Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Fotografia odzieży - czyli jak to zrobić?

    Przejrzałem sobie inne wątki odnoszące się do tematyki fotografii odzieży, ale niestety wszystkie wątki dotyczyły "czym" robić zdjecia odzieży, a żaden nie odnosił się do tego, "jak" te zdjęcia robić.

    Nie wiem tego jeszcze na 100%, ale być może będę robić zdjęcia ciuchów na potrzeby sklepu internetowego. Ze wstępnych rozmów wyniknęło, że chodzi o zdjęcia samych ciuchów (rozłożonych na płasko lub ułożonych na manekinie). Agencja reklamowa, która tworzy ten sklep jeszcze nie ma dokładnych wytycznych co do zdjęć, ale chcą ode mnie wyciągnąć jakieś informacje, żeby móc zaproponować jakieś opcje "klientowi".

    W trakcie luźnej rozmowy starałem się dowiedzieć czegoś na temat specyfiki ciuchów czy rodzaju zdjęć, ale niestety za dużo nie wycisnąłem. Generalnie chodzi o stworzenie 1 zdjęcia dla 1 ciucha. Ponadto ludzie z agencji skłaniają się ku przentacji ciuchów na manekinie. Ponadto padło hasło o sktrukturze materiału i jego fakturze.

    Dlatego chciałbym się czegoś dowiedzieć na temat specyfiki robienia samych zdjęć ciuchom, ewentualnie usystematyzować posiadane pomysły. Jakąś wiedzę z oświetlenia studyjnego mam, bywało się na szkoleniu Jacka_Z z oświetlenia studyjnego

    Zakładam, że do wyciągnięcia faktury i struktury materiałów trzeba będzie zastosować światło boczne? Tak, żeby uzyskać efekt "ślizgania" się światła po materiale. Tylko, żeby efekt był dobrze widoczny lepiej będzie zastosować zmiękczone światło z softboxa, czy bardziej skupione z np. beauty disha (Na razie musimy sobie poteoretyzować, bo sprzęt studyjny dopiero do mnie przyjedzie)?

    Kolejną rzeczą, którą musiałbym ustalić jest zastosowanie tła i odległosć manekina z ciuchem od tła. Nie wiem na ile można szaleć w tym temacie. Czy lepiej jest zastosować jednolite, białe i wypalone tło, czy możnaby pokusić się o zabawę np. z szarym tłem i do tego dorzucić np. lampę z założonym snootem, plasterm miodu i jakimś kolorowym filtrem, która będzie byłskać jakimś kolorowym gradientem na tło?
    Jeżeli chodzi o białe tło, to jak np. fotografować białe ciuchy na białym tle (nie wiem na ile światło ślizgające jest w stanie odciąć taki obiekt od tła)?

    Kolejny mój problem to kwestia światła kontrowego (kontry?) w tego typu fotografii. Stosować, nie stosować i dlaczego?

    Przez to, że nie wiem jakie to będą ciuchy będę musiał się na wyrost zapytać o ciuchy z jakimiś świecącymi dodatkami, typu cyrkonie, brokaty, cekiny i inne babskie dodatki. Gdzieś czytałem, że tego typu ciuchy wyposażone w taki asortyment jest bardzo trudno fotografować, gdyż tego typu dodatki odbijają intensywnie światło, "wypalając obraz". Co trzeba zrobić, żeby takie świecidełka dobrze sfotografować, ale żeby nadal na zdjęciu zostały "ładnymi" dla potencjalnego odbiorcy świecidełkami?.

    No i pozostaje także kwestia obróbki takich zdjęć. Jedynym narzędziem, które przychodzi mi obecnie do głowy jest filtr górnoprzepustowy do "wyostrzania zdjęć" i uwydatniania faktury materiału. Nie wiem czy coś jeszcze powinienem brać pod uwagę? Zastanawiałem się jeszcze nad wysotrzeniem kanału Jasności w przestrzeni LAB?

    Nie wiem czy zapytałem o te ważne kwestie, ale może ktoś miał już do czynienia z tego typu fotografią i jest w stanie podzielic się doświadczeniami?

    Wszelkie sugestie poparte zdjęciami lub układem lamp i sprzętu będą mile widziane

    Do wykorzystania będzie sprzęt:
    Lampy - 1x1000Ws, 2x500Ws, 2x200Ws
    Modyfikatory: Okta 180cm;softy: 180x40 z gridem, 80x120, 60x60; 3xwrota; 1xBeautyDish 70cm z plastrem miodu i dyfuzorem oraz 2 blendy 5w1: 120x180cm.
    Zapraszam do skorzystania z usług fotografii i wideofilmowania ślubnego w Bydgoszczy.

    zawodowyfotograf.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Podejście godne profesjonalisty Ja radzę żebyś przejrzał sobie zdjęcia ciuchów w katalogach wysyłkowych... zaraz poczujesz się lepiej i wyluzujesz, bo ostatnio jak przeglądałem żonki literaturę, to 90% to jakaś katastrofa wogóle, a jednak sprzedają!
    Z moich skromnych prób wynika, że manekin to minimum absolutne, płasko ciucha nie ułożysz, tak żeby dawał wyobrażenie o tym jak się prezentuje na ciele. Ideał to ze dwie, trzy modelki, o różnej karnacji i kolorze włosów, no ale to przedraża sprawę.
    Nie wiem jakiego typu to ciuszki, jeśli jakieś latex super hiper sexy to można się pobawić w niejaki artyzm, grę światłem itp., ale szczerze doradzam, jeśli to będzie manekin i 'normalne', damskie(?) ubrania typu bluzki, spodnie, koszulki, to nie ma co szaleć. Białe tło, lekki niebieski, delikatny różowy, czarne może się przydać, ale jak przyjrzysz się na przykład Quelle, to nie widać tam za bardzo na czarnym. Można też poeksperymentować z tłami mazanymi w jakiś spokojnych tonacjach. Napisałeś 'białe wypalone'.. ja bym tego nie robił. Postaraj się zrobić 'po prostu' białe tło, bo na przepalonym stracisz detale na krawędziach.
    Teraz o teksturę, fakturę materiału wogóle bym się nie martwił, tym bardziej jeśli klient zastrzega 1 zdjęcie na produkt. Możesz o tym zapomnieć, zdjęcia będą prawdopodobnie w jakimś rozmiarze 'webowym' typu 800x600 albo jeszcze gorzej, więc całe Twoje staranie pójdzie na marne. Tyle co trzeba to złapiesz tych detali tak czy siak.
    Świecące dodatki, najprostrze co mi przychodzi do głowy jeśli przepały byłyby faktycznie fatalne to osłabić światło, niedoświetlić i albo wyciągnąć w PS ciemne miejsca korzystając z jednego zdjęcia, albo pstryknąć dwa i połączyć.
    Co do ustawień to sam się uczę cały czas, ale generalnie dałbym tło 2-3m od obiektu, doświetlone według potrezb, a dystans od aparatu no to już zależy od szkiełka jakim będziesz pstrykał.
    Światło bez kombinowania, lewa-góra 45', prawa-góra 45', dystans zależy od mocy. Jeśli zdjęcia będą zbyt płaskie, możesz próbować zmienić siłę lampy z jednej strony, w ostre światłocienie jednak bym się nie bawił.

    Tyle mam do powiedzenia
    Powodzonka
    mati
    Ostatnio edytowane przez matyjasz ; 03-10-2009 o 09:55

  3. #3

    Domyślnie

    Nie będę zakładał nowego wątku skoro taki istnieje tutaj. Mam pytanie dotyczące techniki fotografowania odzieży na niewidocznym manekinie. Chodzi o to, że np. marynarka jest wypełniona i wygląda jak założona na manekina, ale to wypełnienie jest niewidoczne. Z tego co zauważyłem nazywają to potocznie zdjęciami na duchu. Ktoś zna więcej szczegółów na ten temat?
    pozdrawiam
    Tomek

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Dobra, przyznaję, nie użyłem google Dzięki.
    pozdrawiam
    Tomek

  6. #6

    Domyślnie

    spox ogólnie jakoś mało w temacie jest ale da się coś wyszperać od biedy

  7. #7

    Domyślnie

    No mało, chyba jakaś nisza jest w tym temacie. Zastanawiam się jakie są stawki za tego typu zdjęcia, bo roboty chyba trochę z tym jest....
    pozdrawiam
    Tomek

  8. #8

    Domyślnie

    gdzies mi się rzuciło w oczy 25zł/sztuka. Ale lepiej gruntowniej obadaj bo mogłem czegoś np nie doczytac

  9. #9

    Domyślnie zdjecia na duchu

    Witam
    Jestem nowym użytkownikiem i od niedawna zajmuje się fotografia ubrań w mojej firmie. Widze ze, jeśli chodzi o zdjęcia ubrań na duchach, to nie macie na ten temat za wiele informacji, dla tego tez jeśli ktoś jest zainteresowany jak to się robi profesjonalnie to proszę pytać a ja chętnie podzielę się moim doświadczeniem w tym temacie.

  10. #10

    Domyślnie

    @stylemode aps a możesz wrzucić jakieś swoje zdjęcie - chodzi o to aby była podstawa do dalszej dyskusji.
    totalna amatorka

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •