Close

Strona 1 z 46 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 459
  1. #1
    Makowiec
    Gość

    Domyślnie Lastolite EzyBox

    Zdalne błyskanie - 4 - softbox reporterski


    Wątek dotyczy wykorzystania lamp błyskowych do doświetlania postaci (i nie tylko) podczas fotografowania w plenerze i pomieszczeniach. W szczególności dotyczy on tzw. off-camera lighting, czyli zdalnego błyskania, przy czym omawiane są w nim nie tylko lampy Nikona (SB), ale też innych producentów. Wątek dotyczy tylko lamp błyskowych - oświetlenie studyjne nie jest w nim omawiane.

    Wątek powstał z wydzielenia w jednym z wcześniej założonych wątków trzech części oraz dodania kolejnych, takich jak bieżąca:
    1) Sprzęt i informacje techniczne
    2) Przykłady zdjęć w plenerze
    3) Przykłady zdjęć w pomieszczeniach
    4) Softbox reporterski

    --------------------



    OK, to jedziemy z tematem. Softbox reporterski to taki przenośny, zwykle niewielki softbox, którego cechą jest (typowo) łatwe montowanie lamp błyskowych. W przeciwieństwie do standardowych softboksów (do wykorzystania ze studyjnymi lampami błyskowymi), charakteryzuje się on również łatwiejszym montażem/demontażem oraz przenośnością (po złożeniu jest niewielki). Softboksy dostępne są w rozmiarach od powiedzmy 40x40 cm do 70x70 cm.

    Na rynku dostępne są tego typu rozwiążania od różnych firm, przy czym wyróżnić można:

    1) Lastolite EzyBox - ponoć najlepszy, cena powiedzmy około 500zł (na zdjęciu powyżej)
    2) Zamienniki za około 200zł, np. takie: z Fotoellite czy ze sklepu Foto-Monolit - wyglądają one podobnie do siebie i do EzyBox, lecz czy są podobne w eksploatacji - tego nie wiadomo.

    Ponieważ chciałbym zgrupować trochę informacji, pozwoliłem sobie skorzystać z wątku założonego przez kolegę makowiec, który opisał tutaj swoje przygody z testowaniem softboksa Lastolite. Polecam jeszcze zerknięcie na wątki:
    - Forfoto o softboksie - poleca kolega luxius
    - mancini prezentuje samoróbkę własnego softboksa
    - przykład składania i detale typowego softboksa (zamiennika)
    - wątek na Flickr ze zdjęciami z wykorzystaniem omawianego patentu


    Poniżej wkleiłem trochę postów ze wspomnianego wątku kolegi makowiec (jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam).

    Zachęcam do dyskusji w tym wątku o wszystkim, co związane jest z tym pomysłowym softboksem, pokazywania własnych zdjęć, linkowania cudzych i ogólnie stworzenia bazy wiedzy na tytułowy temat.


    Ostatnio edytowane przez prz3mo ; 23-06-2011 o 22:44 Powód: Utworzenie nowego wątku, porządki

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo fajny opis, dalem komentarz

  3. #3

    Domyślnie

    Uzywałem dość często swego czasu. bardzo zacna zabawka. Po roku eksploatacji rzepy ciagle trzymają, materiał nie zmienił koloru, miejsce na ring do mocowania nie jest poprzecierane. Solidny sofcik.

  4. #4

    Domyślnie

    też mam to cacko daje bardziej rozproszone światło, ale bardziej skupione pod względem całego strumienia, jest duża różnica między parasolką przepuszczającą. Nie wiem jak te chińskie, może też, ja kupiłem to bo liczę że trochę dłużej pożyje

  5. #5

    Domyślnie

    W sumie to sie tak zastanawiam na jakiej zasadzie ezybox ma rozpraszać światło. o ile lampy studyjne mają odkryte palniki i światło równimiernie rozchodzi sie po całym softboxie to jż na lampy systemowe raczej nie mają szansy na to aby błysk poszedł na boki , palnik w sabinkach ukryty jest głęboko wiec wydaję sie że jedyną powierzchnię rozpradzającą stanowi biały materił dyfuzyjny przypinany rzepami z przodu ezy boxa. może ktoś w prostych żołnierskich słowach jakoś to ogarnąć.?

  6. #6

    Domyślnie

    dyfuzor.

  7. #7

    Domyślnie

    ale co dyfuzor?

    bo o ile w lampach studyjnych pracuje cała powierzchnia softboxa ze względu na umiejscowienie palnika, to przy strzelaniu np sabinką światło nie odbije sie od bocznych ścianek ezyboxa wiec jedyną powierzchnią roboczą jest dyfuzor zapinany z przodu na eazyboxa. w efekcie nie dostajemy nic innego nbiz np świecenie przez biała parasolkę.
    wiec albo ja coś nie kumam /dopuszczam taką myśl/ albo producenci wszelkiego rodzaju softboxów reporterskich robią nas w konia.

    generalnie czy ktoś porównywał efekt świecenia z ezyboxa i ten poprzez parasolkę?

  8. #8
    Makowiec
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ZoomTeam Zobacz posta
    ale co dyfuzor?

    bo o ile w lampach studyjnych pracuje cała powierzchnia softboxa ze względu na umiejscowienie palnika, to przy strzelaniu np sabinką światło nie odbije sie od bocznych ścianek ezyboxa
    Podstawowym zdaje się zaleceniem podczas pracy z lampą błyskową i softbox'em jest ustawienie jej na tryb szerokokątny aby uzyskać to o co chodzi czyli przesłanie możliwie dużej ilości światła w sposób zapewniający równomierne oświetlenie. W pliku PDF z artykułem na temat EzyBox'a zobaczysz na dole porównanie świecenia przy różnych nastawach lampy błyskowej:
    http://www.lastolitemedia.co.uk/pdfs...hoe-Review.pdf

    W mniejszej wersji EzyBox'a jest jedna warstwa dyfuzyjna, w większej już dwie - każda indywidualnie montowana więc można dopasować sobie konstrukcję do potrzeb.

    Ponieważ nie mam już wypożyczonego sprzętu do testów, a wykonane za jego pomocą fotki nie mogą zostać opublikowane z pewnych względów, pozostaje mi prosić o odrobinę cierpliwości ponieważ jestem na etapie dogadywania szczegółów wypożyczenia podobnego zestawu z innej firmy. Wówczas postaram się o możliwie dokładne porównanie możliwości softbox'a i parasolki rozpraszającej bo dają one zupełnie inne efekty mimo podobnej zasady pracy. W skrócie - softbox to taki "reflektor" czy żyrandol z żarówką w kloszu, a parasolka bardziej przypomina żarówkę zawieszoną luźno na kablu - świeci dookoła. Na stronie do której podałem link w tekście (http://www.bron.ch/vt_pd_lg_sc_en/index.php) można zobaczyć bardzo proste porównanie świecenia jednego i drugiego. Nie jest idealne, ale na tą chwilę lepsze to niż nic

    Jednak w Internecie jest wszystko znalazłem takie porównanie softbox'a i parasolki:
    http://www.zarias.com/?p=27
    Chciałem zrobić coś podobnego, teraz chyba nie ma to specjalnie sensu...
    Ostatnio edytowane przez Makowiec ; 10-10-2009 o 19:26

  9. #9

    Domyślnie

    Ja pisałem o wersji 60x60, nie dość że ma dwie warstwy dyfuzyjne, to jeszcze są one masywniejsze/gęstsze od materiału w parasolkach. W efekcie pewnie moc z parasolki była by taka sama lub nawet większa niż przy sofcie, ale to musiałbym sprawdzić... na razie tak mi się wydaje.

    pewne jest jedno- światło jest DUŻO ładniejsze, to jak w reklamie tv-shopu: "dzieki softboxowi lastolite moje zdjęcia stały się znacznie lepsze i czuję się jak profesjonalista"

  10. #10

    Domyślnie

    dobra spoko... a gdzie to cacko kupić?

Strona 1 z 46 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •