Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52
  1. #1

    Domyślnie Przestrzen barwna - workflow HOWTO

    Witam!

    Obrabiam zdjecia na przyzwoitym CRT, z mozliwoscia zaladowania profilu ICC. Teraz pytanie:
    Jak ustawic profile kolorow w calym procesie obroki (monitor, soft)? W szczegolnosci:

    1. Czy warto warto bawic sie w zmiane ICC monitora (np. na Adobe RGB)?
    2. Wiekszosc zdjec popelniam w Adobe RGB (ustawienie III z D70). W jakim profilu pracuje u Was Nikon Capture, PS? Dotychczas caly soft jechal na sRGB. Czy warto komplikowac sobie zycie i to zmieniac?

    Z gory dzieki za sugestie!
    Dcośtam + Fcośtam + NIKKORcośtam

  2. #2

    Domyślnie

    Monitor mam ustawiony jako Adobe RGB.
    Tenze przypiety jako RGB w Shopie.
    W ogole nie uzywam sRGB -- do labu wypuszczam JPGi bez zadnego profilu.
    Oprocz fotek do laba (i netu), pracuje tez ze zdjeciami i publikacjami wypuszczanymi na offset. Takiez dzialania uprawiam na dwoch roznych komputerach (firma i dom). Nie mam zadnych problemow z kolorami w gotowych pracach. Czy to odbitka z labu czy wydruk z drukarni -- wygladaja zawsze tak jak na monitorach.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Stigu, jesli mozna jeszcze pomolestowac:
    JPEGow chyba nie ma sensu zapisywac w innej przestrzeni barwnej niz sRGB? Przeciez to jest de facto standard do wyswietlania i drukowania (modulo tweak'niete profile labu).
    Jesli JPEG nie ma profilu zapisanego, programy czesto czytaja to jako sRGB.
    Wszyscy narzekaja wokolo na sRGB, ze to kompromisowy profil, ze obciety itp. No to jak to jest? Strzelam zdjecie w trybie Enhanced (IIIa) i gdy otworze NCapture w sRGB to cos zgubie?
    Albo: monitor jedzie na AdobeRGB, JPEG ma w sobie profil sRGB, zostanie wyswiewtlony poprawnie?
    Dcośtam + Fcośtam + NIKKORcośtam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kamil Zobacz posta
    JPEGow chyba nie ma sensu zapisywac w innej przestrzeni barwnej niz sRGB?
    W przypadku laba -- jak najbardziej wole oddac plik bez profilu. sRGB to nie profil, tylko przestrzen. A profile opisujace te przestrzen sa najrozniejsze. W zaleznosci od producenta maszyny, czy chociazby "widzimisie" laboranta-operatora. Wole oddac plik z pelna przestrzenia, niz sam go okroic jednym profilem, a nastepnie (w laboratorium) jakims innym...

    Cytat Zamieszczone przez kamil Zobacz posta
    Wszyscy narzekaja wokolo na sRGB, ze to kompromisowy profil, ze obciety itp. No to jak to jest? Strzelam zdjecie w trybie Enhanced (IIIa) i gdy otworze NCapture w sRGB to cos zgubie?
    Oczywiscie. Otwierajac w przestrzeni sRGB masz tylko ja do dyspozycji przy obrobce. Bedzie obcieta i jakiekolwiek operacje na obrazie, ktore mialy by wydobyc (a raczej stworzyc) np. nowe odcienie barw -- beda ograniczone tylko do tego co opisuje sRGB.

    Cytat Zamieszczone przez kamil Zobacz posta
    Albo: monitor jedzie na AdobeRGB, JPEG ma w sobie profil sRGB, zostanie wyswiewtlony poprawnie?
    Zalezy co znaczy "poprawnie". W tym przypadku to jeszcze kwestia monitora i oczywiscie oprogramowania. CRT "przeniesie" zarowno AdobeRGB i sRGB (pokaze z wiekszym gamutem barw plik, ktory bedzie bez profilu lub z AdobeRGB, niz z sRGB). Reasumujac -- najwiecej barw widac na monitorze CRT w pliku nieoprofilowanym i sofcie, ktory nie podmieni go automatycznie na sRGB. Zeby zobaczyc w miare poprawnie to samo zdjecie na monitorze LCD -- trzeba miec naprawde niezly model (malo ktory potrafi pracowac w "prawie" pelnym gamucie AdobeRGB) i oczywiscie plik nie okrojony przez sRGB.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  5. #5

    Domyślnie

    A ja wczoraj zrobilem dwie fotki zeszytu , ktory ma czerwona okladke i ciemno czerwony zarys jakiejs mapy.
    Na sRGB wyszlo znacznie gorzej, za to w aRGB elegancko , tak jak wyglada w rzeczywistosci zarowno na LCD w aparacie jak i na laptopie.
    Bardzo mi sie to spodobalo

    Powiedzcie zatem , czy mozna oddac aRGB do laba i jesli tak to co zrobic aby oddajac do laba miec wydrukowane to co faktycznie widze na monitorku ?
    Cos trzeba zaznaczyc laborantowi , ze ma cos zrobic albo czego ma nie robic ?
    Czy trzeba specjalnie przygotowac JPG'a ?

  6. #6

    Domyślnie

    AdobeRGB o wiele lepiej łapie czerwien. Mode Ia i IIIa czesto czerwien przepalaja.
    I czerwien to jedyne jak dla mnie zastosowanie przestrzeni II(a)... Kolory sa o wiele bardziej ziemiste.
    Dcośtam + Fcośtam + NIKKORcośtam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pdzran Zobacz posta
    Powiedzcie zatem , czy mozna oddac aRGB do laba i jesli tak to co zrobic aby oddajac do laba miec wydrukowane to co faktycznie widze na monitorku ?
    Zapomnij o tym, zeby miec dokladnie to co na monitorze... Wspominajac wczesniej, ze ja uzyskuje to samo na odbitce co na monitorze -- mialem na mysli oczywiscie kolory (w sensie poprawnosci skladowych), jasnosc i kontrast. Lab nie przeniesie tego co widac na monitorze -- raz roznica w przestrzeniach (szerszym AdobeRGB i wezszym sRGB), a dwa -- najwaniejsze -- kwestia medium. Swiecacy monitor odda przeciez wieksze spektrum barw niz papierowa odbitka. Praw fizyki nie przeskoczysz.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Zapomnij o tym, zeby miec dokladnie to co na monitorze... Wspominajac wczesniej, ze ja uzyskuje to samo na odbitce co na monitorze -- mialem na mysli oczywiscie kolory (w sensie poprawnosci skladowych), jasnosc i kontrast. Lab nie przeniesie tego co widac na monitorze -- raz roznica w przestrzeniach (szerszym AdobeRGB i wezszym sRGB), a dwa -- najwaniejsze -- kwestia medium. Swiecacy monitor odda przeciez wieksze spektrum barw niz papierowa odbitka. Praw fizyki nie przeskoczysz.
    Ok , zle sie wyrazilem.
    Powiem jak laik
    Zrobilem ten sam kadr w sRGB i aRGB , bardziej podoba mi sie oddanie kolorow w aRGB.
    Czy jest szansa , ze oddam taka fotke do labu i dostane fotke z takim oddaniem kolorow - glownie tutaj chodzi o czerwien ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    CRT "przeniesie" zarowno AdobeRGB i sRGB (pokaze z wiekszym gamutem barw plik, ktory bedzie bez profilu lub z AdobeRGB, niz z sRGB).
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem bo dyskusja dotyka już wielu zagadnień, ale chyba napisałeś, że CRT potrafi wyświetlić przestrzeń AdobeRGB (1998 )? Jeśli tak to czy mógłbyś poprzeć to jakimś konkretnym przykładem?
    Pozdrawiam
    D40

  10. #10

    Domyślnie

    a mi się wydawało że generalnie monitory i to z trudem są w stanie wyświetlić gamut sRGB, o Adobe to raczej można zapomnieć. Ta przestrzeń raczej nadaje się do dalszej cyfrowej obróbki. Jeżeli się mylę to prosze o natychmiastowe sprostowanie.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •