Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie uniwersalny zoom do F80

    Witajcie,

    Dawno juz nie zasmiecalem tego forum swoimi rozterkami, zatem...

    Od paru lat szukam swojej drogi. Jestem niewatpliwie fotografem bardzo amatorskim, co nie przeszkadza mi cieszyc sie z kazdego zdjecia. Probowalem z jednym uniwersalnym zoomem, potem pojawily sie stalki. Okazalo sie jednak, ze jestem zbyt leniwy, aby dzwigac po gorach komplet szkiel. I w zwiazku z tym szukam dalej swojej drogi...

    Sytuacja na teraz wyglada nastepujaco. Moj F80 wspolpracuje z Nikkorem 50 f/1.8D i kitem pt. Nikkor 28-100 3.5-5.6G. Tą 50-tke mam z sentymentu (przygoda z fotografia zaczela sie od Zenitara wlasnie 50mm). Sklaniam sie do kupienia jednego, uniwersalnego w miare zooma, z ktorym mialbym szanse na dluzszy romans niz aktualnie posiadanym 28-100G. Biorac pod uwage zakres ogniskowych, z ktorym mam teraz do czynienia (28-100), pierwszym pomyslem, jaki sie zrodzil w mojej glowie, byl Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED. Co o tym sadzicie? A moze jakas alternatywa? Jak wypada wg. Was porownanie tego Nikkora 18-105 z kitowym 28-100G? Czy w ogole warto?

    Do rozwazan mozna dorzucic zagadnienie pt. a moze jakis inny zakres ogniskowych? 16-85? 18-70? 24-70? Nie bede ukrywal, ze zakres 28-100, na ktorym teraz pracuje jest bardzo uzyteczny. Czy zatem bede w stanie przebolec troche mniejszy zakres? Czy jest to realna roznica w praktyce?

    Dzieki za wszekjue uwagi!

    PS
    Jak widzicie, ten post jest raczej luznym rozwazaniem, takze... odwoluje sie do waszego, niewatpliwie wiekszego, doswiadczenia.
    F80 + Nikkor AF 28-105 f/3.5-4.5D IF + duzo radochy z robienia zdjęć
    A efekty? Oceń sam: http://picasaweb.google.com/karol.strugala

  2. #2

    Domyślnie

    18-105, czy 16-85 to obiektywy dx, więc na analogu odpadają. Może 24-120 vr?
    czarne puszki, brudne słoiki, granaty, jakieś kable, elektroniczne ustrojstwa, błyskające cosie i metalowe tyczki coby się podeprzeć można było

  3. #3

    Domyślnie

    Pomysl dobry, choc czytalem sprzeczne recenzje tego szkla. Moze cos bez VR?
    F80 + Nikkor AF 28-105 f/3.5-4.5D IF + duzo radochy z robienia zdjęć
    A efekty? Oceń sam: http://picasaweb.google.com/karol.strugala

  4. #4

    Domyślnie

    to moze zamiast tego 28-100G -- NIKKOR 28-105mm f/3.5-4.5 D IF? Nie nowka, ale recenzje dobre, i chyba optycznie lepszy od mojego kita, co?
    F80 + Nikkor AF 28-105 f/3.5-4.5D IF + duzo radochy z robienia zdjęć
    A efekty? Oceń sam: http://picasaweb.google.com/karol.strugala

  5. #5
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Księżyc
    Posty
    578

    Domyślnie

    Ok.
    Więc jeśli chodzi o 24-120 to jest również starsza wersja tego obiektywu, czyli bez VR.
    Na alledrogo można go kupić bez większego problemu, cena od 400 do 700 zł, w zależności od stanu szkła czy widzimisię sprzedającego.
    Nie miałem tego szkła w rękach, ale zakres ogniskowych zwłaszcza na kliszy, jest bardziej niż zachęcający.

    Ale przechodząc do sedna, czyli do obiecanego testu.
    No więc wytachałem statyw, zaaranżowałem na szybko scenkę testową, i wyniki poniżej.
    We wszystkich przypadkach fotka ze statywu, ogniskowa 50mm, przysłona F/4.5, migawka 1/20 s, ISO200.
    Ostrość ustawiana automatycznie na centrum kadru czyli na '400' superii (dla niewtajemniczonych superia to to zielone).
    Prezentuję wycinki 100% z centrum kadru, robione z JPGa w najlepszej kompresji. Czyste wycinki z GIMPa bez żadnej korekty.

    1. Nikon AF Nikkor 28-100mm 1:3.5-5.6 G
    Wycinek:

    Cały plik tutaj: Klika się w szare kółko 'Pobierz' na samym dole

    2. Nikon AF Nikkor 28-105mm 1:3.5-4.5 D
    Wycinek:

    Cały plik tutaj: Klika się w szare kółko 'Pobierz' na samym dole

    3. Nikon AF Nikkor 50mm 1:1.8 D
    Wycinek:

    Cały plik tutaj: Klika się w szare kółko 'Pobierz' na samym dole

    Nie trzeba się chyba aż tak bardzo przyglądać by zauważyć różnicę między dwoma wspomnianymi zoomami.
    Co do ich porównania, to od kiedy mam 28-105 mojego 28-100 całkiem po prostu nie używam.
    28-100 jest to szkiełko lekkie, gdyż całkiem po prostu plastikowe. Długi koniec jest ciemniejszy (5.6), ma plastikowy bagnet (moja siostrunia kiedyś taki osobiście wyłamała), no i nie posiada pierścienie przysłony (czyli np. z manualnymi analogami średnio przyjemna współpraca).
    Jeśli koniecznie chcesz zmienić szkło na coś innego, i nie chcesz wydać fortuny to dużej alternatywy nie masz, chyba że pójdziesz w Sigmę czy Tokinę, ale tu już nie pomogę, bo styczności nie miałem (choć z Tokiną 28-70 czy 28-80 chętnie bym się zapoznał bliżej).
    Polecam 28-105, obecnie jest ich sporo na Allegro, i ceny znacznie spadły (nawet 400 zł!!!). Pamiętam jak całkiem niedawno dochodziły do 800 zł.
    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Wielkie piwo dla Ciebie Kolego za ten szybki test!

    Coz, golym okiem widac roznice miedzy dwoma pierwszymi zdjeciami. Choc drugie zdjecie wyglada na ciemniejsze - kwestia kompresji?

    Jezeli chodzi o pierscien przyslony - bardzo wygodna sprawa. Ale... moj F80 nie umie sobie z tym niestety poradzic. Przy probie uruchomienia pierscienia przeslony (zamiast sterowania przeslona z aparatu) moj Nikoś wyswietla "E" o ile dobrze pamietam i tyle. Coz, szkoda.

    Podsumowujac, za stosunkowo nieduze pieniadze mozna miec bardzo ciekawa alternatywe w postaci 28-105 1:3.5-4.5D. I nie tylko jezeli chodzi o wlasciwosci optyczne obu szkiel. N28-100 jest tandetnie plastikowy

    Dzieki!
    F80 + Nikkor AF 28-105 f/3.5-4.5D IF + duzo radochy z robienia zdjęć
    A efekty? Oceń sam: http://picasaweb.google.com/karol.strugala

  7. #7
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Księżyc
    Posty
    578

    Domyślnie

    No tak, w F80 sterowanie przysłoną jest z pokrętełka aparatu, ale jakbyś tak kiedyś np. miał zamiar kupić jakiegoś starszego manualnego analoga, to już wtedy trzeba mieć obiektyw z pierścieniem przysłony, no ale to tak trochę z innej beczki.
    Co do porównania tych dwóch zoomów, to jeszcze taki test znalazłem:
    KLIK
    Te dwa zoomy są na samym dole poszczególnych tabel, z resztą podpisane są.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak, widzialem ten test rowniez. Thx. Ale tam ta roznica nie jest az tak widoczna (albo zle patrze).

    F80 mam od jakichs 2 lat dopiero. Spelnia moje oczekiwania w 100% (choc pokretla do zmiany czasu/przeslony do najwygodniejszych nie naleza). Co oczywiscie nie oznacza, ze kiedys nie bede sie zastanawial nad bardziej manualnym body. Czas pokaze
    F80 + Nikkor AF 28-105 f/3.5-4.5D IF + duzo radochy z robienia zdjęć
    A efekty? Oceń sam: http://picasaweb.google.com/karol.strugala

  9. #9

    Domyślnie

    i jeszcze dwa warte zainteresowania obiektywy - 24-50/3,3-4,5D i 28-70/3,5-4,5D w cenie 200-400 na Allegro

  10. #10
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Księżyc
    Posty
    578

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karolski Zobacz posta
    Tak, widzialem ten test rowniez. Thx. Ale tam ta roznica nie jest az tak widoczna (albo zle patrze).
    Hmm, może nie patrzysz tam gdzie trzeba.
    28-100 - 28mm F/3.5

    28-105 - 28mm F/3.5, czyli tak samo.


    Cytat Zamieszczone przez Duszek Zobacz posta
    i jeszcze dwa warte zainteresowania obiektywy - 24-50/3,3-4,5D i 28-70/3,5-4,5D w cenie 200-400 na Allegro
    Jeśli chodzi o 28-70/3,5-4,5D to potwierdzam, bardzo fajne szkło.
    Miałem je kiedyś, zamieniłem właśnie na 28-105, ze względu na zakres ogniskowych.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •