Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ogniskowa a czas "z ręki" inaczej

    Witam! Może ktoś mądry mi to wytłumaczy, bo nie rozumiem ?! Dlaczego na jedny obietywie o ogniskowej X zdjęcia przy czasie Y wychodzą ostre a na innym nieostre, poruszone ?

    Właśnie odkryłem że na AFS300 mogę w powtarzalny sposób uzyskiwać zdjęcia nieporuszone przy czasach na poziomie 1/160 - 1/200 (choć teoretycznie powinna to być max 1/500) a na 80-200 muszę ustawiać max 1/250-1/320 ?
    Waga obu obiektywów jest podobna, aparat ten sam a i ręce te same ??
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  2. #2

    Domyślnie

    cykasz z tych samych odległości?
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    zasada 1/f jest tylko latwym do zapamietania uproszczeniem, mowiacym o tym jaki czas zagwarantuje z grubsza stala predkosc kątową ruchu obiektywu, a dokladniej poruszenie o max. fragment kata widzenia obiektywu, ktorego nie wychwyci nosnik. bo poruszenie jest zawsze jakies

    kat widzenia jest zwiazany z ogniskowa, ale oczywiscie nie zaleznoscia odwrotnej proporcji a zupelnie osobna kwestia jest dopasowanie zasady do cyfr, gdzie kat widzenia jest wezszy (bynajmniej nie ogniskowa dluzsza!!!) a medium rejestrujace ma nieco inne wlasnosci - konkretnie rzecz biorac inne CoC.

    ja na wlasne potrzeby w cyfrze (akurat z FOV 1,6x, ale roznice nie beda duze) uzywam zasady 3/f i dopiero wtedy mam pewnosc, ze fot nie rusze - dopoki nie macham jakos bardzo mocno reka

    jak chcesz, to porob sobie roznymi obiektywami i spisz wyznaczone wartosci maksymalnych czasow jakie jestes w stanie urtzymac dla okreslonych ogniskowych. i jesli jestes w stanie to zapamietac, albo chcesz wozic wydruk w teren - voila! mnie by sie nie chcialo, ale nie mam takich potrzeb.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli nie ktoś się trochę pogubił : mówiąc prościej jeśli masz ogniskową np:200mm to żeby zrobić zdjęcie nieporuszone musisz nastawić czas migawki na 1/200.Zasadagniskowa wynosi xyx to czas będzie 1/xyx.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk
    ja na wlasne potrzeby w cyfrze (akurat z FOV 1,6x, ale roznice nie beda duze) uzywam zasady 3/f i dopiero wtedy mam pewnosc, ze fot nie rusze - dopoki nie macham jakos bardzo mocno reka
    Rozumiem, że miałeś na myśli 1/3f
    Pozdrawiam, Henryk

    | D70 | AF-S DX 18-70 | AF 70-300G | SB-600 |

  7. #7

    Domyślnie

    Te rozważania, co nalezy podkreślić, dotyczą fotografowania nieruchomych obiektów.
    Przy ruchu czasy muszą ulce znacznemu skróceniu.
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Henryk
    Rozumiem, że miałeś na myśli 1/3f
    oczywiscie, dobrze rozumiesz ja sobie po prostu mnoze cyferke przy ogniskowej przez 3 i okolo tego co mi wyjdzie trzymam wskazanie czasu w wizjerze

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •