Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    conik
    Gość

    Domyślnie 3 letni rodinal...

    wygrzebalem pol butelki rodinalu kupiony w 2006 nadaje sie po takim czasie do czegos czy do utylizacji?

  2. #2

    Domyślnie

    Rodinal jest bardzo trwałym wywoływaczem. Trochę szkoda, że pół butelki (ze względu na powietrze w butli).
    Nie pozostaje Ci nic innego jak zrobić próbne wołanie. Według mnie powinno być OK.

    W trudnych sprawach technicznych, pytaj na forum korex
    Ostatnio edytowane przez 1968 ; 01-10-2009 o 02:35

  3. #3

    Domyślnie

    Ostatnio wołałem w 4 letnim i było ok
    Druh Synchro Pinhole
    http://www.spychalski.info

  4. #4

    Domyślnie

    Rodinal jest bardzo trwały ja wołałem takim 15 letnim ale stał w lodówce i zakrętkę miał uszczelnioną plastikowym lepcem - bez problemu, zrób probę albo kup nowy , rodinal się po prostu utlenia jeśli ma dostęp do powietrza, jeśli tem dostęp ograniczysz to w dużym stężeniu może być przechowywany bardzo długo - rodinal to (był) mój ulubiony wywoływacz.
    Jestem szumofobem. S50F1.4A

  5. #5
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Rodinal jest trwały, ale jeśli stał od 2006 w butelce wypełnionej do połowy powietrzem... Spróbuj zgnieść lekko butelkę. Jeśli będzie "chrupać" to znaczy że się skrystalizował. O ile wołałem w takim rodinalu z lekko zebranym osadem który miał rok, to po dwóch latach, gdy już były w nim spore bryły osadu - nie za bardzo mi poszło... Tzn. wywołać się da, ale zmienia się charakterystyka wywoływacza - mi strasznie skoczyło ziarno, kontrast... Sprawy rozcieńczania są zaburzone. Poza tym jeśli kryształki dostaną się do koreksu - mogą porysować powierzchnię filmu.
    Rodinal to nie majątek - nie ma sensu oszczędzać i wołać w starym, jeśl można spieprzyć bezpowrotnie cenne zdjęcia...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •