Close

Strona 2 z 21 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 205

Wątek: Adobe RGB/sRGB

  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Loki Zobacz posta
    BTW, dolaczanie tylko trialowej wersji oprogramowania do odczytu NEF-ow i to zbyt starej by odczytala NEF-y ze swiezo zakupionego aparatu traci troche paranoja...
    Do jakiego aparatu, może do D80? Mi dali triala 30 dni Capture NX co pozwalał odczytywać NEFy z D80, dali również PictureProject 1.7 czy jakoś tam sie to nazywało w pełnej wersji - bardzo prosty konwerter RAWów, ale zawsze. Fakt nie jest to narzędzie o mozliwościach Capture NXa, czy Capture One. Taka jednak polityka Nikona .

    Pozdrawiam
    WP
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  2. #12

    Domyślnie

    niestety taka polityka marketingowców Nikona.
    Ostatnio edytowane przez biadzi ; 10-10-2006 o 13:53
    FED-2 + Industar 26M f2.8/50mm, FED-5 + Industar 61 L/D f2.8/52mm, Zenit TTL + Helios-44m f2/50mm. Nikon jakiś też się znajdzie.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ruppel Zobacz posta
    a nie podpowiedziałbyś mi przypadkiem który plecak zakupić??
    Lowepro Rower AWII czy może Lowepro Campu Rower AW ? Cena prawie ta sama, a z uwagi na pracę nie mogę się wybrać do większego miasta niż moje na zakupy, więc organoleptycznie sie nie przekonam.
    A jakiego "nosidła" Ty używasz?
    Nie lubię toreb. Używam Tamraca Velocity 9 - Mieści duży korpus + tele-zoom f/2,8, standard-zoom f/2,8, portretówkę i makro, zbiór bzdur i jeszcze zostaje trochę miejsca.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-01-2007 o 10:44

  4. #14

    Domyślnie

    Czy możecie w prosty sposób opisać, czym różni się przestrzeń Adobe RGB od sRGB i jakiej warto używać w D70s? Słyszałem, że wszystkie laby pracują na sRGB i nie ma sensu używanie Adobe RGB, bo mogą być problemy. Jaki sens ma wówczas umieszczanie jej w aparacie? Większość zdjęć robię w jpg.
    Смена

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mikluskusz Zobacz posta
    Czy możecie w prosty sposób opisać, czym różni się przestrzeń Adobe RGB od sRGB
    Ta ilustracja powinna chyba wszystko wyjasnic:



    Cytat Zamieszczone przez Mikluskusz Zobacz posta
    Jaki sens ma wówczas umieszczanie jej w aparacie?
    Zeby zwiekszyc mozliwosc obrobki i nie obcinac gamutu barwnego juz na etapie tworzenia pliku ze zdjeciem.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  6. #16

    Domyślnie

    nic dodać, nic ująć, niektóre laby jednak i tak wykazuja się kreatywnością i niezależnie od tego czy bedzie aR czy sR, efekt końcowy może być odmienny od oczekiwanego. Przed wywołaniem wiekszej ilości zdjęć proponuje zlecić wykonanie paru próbnych zdjęć w labie. Generalnie pracując aparatem, PC, drukarką powinniśmy ustawić tą sama przestrzeń b. na wszystkich urządzeniach.

  7. #17

    Domyślnie

    Aby zilustrować to, co słusznie wyjaśnia stig, że robiąc w sRGB robicie zdjęciom ziazi - pozwolę sobie wkleić serię zdjęć. Oczywiście, wszystkie będą skonwertowane do sRGB, bo w tej przestrzeni działa przeglądarka internetowa - różnica będzie polegała na tym, że druga połowa z nich powstała w Adobe RGB - zaznaczam, że zmieniłem tylko ten jeden parametr:

    sRGB
    aRGB

    sRGB
    aRGB

    sRGB
    aRGB

    sRGB
    aRGB

    sRGB
    aRGB

    sRGB
    aRGB


    Ostatnie przykłady dedykuję wszystkim tym, którzy uważają że "Nikon kiepsko oddaje tony skóry bo jest chłodny i szarobury"

    sRGB
    aRGB

    sRGB

    aRGB
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 11-10-2006 o 12:35

  8. #18

    Domyślnie

    Czornyj, Kurcze to niesamowite jak to widac na powyższych fotach, czytalem o tych roznicach duzo i za diabla nie moglem zajarzyc sensu zmiany przestrzeni a teraz widze przewage aRGB. Dzieki
    Pozdrawiam Tomasz
    D-7000, D-80, F-601m, N18-105dx VR, N18-70dx, N70-300VR, SB-800, kilka sowieckich słoików


  9. #19

    Domyślnie

    Czornyj-teoretycznie zdaje mi się, że różnice miedzy przestrzeniami barwnymi pojmuję, ale...
    Napisz proszę, jak powstały te identyczne kadry. Czy fotografowane były w nefie, potem zachowywane -najpierw wersja w sRGB, a druga w aRGB (TIFF) i dopiero konwersja do sRGB- by wysłać na przeglądarkę? Czy w jpg i w aRGB,obróbka jakaś przed konwersją do sRGB i przeglądarka???
    Pytam, bo zastanawiam się, czy fotografując w jpgu mogę COŚ zyskać robiąc w aRGB, "poprawiając" potem programem w aRGB i zapisując do sRGB?
    Dodać muszę, że wszystko "na koniec" jest u mnie na papierze Mam wypracowane i ustalone w "moim labie" , co mają wyłączać przy fotkach które przynoszę (dla tych co nie wiedzą-cyfrowe laby mają z reguły włączoną zaprogramowaną funkcję- odpowiednik "optymalizacji"-która naprawdę nieźle sobie radzi ze "statystycznymi" fotkami wprost z różnych aparatów, tj. z plikami bez ingerencji programów graficznych -jednak zdjęcia "ruszone" np. w Ps potrafią wręcz zmasakrować)...
    Na teraz jest z moimi zdjęciami nieźle, ale zawsze może być lepiej, więc zastanawiam się??... Swoje zdjęcia "ruszam" programami -nawet jasność monitora ustawiłem więc (by nie kusić) podobnie do monitorów w labie i ustalone mam by wszelką "optymalizację" wyłączali....Maszyna pracuje w sRGB- fotki dotąd też robione w tej przestrzeni, wiec...pytanie GŁÓWNE- czy w "agregacie" aparat-przestrzeń w programie obrabiającym-lab powinna być dla max jakości sRGB, czy zyskamy wyraźnie zmieniająć przestrzeń na sRGB dopiero "na wyjściu" do labu???
    Marek

    Zakon Fuji

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fotomarek_k Zobacz posta
    Czornyj-teoretycznie zdaje mi się, że różnice miedzy przestrzeniami barwnymi pojmuję, ale...
    Napisz proszę, jak powstały te identyczne kadry. Czy fotografowane były w nefie, potem zachowywane -najpierw wersja w sRGB, a druga w aRGB (TIFF) i dopiero konwersja do sRGB- by wysłać na przeglądarkę? Czy w jpg i w aRGB,obróbka jakaś przed konwersją do sRGB i przeglądarka???
    Powyższe fotogrtafie to oczywiście NEF-y z odpowiednio zmienianym parametrem Color Mode w zakładce Advanced RAW. Efekt byłby jednak IDENTYCZNY gdybym wykonał dwa zdjęcia jpg z parametrem przestrzeni koloru zmienionym w puszce.

    Cytat Zamieszczone przez fotomarek_k Zobacz posta
    Pytam, bo zastanawiam się, czy fotografując w jpgu mogę COŚ zyskać robiąc w aRGB, "poprawiając" potem programem w aRGB i zapisując do sRGB?
    Dodać muszę, że wszystko "na koniec" jest u mnie na papierze Mam wypracowane i ustalone w "moim labie" , co mają wyłączać przy fotkach które przynoszę (dla tych co nie wiedzą-cyfrowe laby mają z reguły włączoną zaprogramowaną funkcję- odpowiednik "optymalizacji"-która naprawdę nieźle sobie radzi ze "statystycznymi" fotkami wprost z różnych aparatów, tj. z plikami bez ingerencji programów graficznych -jednak zdjęcia "ruszone" np. w Ps potrafią wręcz zmasakrować)...
    Na teraz jest z moimi zdjęciami nieźle, ale zawsze może być lepiej, więc zastanawiam się??... Swoje zdjęcia "ruszam" programami -nawet jasność monitora ustawiłem więc (by nie kusić) podobnie do monitorów w labie i ustalone mam by wszelką "optymalizację" wyłączali....Maszyna pracuje w sRGB- fotki dotąd też robione w tej przestrzeni, wiec...pytanie GŁÓWNE- czy w "agregacie" aparat-przestrzeń w programie obrabiającym-lab powinna być dla max jakości sRGB, czy zyskamy wyraźnie zmieniająć przestrzeń na sRGB dopiero "na wyjściu" do labu???
    Osobiście stosuję aRGB, ponieważ w sRGB traci się mnóstwo informacji w kolorach będących na granicy przestrzeni barwnej - niuanse zlewają się tam w "przepał" - widać to dobrze np. na czerwonych kwiatach. Szersza przestrzeń aRGB skonwertowana do węższej zachowuje nam ową informację nawet po konwersji do przestrzeni węższej - co jak sądzę jest widoczne na powyższych przykładach. Poza tym nie wdając się w uczone dywagacje ogólnie bardziej mi odpowiada wygląd zdjęć z aRGB (żywsze barwy, cieplejsza tonacja) i efekty jakie uzyskuję z tak uzyskanych plików.

    Nie jestem oczywiście pewien, jakich ponurych i niecnych machinacji dokonają w rzeczonym labie, nie mogę zatem ręczyć, że w danym przypadku efekt będzie lepszy. Sądzę jednak że warto spróbować. Tym bardziej, że nie w prawdzie nie wiem jak z Fuji S3, ale np. w przypadku D70 jest jeszcze gorzej niż na powyższych zdjęciach
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 11-10-2006 o 19:12

Strona 2 z 21 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •