Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Matrix na śniegu

    Otóż... Ostatnio zrobiłem fotki z dużym udziałem śnieżnych plam. Kiedy stosowałem pomiar matrycowy okazało się, że znaczna część z nich jest niedoświetlona. Występowało to zarówno wtedy, gdy główny motyw był ciemny, jak i jasny (np. jasne budynki). Czy może mieć na to wpływ pogoda (było bardzo pochmurno i ponuro), czy też mając tak dużo bieli w kadrze ten system pomiaru zwyczajnie się gubi? Przecież podobno jest taki zawodowy
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  2. #2
    FED-2 + Industar 26M f2.8/50mm, FED-5 + Industar 61 L/D f2.8/52mm, Zenit TTL + Helios-44m f2/50mm. Nikon jakiś też się znajdzie.

  3. #3

    Domyślnie

    Przyjmuje sie ze korekcja pomiaru na snieg moze wyniesc nawet +1.5EV! Poniewaz wedlug instrukcji nie powiniennes korygowac matrycy, musisz uzyc innego trybu pomiaru. Ot cala tajemnica.

    Zdjecie bez korekcji, CW ok. 12%

    Identyczne parametry, korekcja +1EV - jak widac najsilniej oswietlone obszary sa na skraju przepalen. Matryca po skorygowaniu zwyczajnie "glupieje" w takich przypadkach.

  4. #4

    Domyślnie

    słuchaj Szefa Admina, dobrze prawi - sam się o tym przekonałem w Zakopanym, zastosowałem do porad i już jest dobrze ale tylko z wiedzą, praktyka dalej kuleje
    boli mnie kolano czasem

  5. #5
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    A mnie się wydaje że ten tryb poprostu nie nadaje się do focenia właśnie w takich warunkach. Zamiast bawić się ekspozycją wystarczy ustawić pomiar punktowy. Matrycowy jak dowodzą moje doświadczenia sprawdza się tylko tam gdzie nie ma wyraźnych kontrastów między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem kadru...


    Ale chyba właśnie powtórzyłem co napisał Admin

  6. #6

    Domyślnie

    Naprawdę nie wiem czemu ale zawsze mój D70 zachowuje się inaczej niż wasze

    Wielokrotnie krzyczałem na forum, że D70 tragicznie niedoświetla i że Nikoś dał ciała - wielu z Was, że jest good.
    Teraz mówicie, że Matrix nie nadaje się do śniegu a ja właśnie w ostatnią niedzielę wyszedłem z aparatem z domciu, popstrykałem parę zdjęć na P i Matrix-ie i muszę powiedzieć że wyszły IDEALNIE !!!

    Ja nie wiem mam chyba jakiś inny - specjalny model D70
    jpyt
    Fuji X-E2 + 56/1.2 + 35/1.4 + 18-55/2.8-4

  7. #7

    Domyślnie

    Widocznie na chwilę przestałeś narzekać na swój aparat, a on Tobie się odwdzięczył
    Tomek
    <strike>D90</strike> | <strike>18-200</strike> | <strike>35/1.8</strike> | <strike>S 10-20</strike>

  8. #8

    Domyślnie

    No.... a jak się zepsuje to trzeba go przytulić, pogłaskać po obudowie, powiedzieć do wyświetlacza jak bardzo go kochasz i na drugi dzień będzie już na chodzie
    jpyt
    Fuji X-E2 + 56/1.2 + 35/1.4 + 18-55/2.8-4

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jpyt
    Naprawdę nie wiem czemu ale zawsze mój D70 zachowuje się inaczej niż wasze

    popstrykałem parę zdjęć na P i Matrix-ie i muszę powiedzieć że wyszły IDEALNIE !!!

    Ja nie wiem mam chyba jakiś inny - specjalny model D70
    i masz racje - na P i na matrixie - nie wiem jaki algorytm zaczyna wtedy dzialac, ale rzeczywiscie procent dobrze naswietlonych jest barzdo duzy...
    a zacznij cos kombinowac z trybami i pomiarami to sie zdziwisz...

    akurat jestem na biezaco - wrocilem z 2-tygodniowego urlopu. zdjecia wyszly mi OK, ale tylko te, przy ktorych nie staralem sie byc madrzejszy od aparatu - jak zaczynalem cos kombinowac, to dramat
    jedynym wyjatkiem sa sceny, gdzie procent oswietlonego sloncem sniegu jest duzo mniejszy niz tego. ktory akurat pozostawal w cieniu, gdzie elektronika sie gubila i musialem przechodzic na spota, jesli akurat zalezalo mi, aby tam nie bylo przepalen
    Pozdrawiam, Michał
    __________________________________________________ ________________________________
    ilość profesjonalizmu jest wprost proporcjonalna do ciężaru plecaka i wielkości matrycy, a odwrotnie proporcjonalna do odporności na krytykę


  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Zamość | Lublin
    Posty
    103

    Domyślnie

    No.... a jak się zepsuje to trzeba go przytulić, pogłaskać po obudowie, powiedzieć do wyświetlacza jak bardzo go kochasz i na drugi dzień będzie już na chodzie

    zupełnie jak moja dziewczyna



    pozdr

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •