Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Zbanowany
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    182

    Domyślnie D80 - pomiar balansu bieli.

    Cześć, mój pierwszy post. Mam tremę.

    Oświetlenie - 2 x Elfo 500 plus SB-800 na tło (odpalane radiowo)
    czas 1/160s, f/8, ISO 100
    w kadrze biały arkusz papieru

    Problem: przy pomiarze WB notorycznie wyskakuje "no good", nie udało mi się jeszcze zmierzyć, co robię nie tak?

    Przemyślenia: wcześniej mierzyłem z użyciem błysku samej Sabiny i było wszystko pod kontrolą.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam. Prawdopodobnie do pomiaru WB używasz zbyt mocnego światła. Aparat w przypadku zbyt mocnego lub zbyt słabego światła może nie być w stanie zmierzyć
    WB.

  3. #3
    Zbanowany
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    182

    Domyślnie

    No ale kartka jest oświetlona tylko światłem modelującym 2x250 W - co jednak nie ma chyba najmniejszego znaczenia, gdyż lampy ustawione są na około 1/16 mocy błysku, co przy ustawieniach aparatu podanych powyżej zapewnia prawidłową ekspozycję, a balans bieli mierzony jest ze światła błysku, a nie modelującego, więc nie wiem gdzie robię błąd.

  4. #4

    Domyślnie

    A nie lepiej robić w RAW-ach i na etapie wywoływania sobie balans skorygować?

  5. #5
    Zbanowany
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    182

    Domyślnie

    T.Z. - Ja robię tylko w Raw-ach, ale odpowiedni balans bieli na starcie przyspiesza cały postprocessing przynajmniej o tą jedną opcję, no i daje większą satysfakcję, gdy już na wyświetlaczu pi razy oko wszystko jest ok.

  6. #6
    Zbanowany
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    182

    Domyślnie

    I nikt nie pomoże?

  7. #7

    Domyślnie

    Czy kartka zajmuje *cały* kadr?
    D300s ; F100 ; T 17-50/2.8 ; N 28-70/3.5-4.5 ; N AF 50/1.8D ; N AF 85/1.8D ; N AF-S 70-300/4.5-5.6 VR ; SB-800
    www.piotrnosek.pl <-- zapraszam!

  8. #8
    Zbanowany
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    182

    Domyślnie

    Fenek - tak, kartka zajmuje cały kadr, to arkusz A1. Mierzenie WB mam opanowane w różnych sytuacjach i różnym świetle. Tylko z błyskiem tych Elfo nie mogę sobie poradzić.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeżeli tam jest bardzo jasno to może skróć czas, zwiększ przesłonę.
    Nikon D700/D50 N18-70/f3,5-4,5 S70-300/f4,5-5,6 N50/1.8D T35-75/f2.8

  10. #10
    Zbanowany
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    182

    Domyślnie

    driftmen - no właśnie przy tych parametrach ekspozycja jest prawidłowa, więc nie ma potrzeby zwiększać przysłony, zresztą w tych warunkach czas gra rolę drugoplanową. Tak jak pisałem wcześniej, nie mam żadnych problemów ze zmierzeniem WB w innych warunkach (czasami nawet trudnych), więc zakładam, że opanowałem tematykę i nie popełniam szkolnych błędów. Rzecz w tym, że nie mogę zmierzyć tylko w przypadku błysku z Elfo 500. Próbowałem znów dzisiaj na białym tle, potem a szarym, potem zrobiłem z tą samą mocą błysku zdjęcie, które pod względem ekspozycji wychodzi idealnie, ale WB "No good". Potem mierzyłem WB w świetle zastanym - ok.
    Dane: SB800 - 1/16 mocy za białym tłem - wyzwalana radiowo, 2 X Elfo 1/32 mocy wyzwalane fotocelą przez SB 800. Odległość Elfo od tła pomiarowego około 2,5m. Cały zestaw idealnie zsynchronizowany, pod względem ekspozycji robi poprawne zdjęcie, natomiast WB nie mogę zmierzyć.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •