Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Czarnogóra - DEBIUT

    Jak w temacie- kilka fotek z Czarnogóry.
    Przy okazji, jest to moja pierwsza "publiczna" prezentacja.

    Od razu musze się usprawiedliwić za plamkę w lewej części kadru. Był to paproch na matrycy, którego usunąłem dopiero po powrocie z wakacji (a który po zrobieniu zdjęcia był nie widoczny na wyświetlaczu aparatu).

    1.


    2.


    3.


    4.




    prosze, nie linczujcie za tą plamkę
    D90, 18-105 VR + dodatki

    http://stachers.flog.pl/pf/

  2. #2

    Domyślnie

    Plamka to najmniejszy problem .

    Jedynka po odpowiedniej obróbce byłaby moim faworytem.

    Krótko mówiąc musisz posiedzieć nad obróbką. Trening czyni mistrza

    Kadrowanie to również nie najmocniejsza strona tych zdjęć. Choć jedynka jest moim zdaniem dobra.

    Na 1 i 2 masz swietne światło - tylko musisz je pokazać.

    Na 4 paskudnie uciąłeś górę i leci w prawo.

    Aha ... no i plamka po lewej na wszystkich - nie do wybaczenia. Na jednej tak - na wszystkich nie

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko cacy tylko czemu krzywo? Syfków masz też więcej niż sztukę. Trójka zgubiła ostrość.
    LED ZEPPELIN

  4. #4

    Domyślnie

    Jak na debiut to powiem, ze mz jest całkiem nieźle. Widać, że nie są to pstryki, ale przemyślane kadry - czy trafne to już inna sprawa - mz jedynka kadrowo jest bardzo dobra (generalnie wyróżnia się z całego zestawu). Na ostatnim pozbył bym się tego przeciwległego brzegu tnąc górę (bo nic nie wnosi) i robiąc ten kadr bardziej panoramicznym.

    Co do plamki - skoro dałeś radę zrobić ramkę i podpis to wystemplowanie tego syfka (w GIMPie) nie powinno być dla ciebie problemem więc żadne wytłumaczenia w tej kwestii nie są akceptowalne

    Co do technikaliów zastanawia mnie jedno - po co tak mocno przymykasz szkło? (podejrzewam, że zawsze najwyższą możliwą przysłonę) W tego typu zdjęciach spokojnie wystarczy ci F11 a zazwyczaj jakość uzyskanego obrazu będzie lepsza. Dodatkowo dzięki temu możesz zejść niżej z ISO co też nie pozostanie bez wpływu na jakość zdjęć.

    Podsumowując - początki są trudne, ale ja tu widzę raczej optymistyczne warianty na przyszłość. Mam nadzieję, że to potwierdzisz kolejnymi pracami.

  5. #5

    Domyślnie

    Szuwar- odnośnie plamki prawdopodobnie załapałem ją już drugiego dnia pobytu, gdyż na wszystkich zdjęciach przy wykorzystaniu większej wartości przesłony takowa jest widoczna;/

    Co kuje oko w moich kadrach (nudne, za mało dynamiczne?- nastawiam się na ostra krytykę

    odnośnie obróbki, jaką masz na myśli? ( na poziomie RAW? czy już z JPG i w jakim programie)

    Możesz przerobić 1 lub 2 i umieścić w tym wątku, żebym miał jakiś punkt odniesienia?

    Nikonozaur -
    wiem, juz się ich wszystkich pozbyłem
    D90, 18-105 VR + dodatki

    http://stachers.flog.pl/pf/

  6. #6

    Domyślnie

    dla siebie po wyczyszczeniu kropek i po podostrzeniu wybieram zdjecie nr 2 za nim nr 1

  7. #7

    Domyślnie

    elix-
    odnośnie plamki, zasadniczo masz racje, nie mam się co tłumaczyć.
    Jeśli o przesłonie mowa, przy tego typu widoczkach rzeczywiście z reguły przymykam ile fabryka dała- czy ni jest tak, że im mniejszy otwór tym większa ostrośc?. Jednak tak jak sugerujesz, przy najbliższej okazji spróbuje zostawić większy otwór. Ale z drugiej strony, w jakich sytuacjach używasz większych wartości f? Wiem że w kadrach robionych nocą, w miejscach gdzie występują sztuczne źródła światła (latarnie itp) , mocne przymknięcie daje ciekawy efekt rozproszenia się światła w postać "gwiazdki".
    Odnośnie 4 mi równiez przeszkadza ten górny brzeg, i go nawet wyciąłem, ale jakoś mi nie pasował taki kadr. Być może dlatego że tam byłem i mi brakowało tego brzegu.
    Ale nie ma się co tłumaczyć- lepiej wziąć się do pracy,
    dzięki za podsumowanko
    D90, 18-105 VR + dodatki

    http://stachers.flog.pl/pf/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez StachersDTR Zobacz posta
    odnośnie plamki, zasadniczo masz racje, nie mam się co tłumaczyć.
    No to na przyszły raz dwa ruchy stemplem i problem z głowy - a ile czasu zaoszczędzone na tłumaczeniach

    Cytat Zamieszczone przez StachersDTR Zobacz posta
    Jeśli o przesłonie mowa, przy tego typu widoczkach rzeczywiście z reguły przymykam ile fabryka dała- czy ni jest tak, że im mniejszy otwór tym większa ostrośc?
    Teoretycznie tak, ale w praktyce - jeśli wszystkie plany są dość odległe (czyli tak jak na tych pokazanych zdjęciach) to nie ma sensu przymykać tak bardzo, bo przy przesłonie w okolicach F11 otrzymasz wystarczającą głebię. Dodatkowo tego typu kadry powstają przy małych ogniskowych - a czym mniejsza ogniskowa tym głębia ostrości większa. Z obiektywami zazwyczaj jest tak, że ostrość na skrajnych wartościach przysłony jest gorsza, niż w środkowym zakresie. Oczywiście w jakimś stopniu ważne jest też odpowiednie wybranie punktu na który ustawiasz ostrość tak, żeby rozkład ostrości był jak najbardziej optymalny.

    Wyższe wartości przysłony oczywiście też znajdują zastosowanie - np. wtedy gdy chcesz wydłużyć czas ekspozycji

    Cytat Zamieszczone przez StachersDTR Zobacz posta
    dzięki za podsumowanko
    nie ma sprawy

  9. #9

    Domyślnie

    Strasznie szkoda tych trzech pierwszych zdjęć. Odpowiednie ustawienie aparatu i właściwa obróbka dałaby Ci fantastyczny debiut. Takie światło, takie motywy i tego już chyba nie uratujemy. Warto jeszcze raz przeczytać porady Elixa... Czekam na kolejne zdjęcia. Szkoda, naprawde szkoda...
    Acha... i prostuj zawsze wodę, chociaż tak na oko

  10. #10

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •