-2009 o 19:58
    D700 + N35/2D

  5. #5

    Domyślnie

    Na moj rozum dzieje sie tak dlatego, ze po wlaczeniu lampy autoiso ustawia iso na 200, czytalem na forum o autoiso i jest to tlumaczone na zasadzie "gdy lampa nie da rady uzyskac ekspozycji to dopiero wtedy podbije iso" a jesli ma wystarczajaca moc to ustawi jak najnizsze podane iso, no okej, tylko ze iso 200 wplywa na czas ekspozycji w trybie Av i powstaja wartosci 1sek i dluzej, co czyni ten tryb bezuzytecznym. Czy nie da sie tego ustawiac tak aby aparat ustawil maksymalne autoiso 3200 i uzyskal czas o ktorym pisalem czyli 1/80, a braki w ekspozycji uzupelnila lampa? Takim ustawieniem lampa sie nie przemeczy, a my bedziemy mieli nasz zadany czas. Wtedy mozna by sobie mieszac swiatlo zastana ustawiajac -1EV na body, a na lampce jakis +1EV itd. Mialem nadzieje, ze tak to wlasnie bedzie dzialac.

  6. #6

    Domyślnie

    A sprawdź czy przy takich ustawieniach nie miga Tobie przypadkiem ikonka "ISO-AUTO". Nie wiem co chcesz dokładnie uzyskać, ale podniesienie ręcznie ISO przynosi u mnie dobry skutek Tzn. wpierw zmienia czas, a jak czas jest już 1/8000 to zmienia ISO.

    EDIT:
    Natomiast przy włączonej lampie nigdy nie wchodzi mi na czas 1sek. (sprawdź ustawienie e2 w aparacie). ISO natomiast chyba jest takie samo zawsze jak się ustawi ręcznie (nie działa jakby funkcja ISO-AUTO, chociaż działa, bo jak zmieniłem zakres do 1600, a sam ustawiłem na 3200 to automatycznie ustawia w górnym zakresie, czyli 1600 i miga "ISO-AUTO").
    Ostatnio edytowane przez D700 ; 26-11-2009 o 20:24
    D700 + N35/2D

  7. #7

    Domyślnie

    Sytuacja zmienia sie, gdy wlaczylem blysk na pierwsza kurtyne, mialem ustawiona lampe na REAR. Czyli teraz aparat ustawia czas zgodnie z opcja o ktorej piszesz, tylko tam maks jest 1/60, dlaczego nie ma wyzszych wartosci :/ Moim glownym celem bylo ustawienie aparatu na czas 1/80 i wyzej, a lampa tylko dopelniac, bo w tej chwili lampa staje sie glownym zrodlem swiatla, iso ambitnie utrzymuje sie na 200, a czas na 1/60.
    Ostatnio edytowane przez canon_rulez ; 26-11-2009 o 20:25

  8. #8

    Domyślnie

    Sprawa wygląda tak, że faktycznie jak odpali się lampkę to staje się ona priorytetem... i aparat już nie czuje potrzeby korygowania ISO. Jednak możesz cały czas sobie zmienić ISO ręcznie.
    Co do czasów... hmm... 1/60s a 1/80s to taka średnia różnica... ale jeśli chcesz mieć czasy mniejsze niż 1/60s to możesz ustawić funkcję e1 na 1/320s (Auto FP).
    Przyznam się jednak, że instrukcję przeczytałem dawno temu i teraz to jadę na ustawieniach jakie sobie wtedy zadałem. Myślę jednak (bez złośliwości), że możesz poszukać w niej czy nie ma odpowiedzi na Twoje pytania właśnie tam. Ja co wiedziałem to napisałem Powodzenia.
    D700 + N35/2D

  9. #9

    Domyślnie

    Tu się generalnie kłania instrukcja obsługi Ale fakt, jest to nieco zawiłe. Spróbuję wyjaśnić:

    Jeśli focisz w trybie A z włączoną lampą i masz włączone AUTO ISO, to aparat działa tak:
    Ustawiasz jakąś tam przysłonę, aparat dobiera do tego czas - nie dłuższy niż zdefiniowany gdzieś tam w menu osobistym, chyba właśnie "e2-Czas migawki dla błysku", jak sam D700 we własnej osobie napisał (dlatego właśnie ja nie używam A z lampą zazwyczaj, bo tego nie lubię, zdecydowanie wolę sterować czasem, albo manual, ale każdemu wedle potrzeb).

    ISO "wyjściowe" aparat ustawia automatycznie na takie, jakie ustawiłeś guzikiem ISO (czyli domyślnie 200), ale AUTO ISO działa nadal tak samo. To znaczy - aparat w pierwszej kolejności stara się uzyskać poprawne naświetlnie sterując migawką i mocą błysku. Dopiero jak mu zabraknie, to zwiększa ISO - co możesz zobaczyć potem w danych o zdjęciu, gdy strzelisz jakiś ciemniejszy motyw. Przed zrobieniem zdjęcia wyświetla ISO 200, bo po prostu "nie wie", czy będzie musiał je podbić, czy nie (jak lampa jest wyłączona, to "wie", i dlatego wyświetla zmiany na bieżąco, stąd ta konfuzja).

    UWAGA - z tego co kojarzę, w D200 to nie działa tak samo, ale mogę się mylić, dawno nie fociłem D200. W D700 działa to rewelacyjnie.
    Ostatnio edytowane przez karolt ; 29-11-2009 o 10:24
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •