Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: NEF, a DNG

  1. #1

    Domyślnie NEF, a DNG

    Witam!
    Jak w temacie, nie mam możliwości otworzenia NEFów z D5000. Przekonwertowuję je na DNG (ADC).
    Czy taka konwersja ma jakikolwiek wpływ na plik?
    Pozdrawiam!
    D90

  2. #2

    Domyślnie

    z tego co ja sie orientuje to nie (pod wzgledem jakosci)
    ale stracisz (chyba?) ustawienia z puszki
    ktore z nefu moze odczytac soft nikona

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie, głównie zależało mi na utracie bądź nie jakości!
    Pytam dlatego, że robiłem porównanie surowych plików (NEFa musiałem przekonwertować - stąd pytanie) z D5000 i Pentaxa k-x i stwierdziłem ze zdziwieniem, że jest widoczna różnica na wyższych iso w jakości, na niekorzyść Nikona!
    Aż nie chciało mi się wierzyć, stąd upatrywałem jakiejś "degradacji" jakości pliku podczas konwersji!
    D90

  4. #4

    Domyślnie

    Ja nie zauwazylem zadnej utraty jakosci przy konwersji z nef i raf (z nikona i fuji) do dng

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez toms73 Zobacz posta
    Czy taka konwersja ma jakikolwiek wpływ na plik?
    Na plik wynikowy jak najbardziej.
    Jeśli chodzi o dane w nim zawarte to nie. Można śmiało konwertować.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  6. #6

    Domyślnie

    W sumie to ciekawe dlaczego DNG nie jest po prostu natywnym formatem "cyfrowego negatywu" i dlaczego właśnie w tym formacie aparaty nie zapisują danych z matrycy.
    Skończyłyby się "apdejty" softów przy każdym nowym modelu...
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez messer Zobacz posta
    W sumie to ciekawe dlaczego DNG nie jest po prostu natywnym formatem "cyfrowego negatywu" i dlaczego właśnie w tym formacie aparaty nie zapisują danych z matrycy.
    Skończyłyby się "apdejty" softów przy każdym nowym modelu...
    Właśnie właśnie, qva. Jak tylko zobaczycie kiedyś jakieś petycje popierające DNG, to PODPISYWAĆ!!! Zakichani producenci wraz z każdą kolejną puszką wprowadzają - nie wiedzieć po grzyb - nowy typ RAW, którego stare oprogramowanie nie qma. Efekt jest taki, że co chwilę trzeba aktualizować konwertery, bulić za owe ktualizacje, a czasem nawet stosować wyłącznie soft producenta, bo nic innego nie abla z jego wycudowanym formatem (vide Hasselblad - oby ich obesrało). Mając zdjęcia w DNG możemy je bez problemu otworzyć niezależnie od tego, jak stary jest konwerter i jak nowa puszka.

    DNG to zwykły format RAW, całkowicie bezstratny. Adobe udostępnia go bezpłatnie, wraz z bezpłatnymi narzędziami do wygodnego tworzenia i edycji profili, których każdy może sobie używać do woli. Nic nie stoi na przeszodzie, by producenci wspierali ten format, poza ich malutkimi, zasraniutkimi, partykularnymi interesikami. Format jest nawet tak pomyślany, by producenci mogli tagować pliki własnymi informacjami wykorzystywanymi przez konwerter (jak to ma obecnie miejsce w NEF-ach, gdzie Nikon Capture odczytuje ustawienia puszki i wykorzystuje je podczas wołania).

  8. #8

    Domyślnie

    Si si.
    Ja od dawna jestem piewcą standardów, i to najlepiej otwartych, jeśli o formaty danych się rozchodzi.

    DNG niestety otwarty nie jest, ale kto wie - Adobe miewa czasami przebłyski.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  9. #9

    Domyślnie

    DNG jest formatem otwartym.

    Specyfikacja i SDK są dostępne bezwarunkowo i za darmo, format nie jest chroniony żadnymi patentami i jego wykorzystywanie nie narusza czyjejkolwiek własności intelektualnej.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 29-10-2009 o 19:11

  10. #10
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez messer Zobacz posta
    W sumie to ciekawe dlaczego DNG nie jest po prostu natywnym formatem "cyfrowego negatywu" i dlaczego właśnie w tym formacie aparaty nie zapisują danych z matrycy.
    Skończyłyby się "apdejty" softów przy każdym nowym modelu...
    No właśnie. Skończyłyby się "apdejty" softów przy każdym nowym modelu... To dlatego nie jest

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •